2018 עומדת בסימן קשיים פוליטיים נרחבים באירופה. בסיומה של שנה בה הוסיפו הימין והימין הקיצוני להתחזק, ומשבר הברקזיט רק הלך והעמיק – רבים סבורים שאירופה נמצאת בעיצומו של משבר מנהיגות, פרשת דרכים – שקשה לנבא כיצד תראה לאחריה.

על קו הסיום של 2018, ריכזנו לכם את האתגרים המרכזיים אתם התמודדה היבשת בשנה החולפת, מהדרום באיטליה ועד שוודיה בצפון.

מתאו סלביני. שר הפנים האיטלקי. צילום: רויטרס

איטליה – ממשלה פופוליסטית מחליפה את התנועות המסורתיות

בחודש מרץ קיימה ארץ המגף מערכת בחירות שתוצאותיהן והמפלגה שהוקמה בעקבותיהן ריסקו כמעט לחלוטין את כוחן של המפלגות המסורתיות שלה – מימין ומשמאל. מפלגת הימין הלאומנית "הליגה הצפונית" והמפלגה הפופוליסטית האנטי ממסדית "חמשת הכוכבים" סחפו את מרב הקולות, והקימו קואליציה. לראשות הממשלה מונה ג'וזפה קונטה שאינו משתייך לאף אחת מן המפלגות – אך רבים באיטליה ובעולם סבורים כי האיש שבאמת מנהל את העניינים הוא שר הפנים מתאו סלביני.

סלביני המכהן גם כמשנה לראש הממשלה הוא מנהיג "הליגה הצפונית" – מפלגה שבעבר דגלה בהיפרדות של צפון איטליה מרומא, וכיום דוגלת ביורוסקפטיות ובהתנגדות למדיניות הגירה פתוחה לאיטליה.

מהגרים אירופה איטליה
מהגרים נוחתים בשדה התעופה באיטליה. צילום: רויטרס

כבר מהימים הראשונים לכהונתו הבטיח סלביני להלחם מלחמת חורמה בהגירה הבלתי חוקית, ומתעמת מול האיחוד האירופי בכל הזדמנות כדי להחריג את איטליה מהסכמי ההגירה ליבשת. סלביני נחשב כבעל עמדות האוהדות את ישראל, ואף ביקר בארץ בחודש שעבר ופגש כאן את ראש הממשלה נתניהו.

מלבד ההתמודדות עם סוגיות ההגירה וטלטלות פוליטיות, באיטליה מתמודדים גם עם קשיים כלכליים חמורים, שמהווים בין סיבה למשבר מול מוסדות האיחוד. במהלך דצמבר החליטו באיחוד להטיל על האיטלקים סנקציות וקנסות אחרי שברומא דחו את הדרישות בבריסל לצמצום הגרעון.

מחאת האפודים הצהובים. צילום: רויטרס

צרפת – גל מחאות שמאיים על יציבות הממשלה

צרפת – שכנתה של איטליה ממערב לא קיימה השנה מערכת בחירות, אך גם היא ממשיכה להתמודד עם משבר המהגרים והשלכותיו. הממשל הצרפתי בהנהגתו של עמנואל מקרון זכה השנה לביקורת על יוקר המחיה ועליית המסים מצדו של הציבור. המחאות ברחבי צרפת – חלקן בעלות אופי אלים ואנרכיסטי מאוד – הגיעו לשיאן במהלך נובמבר ודצמבר  בגל הפגנות המוניות שזכה לכינוי "מחאת האפודים הצהובים".

הפגנות "האפודים הצהובים" – חלקן בעלות אופי אנטישמי – הצליחו להוציא לרחובות מאות אלפים, וזכו לסיקור נרחב בתקשורת העולמית. בתום חודש של הפגנות, פנה מקרון בנאום מיוחד לאומה, והצהיר על התחייבויות מופלגות למלא את כל מבוקשם של המפגינים.

נשיא צרפת עמנואל מקרון. צילום: רויטרס

הנאום, שהתייחס בקווים כלליים מאוד לדרישות המוחים, נתפס בעיני רבים כמעין "נאום כניעה", שממצב את מקרון בפוזיציה חלשה. פוזיציה ממנה לא ברור כיצד ימשיך להנהיג את צרפת נוכח האתגרים שצפויים לה – עד לבחירות הבאות ב-2022.

גרמניה – סוף עידן מרקל

בגרמניה המשיכה השנה מפלגת הימין הלאומני "אלטרנטיבה לגרמניה", לקצור הישגים משמעותיים. אמנם במדינה לא התקיימו בחירות כלליות, אך בבחירות במחוזות הפדרליים – המשמעותיות מאוד בגרמניה – קצרה המפלגה השנויה במחלוקת הצלחה חסרת תקדים וכעת יש לה נציגים בכל אחד מהפרלמנטים ב-16 המדינות המרכיבות את הפדרציה.

אליס ויידל, מנהיגת מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה", ספטמבר 2017. צילום: רויטרס

התחזקות הימין, והכישלונות שנחלה מפלגתה של מרקל – המפלגה הנוצרית דמוקרטית – בבחירות המקומיות, לצד ביקורת גוברת והולכת כלפיה מבית, הביאו את הקנצלרית הוותיקה – שממלאת את התפקיד מאז 2005 – להודיע באוקטובר כי היא פורשת מראשות המפלגה, ולהצהיר שלא תתמודד יותר על אף אחד מהתפקידים.

החודש מינו הנוצרים הדמוקרטים את אנגרט קראמפ-קארנבאואר הנחשבת למקורבת מאוד למרקל לראשות המפלגה. לפי הערכות המינוי אמור להבטיח שקט יחסי לקנצלרית, שהנהיגה את המפלגה במשך 18 שנים. בכל זאת, העובדה שהקנצלרית אינה מנהיגה את המפלגה צפויה לעורר עוד בעיות בהמשך הדרך, וקיים תרחיש סביר שהמדינה תלך לבחירות עוד לפני המועד הבא ב-2021.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. צילום: רויטרס

שוודיה – יותר משלושה חודשים בלי ממשלה – והסוף לא נראה באופק

בשוודיה התקיימו בספטמבר בחירות כלליות שהנחילו הישג חסר תקדים למפלגת "השוודים הדמוקרטים" הימנית. המפלגה שעד לפני שנים ספורות נחשבה חריגה במיוחד במדינה הרווחה הסקנדינבית – הפכה לשלישית בגודלה בפרלמנט. בחודשים האחרונים ניסו המנהיגים מהשמאל הסוציאליסטי ומהימין המתון להקים קואליציה ללא שותפות עם "הדמוקרטים" – אך לעת עתה כשלו כל הניסיונות.

אימי אוקסון, מנהיג השוודים הדמוקרטים. צילום: רויטרס

שטוקהולם מגיעה ל-2019 ללא ממשלה מתפקדת, ולפי הערכות, ייאלץ הפרלמנט ללכת שוב לבחירות על מנת לנסות לייצר הרכב קואליציה שיקיים ממשלה מתפקדת. אם אכן תתקיים מערכת בחירות נוספת – היא תתקיים רק לקראת סוף אפריל. משמעות הדבר היא שבסופו של התהליך, עד שתקום ממשלה חדשה, תגיע המדינה למצב בו לא הייתה ממשלה נבחרת במדינה למשך תקופה של יותר משבעה חודשים.

בלגיה: בעקבות גל מחאות בסוגיית ההגירה – ראש הממשלה התפטר

מוקדם יותר החודש הודיע ראש ממשלת בלגיה שארל מישל התפטרותו מהתפקיד. ההתפטרות – הגיעה ימים אחדים בלבד אחרי שבבלגיה התקיימו הפגנות סוערות של גורמי ימין נגד הסכם ההגירה, שזכה לכינוי "הסכם מרקש".

רה"מ בלגיה שארל מישל. צילום: רויטרס

מישל הגיש את התפטרותו למלך הבלגי פיליפ, שבתורו ביקש מראש הממשלה להחזיק בתפקיד עד הבחירות במדינה במאי, ולא להקדים אותן לחודש הבא. שארל מישל נעתר לבקשה ויעמוד בראש ממשלת מעבר שתתפקד עד למועד הבחירות המקורי בחודש מאי.

בשבוע שקדם להתפטרותו של ראש הממשלה השתתפו אלפי בלגים בהפגנות בבריסל. המפגינים מחו נגד החתימה על הסכם ההגירה שלדעתם יביא להחמרת משבר ההגירה במדינה – על הסכם מרקש היו אמורות להיות חתומות כל המדינות החברות באו"ם, אך בפועל חתמו עליו רק 164 מהן.

תרזה מיי.צילום: רויטרס

בריטניה: משבר ברקזיט שאינו נגמר

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי מגיעה לסופה של השנה האזרחית כשכל ניסיונותיה להגיע להסכם שיסדיר את יציאת בריטניה מהאיחוד, העלו חרס.

מתווה הברקזיט שביקשה מיי להעביר בפרלמנט הבריטי נתקל בהתנגדות עזה מתוך מבית, וגם באופוזיציה. במהלך דצמבר, מיי ביטלה את ההצבעה הגורלית בפרלמנט הבריטי – ובעקבות כך – עמדה בפני הליך הדחה בתוך מוסדות מפלגתה. למרות שראש הממשלה שרדה את הליך ההדחה ותשמור על תפקידה – היא התחייבה שלא להתמודד שוב בבחירות.

ראש צוות המו"מ לברקזיט מטעם האיחוד האירופי – מישל ברנייה. צילום: רויטרס

בריטניה נכנסת אם כן ל-2019 בחוסר ודאות מוחלט. לא ברור האם מיי תצליח בכלל להעביר הסכם בפרלמנט לפני המועד שנקבע ליציאה מהאיחוד במהלך מרץ. אם אכן לא תצליח – לא ידוע האם תוכל בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי ללא הסכם, תדחה את מועד היציאה, או  – בתרחיש רחוק יותר אך לא בדיוני – תקיים משאל עם נוסף על הסוגייה.

2019: בסימן בחירות לפרלמנט האירופי והתחזקות הגוש האנטי-ליברלי

במאי 2019 יקיים האיחוד האירופי בחירות לפרלמנט בבריסל שמהוות הזדמנות לגורמים השמרנים והעולים באיחוד, ובראשם ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן לתפוס עמדות כוח.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן. צילום: רויטרס

בנאום שנשא אורבן במהלך יולי הוא התנבא כי במהלך 2019 יגיע קצן של "האליטות הליברליות" של האיחוד.

"הערכים הליברליים והרב- תרבותיות אותם מקדמת בריסל יתפוררו בפני הנצרות הדמוקרטית", אמר המנהיג השמרן בפני קהל של אזרחים רומנים בהונגריה.

סטיב באנון. צילום: רויטרס

במהלך נובמבר העניק סטיב באנון – יועצו הבכיר לשעבר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ומי שהיה פעיל מאוד בקמפיין הבחירות שלו – ראיון לתקשורת הגרמנית ובו הכריזה כי יעבוד כיועץ של ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן.

השילוב בין באנון ואורבן מהווה מעין הצהרת כוונות לנכונות לנצל את הבחירות במאי לשינוי משמעותי. מכל מקום, כשבאירופה נרשמות תזוזות טקטוניות בסדר הכוחות הפוליטי – עושה רושם ש-2019 לא תהיה משעממת.
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20