ב-14 במאי 1947 נאם בעצרת האומות המאוחדות שגריר ברית המועצות לאו"ם אנדרי גרומיקו. נאומו לימים ייזכר כ"נאום גרומיקו". הצהרתה של ברית המועצות הייתה נקודת מפנה בהיסטוריה. בתמונה הגדולה יש כאן קריאה של ברית המועצות לבריטניה לעזוב את האזור במסגרת ה"הסדר העולמי החדש" ו"המלחמה הקרה" ועל הדרך לחלק את הארץ ל"שתי מדינות לשני עמים", ערבית ויהודית.
חצי שנה לאחר מכן ב-כ"ט בנובמבר, הצביעו בעד החלוקה ברית המועצות, פולין וצ'כוסלובקיה הקומוניסטיות, אנגליה נמנעה.
התמיכה של ברית המועצות הגיעה עד לאחרון הרובים הצ'כים [בעצם גרמנים] שהגיעו לכאן. במו אוזניי שמעתי את דור תש"ח מספר בהתרגשות איך נפתחו הארגזים והנשק המגורז הציל את המצב ובכך תמו ימי "המקלות כתחליף לרובים" [ח.חפר]

נאומו של גרומיקו התרחש בעיצומם של ימים סוערים מאוד כאן בישוב. רק במהלך החודש שקדם לו, ב-16 לאפריל, תלו הבריטים 4 יהודים בעכו ומיד לאחר מכן ב-21 באפריל הבריטים החליטו להראות שיש להם אומץ לתלות יהודים גם בירושלים, אך רגע לפני הגרדום מתאבדים מאיר פיינשטיין ז"ל ומשה ברזני ז"ל כדי לא לתת לבריטים את הכבוד לתלות אותם, אלתרמן כתב על כך את "רימון בין הלבבות" ובהלווייתם זעק הרב לוין לשמיים לעזרה.

האצ"ל פרץ לכלא עכו ב-4 במאי, פעולה שמהממת את הבריטים. 11 אנשי אצ"ל נופלים בקרב היריות. יומיים לאחר מכן רצחו והעלימו שוטרים בריטים את הנער אלכסנדר רובוביץ, אלתרמן כתב את "איה הנער?".

ב-11 במאי הבריטים שולחים לגלות בקניה קבוצה נוספת של אסירים, ב-12 למאי הלח"י מחסל שני שוטרים בריטים, ואז בא הנאום.

בחירות-1981-פיינשטיין-טופז-גרומירקו-300x300
כל התורה על גלגל אחד.

כשגורמיקו מתייחס בנאומו לאלימות בפלשתינה הוא לא מתכוון למלחמה בין יהודים לערבים, הוא מתכוון לאלימות של שני הצדדים כולל של השלטון.
לפעולות האצ"ל והלח"י הייתה מטרה מדינית והיא להניח את בעיית ארץ ישראל על מפתן "האומות המאוחדות" ודעת הקהל העולמית ולהבהיר כי הבריטים אינם מקיימים את "הצהרת בלפור". יחד עם מפעלי "ההעפלה" וההתיישבות האדירים של הזרם המרכזי פעל הישוב  בתנועת מלקחיים כנגד הבריטים, שנתיים מתום מלחמת העולם השנייה ומאות אלפי ניצולי שואה אינם רשאים להעלות לארץ.
שנה בדיוק לאחר נאום גרומיקו, ב-14 במאי 1948 הכריזה ישראל על עצמאותה. מאותו רגע ובמשך 29 שנים שלטה ברצף אותה מפלגה בהרכבים שונים מפא"י-מערך-עבודה.
"מהפך" – בשנת 1977 התחלף השלטון בארץ, עכשיו "הפורשים" מנהיגים את המדינה ובראשם מפקד האצ"ל מנחם בגין, היה זה שוק אדיר לרבים שחשבו שיש למדינה הזו רק "גלגל אחד" ו"הפורשים" שקראנו להם "טרוריסטים", "פשיסטים", אלה שתקעו "סכין בגב האומה" – הם בשלטון? גם בעולם הרוחות סערו, העיתון "ניו-יורק טיימס" השווה בכותרתו את שמו של "בגין" עם "פייגין" הנוכל היהודי מנצל הילדים ב"אוליבר טוויסט".
אך ממשלת הליכוד סיימה את ימיה עד תום והגיעו בחירות 1981. מערכת הבחירות הייתה סוערת מאוד והמתח העדתי היה באוויר. השאלה הייתה האם זו מעידה חד פעמית של "המערך" והוא תכף חוזר לשלטון או שיש כאן שנוי מגמה?
שלושה ימים לפני הבחירות, בעצרת האחרונה והגדולה של "המערך", אמר המנחה דודו טופז:
"תענוג לראות את הקהל הזה, ותענוג לראות שאין כאן צ'חצ'חים שהורסים אספות בחירות, הצ'חצ'חים הם במצודת זאב. הם בקושי שין גימלים, אם הם בכלל הולכים לצבא. כאן נמצאים החיילים ומפקדי היחידות הקרביות"
24 שעות לאחר מכן ובאותו המקום בדיוק, בעצרת האחרונה של 'הליכוד' השיב מנחם בגין לדבריו של דודו טופז ודיבר על "בני עדות המזרח" ששרתו באצ"ל ובלח"י והעלה על נס את גבורתם של אותם מאיר פיינשטיין מהאצ"ל ומשה ברזני מהלח"י, ובשיא יכולת הנאום שלו בגין זעק: "הם פתחו בלבבותיהם רימון יד ולחצו – אשכנזי עיראקי יהודים אחים לוחמים".
כמעט 40 שנה מאז ה"מהפך" פרסם אראל מרגלית איש עתיר זכויות את הסרטון המדובר, עם אמירות ישנות "תחזירו לנו את המדינה" משמע היא שלנו, אנחנו הקמנו אותה.
הדרת חלקם של "הפורשים" בהקמת המדינה היה שם תמיד. מפורסמת אמירתו של אליהו גולומב משנת 1944: "אנחנו נכתוב ואם צריך גם נשכתב את ההיסטוריה".

לסיום, השבוע נפגשו בנימין נתניהו ונשיא רוסיה פוטין לתאום בטחוני שיש לו לדעתי חשיבות לא פחותה מנאום גרומיקו.
אראל מרגלית הקים את "רובע המדיה" ליד מתחם הרכבת בירושלים שם נפצע מאיר פיינשטין ואיבד את ידו.
מנחם בגין ביקש לא להיקבר בחלקת גדולי האומה בהר הרצל אלה ליד.. פיינשטיין וברזני .
ודודו טופז שגורלו נקשר עם פיינשטיין וברזני, התאבד בתליה בעיר רמלה שנכבשה על יד האצ"ל.
"אנחנו אמת" – התורה על גלגל אחד.

20 News

20 News