יום קשה של פינוי תושבים, בתי ספר וגני ילדים מסרב לעבור. מהבוקר 220 אירועי מתוכם 189 בשטחים פתוחים. טייסת הכיבוי ביצעה 107 גיחות במהלכן הוטלו 50 טון חומר מעכב בעירה.

מפת שריפות – נובמבר

מוזמנים להצטרף ולעדכן

עקב שינוי ברוחות, חזית האש באזור התחזקה והגיעה לאזור כביש 1 והישוב נווה אילן, הוואדי הסמוך ליישוב עולה בלהבות. לוחמי האש בכוחות מתוגברים מנסים לבלום אותה לפני שתגיע לישוב. כמו כן, חמישה צוותי כיבוי בסיוע מיכלית ומתנדבים פועלים בשריפת חורש בישוב טלמון, הדליקה מסכנת את שורת הבתים הראשונה, סיוע נוסף בדרכו.

מדינה בלהבות. מתוך 'לפני כולם' (ד')

"לוחמי האש מנהלים מאבק עיקש אל מול איתני הטבע" כך נמסר הבוקר (ד') מצוות לוחמי האש שמנסה להשתלט על השריפה שהתחדשה בזיכרון יעקב. ‏מחשש לשריפות נוספות, מחר יגיעו שישה מטוסי כיבוי מיוון, רוסיה, קרואטיה, קפריסין ואיטליה.

שריפה אדירה בין הישוב טלמון לדולב

רצועת אש גדולה מתפשטת מאזור הוואדי העולה לכיוון הישוב טלמון, סמוך לבית הספר ושורת הבתים והקרוואנים. התושבים בקו הראשון של הישוב נתבקשו לפנות את בתיהם בסיוע כוחות . כוחות כיבוי והצלה פועלים לכיבוי השריפה. במקביל נערכים עם קווי הגנה על השורה הראשונה.

סמוך ליישוב אלעזר שבגזרת חברון. לוחמי האש פועלים במקום ואין נפגעים ולא נשקפת סכנה לבתים. כוחות משטרה במקום. בכביש 437 פועלים שלושה צוותי כיבוי בשריפת קוצים ופסולת. בדולב נותרו ארבעה מוקדים קטנים, בהם פועלים צוותי כיבוי לכיבוי סופי, ובכביש 60 פרצה שריפת קוצים בסמוך לאפרת.

שריפה פרצה גם בבניין העירייה באום אל פחם. אל הבנין בן ה-3 קומות הוזעקו כוחות כיבוי.

80 בתים מהיישוב גילון פונו בעקבות השריפה, 2 בתים נפגעו

בעקבות שריפת החורש שפרצה ביישוב גילון, הוחלט לפנות כ-80 בתים, 2 בתים נפגעו מהאש והתושבים פונו מהיישוב. כעת הצירים פתוחים לתנועה. מוקדי החירום של המשטרה 100, 110 ערוכים ומוכנים לקלוט ולהגיב לכל פניה באופן מידי.

נכון לרגע זה, בתום הערכת מצב בעוד זמן קצר יוחזר החשמל לישוב גילון ברחוב לשם לאחר מכן יוחזרו התושבים לבתיהם. נכון לרגע זה אין סכנה לבתים. לוחמי האש כיבו את השריפה בחזית הבתים והמוקד האחרון נמצא בשלבי כיבוי סופיים.

 

שריפה פרצה סמוך למוצב צה"ל בכביש 465

לוחמי האש פועלים השיגו שליטה וכיבו את השריפה שפרצה סמוך למוצב נווה יאיר על כביש 465 בבנימין. אין נפגעים והחיילים פונו מהמקום עד לסיום פעילות הכיבוי.

 

הושגה שליטה בזיכרון יעקב

כמו כן, התלקחה מחדש השריפה בזיכרון יעקב היום לפנות בוקר. התחדשות השריפה הוא כנראה תוצאה מהרוחות העזות שפוקדות את האזור.

%d7%a9%d7%a8%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%96%d7%99%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%9f2
השריפה בזיכרון. צילום: דוברות כב"ה

למקום הגיעו 4 מטוסי כיבוי ו-50 רכבים במטרה לנסות להשתלט על השריפה. כמו כן, בנוסף ל-30 צוותים של לוחמי אש אזרחיים בקרקע, מלווים ב-12 צוותים של כוחות כיבוי צבאי.

הצוותים חולקו ל-5 גזירות שונות. "ההתמודדות לא פשוטה. תנאי מזג אוויר, רוחות חזקות ותוואי שטח טופוגרפי קשה מאתגרים את צוות הלוחמים" נמסר מכוחות הכיבוי.

המועצה המקומית מצווה על התושבים להמשיך להתפנות מן המקום. "הצפי הוא שגם בימים הקרובים לא תתאפשר חזרת תושבים עקב משטר הרוחות וסכנת החיים" אמרו ברשויות.

הלימודים בזיכרון יעקב יתקיימו כרגיל, בתי הספר והגנים שפונו ילמדו במקומות חלופיים. האש התפשטה לרחובות החצב, בן גוריון והנרקיס. התחבורה הציבורית לא תפעל באזורים המפונים. תלמידי בית הספר החורש ילמדו בבתי הספר נילי והחיטה. גם אשכול הגנים בגבעת עדן ויעבץ הועבר לשכונות אחרות. תושבי זכרון יעקב יכולים לקבל פרטים במרכז המידע במועצה בטלפונים 04-6297106 ו-04-6391126.

שריפה בבית העלמין בצפת

גל השריפות לא עוצר והגיע גם לצפת.

לוחמי אש, כוחות משטרה וצוותי בטחון של העירייה הגיעו לבית העלמין הישן בצפת ברחוב.

בית העלמין הישן שוכן בסמוך לאוכלוסיית מגורים ברחוב האר"י, התושבים קיבלו הוראה להתרחק מהמקום.

השריפה בדולב. צילום: הלל מאיר, TPS
השריפה בדולב. צילום: הלל מאיר, TPS

היער עולה בלהבות – סכנה ביישובים נטף, מבוא חורון ונווה אילן. 

בתוך כך, דליקה נוספת התלקחה ביער סמוך ליישוב נטף הנמצא בהרי .

המשטרה חסמה צירי תנועה, כוחות גדולים של משטרה, מתנדבים ולוחמי אש הגיעו למקום במטרה להשתלט על השריפה. טפסר ראובן יצחק, מנהל תחנת הכיבוי בבית שמש, מפקד על הצוותים שמטפלים באירוע. המשטרה נתנה הוראה לתושבי המקום לא להגיע לאזור, צוותי ההצלה מעריכים שיש סכנה ליישוב.

עקב התפשטות האש ולאור הערכת מצב של המשטרה יחד עם מכבי האש במקום, הוחלט על פינוי הקו הראשון של בתי הישוב. כמו כן, מוסדות החינוך ביישוב פונו מתלמידים.

בנוסף לכוחות קרקע מתוגברים שמנסים להשתלט על השריפה – מכבי האש העלו 4 מטוסי כיבוי לאוויר, הלוחמים נאבקים בחירוף נפש סביב הישוב במאמץ אדיר לבלום את התפשטות השריפה. כמו כן, הוכרז גיוס כללי בתחנת בית שמש של לוחמי אש מבתיהם ובנוסף צוותי כיבוי רבים ממחוזות מרחבי הארץ בדרכם למקום.

חברת החשמל ניתקה את הזרם ביישוב נטף ופועלת בהתאם להתפתחויות בשטח.

מחקירה ראשונית של חוקרי כבאות והצלה מחוז ירושלים, בפיקודו של טפסר משנה משה אלעזרי, נבדק חשד כי השריפה באזור נטף החלה בעקבות הדלקת מדורה ע"י פועלים שעבדו באזור הר הרוח. 4 חשודים עוכבו לחקירה, עדיין לא ידוע אם מדובר בהצתה מכוונת או ברשלנות.

מערכת הכבאות הכריז על "יום קיצון". בתוך כך, מ"מ נציב כבאות והצלה הוציא צו האוסר על הדלקת מדורות בשטחים פתוחים. עבירה על הצו היא עבירה לפי סעיף 76 לחוק הרשות הארצית לכבאות והצלה ודינה מאסר שישה חודשים.
המשך הטיפול הועבר לידי האגף המשפטי של כבאות והצלה מחוז ירושלים, ומשטרת ישראל.

%d7%a9%d7%a8%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%a0%d7%98%d7%a32
שריפה בנטף. היישוב בסכנה. החשמל נותק, התושבים התפנו. צילום: סוכנות הידיעות TPS

בדולב עברו את הלילה בדאגה, התושבים פונו מאזור הגדר

18 צוותי כיבוי מלווים במשטרה, כוחות צבא ומתנדבים הגיעו ליישוב אמש (ג') לאחר שפרצה שריפה באזור.

גורמי ביטחון מעריכים כי התוצאה נגרמה כתוצאה מהצתה מכוונת.

%d7%a9%d7%a8%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%93%d7%95%d7%9c%d7%91
שריפה בדולב.

רבים מתושבי המקום פונו מבתיהם, בנס אין נפגעים בנפש. נזק רב נגרם לרכוש. 2 קרוונים עלו בלהבות, משפחות רבות באזור פתחו את דלתות ביתיהם לתושבים המפונים.

"אין ספק שהמקצועיות ושיתופי הפעולה בין כלל המערכות הצילו חיי אדם" נמסר מכוחות הביטחון.

במקום 2 נפגעים כתוצאה משאיפת עשן, המשטרה החלה לפנות את המתיישבים מבתיהם.

 

שריפה בנהריה ובכפר ורדים

באזור המזרחי בנהריה התלקחה הבוקר (ד') שריפה נוספת. 3 צוותי כיבוי ועשרות לוחמי אש נאבקים בלהבות. כוחות הביטחון נתנו הוראה לתושבי המקום לסגור חלונות ולהסתגר בבתיהם. נכון לעכשיו, התושבים לא פונו מבתיהם. אנשי הביטחון במקום מעריכים כי אין סכנה לבתים.

כמו כן, שריפה פרצה גם באזור כפר ורדים שבגליל המערבי.

%d7%9e%d7%9b%d7%91%d7%99-%d7%90%d7%a9
רכב כיבוי אש בזיכרון יעקב. צילום: דוברות כב"ה

הגזרה הדרומית

עשרות משפחות פונו מבתיהם בקיבוץ רבדים שבדרום. לאחר שהתלקחה שריפה באזור המועצה האזורית יואב, כוחות הביטחון נאלצו לתת הוראה לתושבי המקום לעזוב את בתיהם. התושבים הוכנסו לבתים של שכניהם בקיבוץ הנמצאים במקום מרוחק מהשריפה.

גורמים ברשויות חוששים לזיהום אוויר כבד באזור שנגרם כתוצאה מההתלקחות. אנשי מערכת הביטחון פועלים בשיתוף פעולה עם אנשי המועצה האזורית יואב, מכבי האש והמשטרה.

הממשלה ביקשה עזרה מקרואטיה, קפריסין ויוון

במסגרת הסכם בין המדינות, קפריסין ויוון הציעו לראש הממשלה בנימין נתניהו סיוע בהשתלטות על השריפות המתלקחות ברחבי הארץ, ראש הממשלה השיב בחיוב.

מחר יגיעו שישה מטוסי כיבוי מיוון, רוסיה, קרואטיה, קפריסין ואיטליה, ונתניהו אף שוקל בהמשך לפנות גם לטורקיה, שחידשה לאחרונה את היחסים הדיפלומטים עם ישראל.

ההחלטה התקבלה על רקע הערכת מצב בנושא. מחר צפוי להכיל הרבה יובש ורוחות, מה שמסכן התקלחות מחדש של השריפות. הסיוע אמור להכיל מערך גדול של מטוסי כיבוי, צוות לוחמים ואנשי ביטחון. מערך הכבאות חושש שהציוד לא יספיק לכמות השריפות הגדולות ונתן אור ירוק לקבלת הסיוע מבחוץ.

"לא יודעים אם אלה הצתות או שריפות"

השר לביטחון פנים גלעד ארדן. צילום: פלאש 90
גלעד ארדן. "מקווה שנסיים את השבוע בשלום ובלי נפגעים כפי שהיה עד כה". צילום: פלאש 90

 

, גלעד ארדן, התייחס לגל השריפות המתרחש ברחבי הארץ ואמר: "אני רוצה לנצל את ההזדמנות לקרוא לציבור לערנות מוגברת. אנחנו עוד לא יודעים אם אלה הצתות או שריפות. אם יש תחילת שריפה – יש להזעיק מיד את כוחות ההצלה. מקווה שנסיים את השבוע בשלום ובלי נפגעים כפי שהיה עד כה".

ארדן הוסיף: "מריבוי המקרים מתחיל להסתמן שאולי מדובר בהצתות. המשטרה ורשות הכבאות וההצלה יחקרו את כל השריפות, ויעשו כל שניתן כדי להגיע אל המציתים במידה ויתברר שמדובר בהצתה בזדון".

עוד הוסיף השר והזהיר: "הימצאות רחפנים מעל זירות השריפה מסכנת את מטוסי הכיבוי והיא אסורה בהחלט. אני מבקש מהציבור להמנע מהטסת רחפנים מעל השריפות.המשטרה תאכוף האיסור".

השומרון מזמין את המפונים להתארח בבתי ההארחה ובתי ספר שדה ובבתי משפחות.

בתוך כך, הודיע ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן לשר לבטחון פנים גלעד ארדן כי השומרון ערוך לקלוט מפונים מבתיהם בשל השריפות ברחבי הארץ. המועצה האזורית שומרון הקימה מטה לקליטת מפונים זאת כחלק מהחלטת פיקוד העורף ב 2014 להפוך את השומרון לאחד המרכזים לקליטת מפונים במצב חירום.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון: "בשעה בה משפחות רבות מוצאות את עצמן ללא קורת גג. השומרון מתגייס לקבל את המשפחות הללו ולחבק אותן מכל הלב בשעתן הקשה. בתי ההארחה פתוחים ואנחנו מזמינים את המשפחות לפנות אל מוקד הפניות".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא