אחד העיתונאים הבכירים והמוערכים בתקשורת שאל אותי כיצד הוא צריך לסקר את סוגיית ובית״ר ירושלים. ״אני צריך לבקר או לפרגן לו על פי התוצאות של הקבוצה על המגרש או רק על פי הניהול של המועדון? אולי גם וגם? מה בעצם הגדרת התפקיד של אתי אוחנה״? שאל והשבתי לו במילה אחת: ״הכל״.

זו המילה שהשתמש בה אוחנה במסיבת העיתונאים לפני שבוע וחצי כאשר הוצג רשמית. גם אחרי שאוחנה השיב ואמר כי הוא בעצם יעשה הכל במועדון, הגדרת התפקיד שלו עדיין נותרה בגדר תעלומה לרבים. בכדורגל הישראלי היו כאלה שהחזיקו בזכויות ניהול של מועדוני כדורגל בליגת העל, אבל זו הפעם הראשונה שאנו מקבלים אדם שמקבל זכויות ניהול למועדון בליגת העל בשילוב התחום המקצועי, שהוא הסמל הגדול ביותר של המועדון ומהשחקנים הגדולים בתולדות הכדורגל הישראלי.

אלי אוחנה, אלי טביב ושרון מימר במסיבת העיתונאים. צילום: משה בוקר
אלי אוחנה, ושרון מימר במסיבת העיתונאים. צילום: משה בוקר

 

לטביב, עליו הוטל עונש הרחקה לשנתיים מניהול המועדון, היה ברור שהוא ימנה את אוחנה לתפקיד אבל לקח זמן להוציא את ההחלטה לפועל רק בגלל שהוא מכיר אותו היטב. טביב ידע כי אוחנה לא יהיה חותמת גומי, הוא יגרום לו להביא יותר כסף מהבית ויגרום לו לצמצם פערים ניהוליים מהמועדונים המובילים בארץ. טביב ידע כי יכולת ההשפעה של אוחנה עליו גדולה מאוד והוא ייאלץ להיענות לדרישות של מחזיק זכויות הניהול החדש שמינה, והדבר יחייב אותו להשתנות.

לאלי אוחנה היה הרבה זמן להכין את תכניות העבודה שתקדם את המועדון אותו הוא מכיר מצוין. הוא הגיע לבית וגן עם העוצמה, הכריזמה והפופולריות הרבה לה הוא זוכה בקרב האוהדים, השחקנים, הפוליטיקאים, התקשורת והקהילה העסקית. את השינוי ניתן לראות כבר אחרי שבוע וחצי. בעל זכויות הניהול החדש, ששימש כפרשן ומאמן נבחרת הנוער בעשור האחרון, מכיר את בית”ר ירושלים יותר מכולם: הקשיים, התדמית השלילית ובעיקר היעדר התארים בעשור האחרון. אוחנה הגיע לבית וגן עם קלסר מלא בתוכניות ומטרות, אז מה בדיוק הוא יעשה?

 

תדמית המועדון

התדמית של בית”ר ירושלים נמצאת בשפל מזה תקופה ארוכה. אלי טביב החל בעונה שעבר במאבק נגד האלימות והגזענות, ואוחנה מתכוון להמשיך את התהליך. הוא לא חשש מעולם להביע את דעתו ולבקר בחריפות את ארגון ״״ כאשר שימש פרשן, והבהיר במסיבת העיתונאים כי לא יעשה הנחות לאוהדים האלימים. הסמל הגדול של בית״ר מתכנן להיפגש עם ראשי האוהדים רק אם יקבל הבטחה שהם מוכנים להתיישר ולהימנע מקריאות גזעניות ואלימות. בנוסף, מתכנן אוחנה לרתום את ראש העיר ומשטרת ישראל לנושא, שמבחינתו עומד בראש סדר העדיפויות.

לה פמיליה. צילום: מתוך פייסבוק
המטרה הראשונה של אוחנה, הטיפול ב”לה פמיליה”. צילום: מתוך פייסבוק

 

הבוס החדש בבית וגן לא בזבז זמן וכבר נפגש עם כמה בעלי חברות גדולות במשק במטרה לשכנע אותם לשמש כספונסרים של בית״ר ירושלים. ״ומה יהיה עם הגזענות והאלימות?״, נשאל אוחנה בכל הפגישות שקיים בימים האחרונים, והשיב: ״אנחנו מגבירים את המאבק נגד הגזענות והאלימות, אני מאמין שבעונה הבאה התופעה תלך ותיעלם אבל בכל מקרה אפשר להכניס סעיף בהסכם שאם יהיו קריאות גזעניות נאפשר לכם לבטל את ההסכם״.

אוחנה הרגיש על בשרו בימים האחרונים את המחיר שהמועדון משלם בגלל תופעת הגזענות. ״בעלי חברות לא רוצים להיות מזוהים עם , הם פוחדים להזדהות עם בית״ר ירושלים ולא רצים להיות שלנו״, אמר אוחנה לניר ברקת בפגישתם בשבוע שעבר. אוחנה ביקש מברקת להירתם למאבק באלימות ובגזענות, ראש העיר הבטיח כי יסייע לאוחנה ככל שיידרש.

״המותג בית״ר ירושלים שווה הרבה כסף ואם נשפר את התדמית של המועדון גם נביא הרבה כסף״, אמר אוחנה לברקת. ״אני רוצה לראות 20 אלף אוהדים בטדי, רוצה לראות משפחות עם ילדים ביציעים. נפגשתי עם המון אוהדים ותיקים שהבטיחו לחזור ליציעים אם אבטיח להם שהם ייהנו להביא את הילדים שלהם. הבטחתי להם שאעשה הכול כדי שתהיה אווירה אחרת, אתה צריך לעזור לי במשימה הזו״, אמר אוחנה לברקת ונענה בחיוב.

משיק קמפיין תמיכה בטראמפ. ניר ברקת. צילום: פלאש 90
יחזור לתמוך במועדון. ניר ברקת. צילום: פלאש 90

 

גיוס כספים

בשנים האחרונות בית״ר ירושלים מדורגת בתחתית ליגת העל בגיוס כספים. ספונסרים בורחים מהמועדון ואינם רוצים להיות מזוהים עם הקבוצה. עם אלי אוחנה המצב הזה ישתנה, כשכבר העונה מצפים בבירה לכמה מיליוני שקלים מספונסרים חדשים. מחזיק זכויות הניהול כבר נפגש עם כמה אנשי עסקים ובקרוב ייסגרו כמה עסקאות בשווי של 1.5-2 מיליון שקל. הקשר המצוין של אוחנה עם ניר ברקת יביא גם הוא לגידול משמעותי בהכנסות שכן הסכסוך בין טביב לברקת גרם לראש העיר לחדול מתמיכתו במועדון. מעבר לתמיכתו הכלכלית הישירה של ברקת, יש לראש העיר את היכולת לעזור לבית”ר עם גיוס תורמים ולרתום רבים  בקהילה העסקית בארץ, בארה”ב ובקנדה לתרום למועדון. ההערכה היא כי הסיוע של ברקת בעונה הקרובה יעמוד על כ-2-3 מיליון שקל.

אוחנה מאמין כי שיפור התדמית תגרום לעלייה גדולה בהכנסות הקהל ממשחקי הבית. חזרתו למועדון הביאה רוח חדשה בקרב האוהדים הרבים והתחושה היא שאלפי אוהדים יחזרו ליציעים בטדי. מדובר יהיה בעלייה של כמה מיליוני שקלים בהכנסות למועדון. בפגישות בין אלי טביב לאוחנה, אמר הבעלים כי בניגוד לשנים האחרונות, בית״ר לא מכרה הקיץ שחקנים ולכן טביב ייאלץ להביא מהבית הרבה יותר כסף. אוחנה הבין את הרמז אבל קיבל הבטחה מטביב כי התקציב יגדל. טביב מתכנן להביא כ-10 מיליון שקל לתקציב בעונה הקרובה, הסכום הגבוה ביותר שהביא מאז שרכש את המועדון.

 

מעורבות בצד המקצועי

על פי הסמכויות שלו, אלי אוחנה יכול לעשות הכול ולקבוע הכול. אבל אוחנה סימן לעצמו את הקווים האדומים ועדכן את . עוד לפני הפגישה עם המאמן, אוחנה דאג שלראשונה מאמן בית״ר ירושלים יקבל חוזה ללא הסעיף התמוה והלא מכובד של פיצוי עבור חודש אחד בלבד . אוחנה גרם לטביב להחתים את מימר על חוזה רגיל עם פיצוי מלא. מימר הופתע מהמהלך של אוחנה והודה לו בהתרגשות. ״אתה חייב לכבד את המאמן שלך כדי שהשחקנים והאוהדים יכבדו אותו״, אמר מחזיק זכויות הניהול לבעלים שנענה לבקשה.

הודה מההתחלה כי יעבוד בכפוף לטביב. שרון מימר. צילום: ONE
יקבל חופש פעולה מאוחנה. שרון מימר. צילום: ONE

 

לאוחנה אין כוונה להיות מעורב בשיטת המשחק, בהרכבים ובניהול המשחק. אוחנה מעורב בקביעת הסגל תוך התחשבות מלאה ברצון המאמן ושיתוף פעולה מלא עמו. הוא ינצל את שמו כדי לשכנע שחקנים איכותיים להגיע לקבוצה, אבל מצלמות הטלוויזיה לא יתפסו אותו רץ במחצית לחדר ההלבשה כדי לבצע חילוף או לדבר עם השחקנים או נותן הוראות למאמן במהלך משחק. את מה שיהיה לו לומר הוא יגיד למאמן בפגישה בארבע עיניים.

 

מחלקת הנוער

עוד לפני שנכנס לתפקיד, אוחנה שמע על המחדל במחלקות הנוער. ״ההצלחה מתחילה מהנוער, אני רוצה להביא תרומות שיהיו אך ורק למחלקות הנוער במטרה לעשות מהפכה. העתיד של המועדון טמון בילדים״, אמר אוחנה לטביב שהסכים כי כל תרומה שאוחנה יגייס תהיה לשיפור מחלקות הנוער. אוחנה רוצה להביא אנשי מקצוע טובים יותר, מאמנים ברמה גבוהה ולהשקיע בכל המחלקות. אוחנה שמע לא מעט הורים המאוכזבים מההתנהלות בקבוצות הנוער והילדים, וחלקם מאיימים לעזוב את המועדון ולעבור לקטמון. מיד אחרי סיום בניית הסגל של הקבוצה הבוגרת, אוחנה מתכוון לבצע את השינויים במחלקות הנוער.

לצד המחמאות שחילק לטביב על העובדה שהצליח להוביל את בית״ר שלוש פעמים לאירופה מתוך ארבע שנים שהוא הבעלים, אוחנה הבהיר לבעלים כי הוא מתכוון להגדיל את מצבת כוח האדם במועדון. אוחנה נדהם לגלות כי 4-5 אנשים בלבד עובדים במועדון, מספר העובדים הקטן ביותר בין קבוצות ליגת העל. ״אני מלא הערכה לעובדה שצוות קטן מאוד הצליח להניע מערכת שלמה של הקבוצה ארבע שנים אבל במקביל אני המום שמועדון ענק כמו בית״ר ירושלים עובד עם צוות כל כך מצומצם ולא מתפתח״, אמר אוחנה לטביב ולעובדי המועדון. אוחנה מתכנן להגדיל את מצבת העובדים כדי שמועדון בית״ר ירושלים יתנהל בצורה הרבה יותר ראויה. ״צריך להאציל סמכויות לאנשים המתאימים והראויים״, הבהיר אוחנה לטביב, שנתן את האישור.

בית"ר ירושלים. צילום: ליאת אברושמי
יחגגו גם בעונה הבאה? בית”ר ירושלים. צילום: ליאת אברושמי

 

המטרות לעונה הקרובה

לשרון מימר נאמר כי המטרה באירופה לעבור לפחות שני שלבים. עלייה לשלב הבתים בליגה האירופית תהיה חלום, אבל במציאות הנוכחית הדחה כבר במשחק הראשון תהיה אכזבה גדולה ואף כישלון. בנוגע לליגת העל, המטרה היא להתמודד על הכרטיס לאירופה אבל לשחק כדורגל אטרקטיבי ופתוח.

טביב ואוחנה הבהירו למימר כי המטרה היא להביא כמה שיותר אוהדים לטדי ורק כדורגל אטרקטיבי ושמח יביא אוהדים. בטווח הארוך, אוחנה רצה לצרף 2-3 שחקנים בכירים ויקרים יותר כדי להתמודד על האליפות. אוחנה מאמין כי ניצחון במלחמה נגד האלימות והגזענות יחד עם יכולת טובה על המגרש, תכניס לבית״ר ירושלים כ-10 מיליון שקל יותר משנים עברו כבר בעונה הקרובה, מה שיגרום לטביב להגדיל את התקציב משמעותית כדי להתמודד בעוד שנתיים על אליפות. ״אם נעבור שני שלבים באירופה, נעלים את האלימות והגזענות, נחזיר את האוהדים לטדי ונציג כדורגל אטרקטיבי, זה יהיה הישג גדול בעונה הקרובה ויוביל את בית״ר ירושלים לעידן חדש לגמרי״, אמר אוחנה בשיחות סגורות עם טביב ומימר.

אלי אוחנה כבר לא יכול לעלות למגרש ולשחק כדורגל, אבל עושה רושם, על פי הימים הראשונים של אוחנה במועדון שהתרומה של מספר 11 האגדי מהיציע, תהיה גדולה הרבה יותר ממה שניתן היה לתאר עד מינויו לתפקיד.

סמל שחוזר לכדורגל. אלי אוחנה. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
אלי אוחנה. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.