תקופת הגיוס לצבא מלווה בריגוש רב ובשינוי מעמדכם מאזרחים, לרכוש צה"ל וחיילים בצבא ההגנה לישראל. המעבר למעמד החדש, כולל בתוכו שלל הטבות והנחות ללובשי המדים בהם תחבורה ציבורית בחינם והנחות בעסקים שונים. אך יחד עם זאת, חשוב שתדעו את זכויותיכם, במיוחד כאשר חלקן עשויות להיות שוות הרבה כסף.

התפטרתם בגלל הגיוס? ייתכן שמגיע לכם פיצויי פיטורים

במידה והתפטרתם עקב הגיוס לשירות סדיר בצה"ל, אתם עשויים להיות זכאים לפיצויי פיטורים בתנאי שעבדתם לפחות 12 חודשים מלאים באותו מקום עבודה. במידה ולא קיבלתם פיצויי פיטורין, אתם זכאים לחזור לאותו מקום עבודה לאחר השחרור מהצבא, וחובה על המעסיק להמשיך להעסיקכם למשך 6 חודשים.

רוצים להמשיך לעבוד תוך כדי השירות?

ראשית, עליכם לפנות אל המש"קית ת"ש ביחידתכם ולהוציא אישור עבודה. ללא אישור, חל עליכם איסור לעבוד בעבודה כלשהי בשכר או תמורה. כמו כן, חייל שמשפחתו שרויה במצוקה כלכלית או סוציאלית קשה, זכאי לקבל מהצבא היתר עבודה פרטית. בנוסף, לחיילים המשתייכים לאוכלוסיות המוכרות כאוכלוסיות עם קשיים כלכליים (כגון עובדי שבוע-שבוע, זכאי תשמ"ש, חיילים בודדים או זכאי סיוע וחיילי חובה מעל גיל 24), לא נדרשת בחינת אישורים כלכליים לצורך קבלת ההיתר.

טבעונים או צמחונים? מגיעות לכם הקלות מיוחדות

אם אתם צמחונים או טבעונים, אתם זכאים לקבל מזון צמחי בחדרי האוכל הצבאיים. בנוסף, אם הוכרתם על ידי צה"ל כטבעונים (אך לא צמחונים), ואתם מנהלים אורח חיים טבעוני במשך לפחות חצי שנה לפני הגשת הבקשה, ואין בבסיסכם מזון מותאם לטבעונים, אתם עשויים להיות זכאים לדמי כלכלה, להשלמת רכישת מזון נוסף הנדרש לכם. כמו כן, במידה והצהרתם שאתם צמחונים או טבעוניים, (ניתן להצהיר כבר ביום הגיוס), אתם זכאים לקבל כומתה שאינה מצמר ונעליים שאינן עשויות מעור.

פטורים והנחות

מעצם היותכם חיילים בשירות חובה, אתם עשויים להיות זכאים להנחות ופטורים שונים. כמו הנחה של 50% באגרות הוצאה וחידוש דרכונים למעט תעודת שנגנבו, אבדו או הושחתו. בנוסף, מגיע לכם פטור מתשלום ביטוח לאומי, פטור מארנונה עבור 70 מ"ר משטח דירתכם, במידה ואתם רשומים כשוכר או כבעל דירה. כאשר אם מתגוררים בדירה 5 אנשים ומעלה, הפטור ניתן עבור 90 מ"ר. כמו כן, אם אתם מקבלים השתתפות בשכר דירה בגין שירות מרוחק מביתכם, אתם עשויים להיות זכאים להנחה של 50% בחשבון החשמל עבור 400 קוט"ש בכל חודש.   

חיילים בודדים

חיילים בודדים, עשויים להיות זכאים לשלל הטבות בשל מצבם. ראשית, חיילים בודדים רשאים לבקש אחת לחודשיים יום חופשה באמצע השבוע לצורך סידורים אישיים. כמו כן, חיילים בודדים שהוריהם מתגוררים בחו"ל, זכאים לחופשה מיוחדת כאשר לפחות אחד מההורים מגיע לביקור בארץ, או לחלופין, על מנת לבקר את הוריהם בחו"ל. יתרה מכך, ניתן לבקש מימון עבור הטיסה. את החופשה המיוחדת, ניתן גם לקחת לצורך טיפול בבעיות אישיות חריגות, כאשר אם היציאה לחופשה מיוחדת היא מטעמים כלכליים בלבד, אותו חייל יהיה זכאי לדמי כלכלה בתקופת החופשה. כמו כן, דמי הכלכלה ניתנים גם לחייל בודד הנמצא בביתו בחופשת מחלה שלושה ימים ומעלה.

חיילים בודדים, זכאים להלנה בבתי החייל של האגודה למען החייל באופן קבוע או בחופשות, או לגור באחת מדירות האגודה למען החייל הממוקמות ביישובים שונים בארץ. כמו כן, חיילים בודדים המעוניינים בכך, יכולים להתגורר בקיבוצים וליהנות ממענק קיבוצים בסך 150 ₪. בנוסף, הם זכאים להשתתפות בתשלום דמי שכירות והוצאות אחזקת דירה שונות. הטבות נוספות הניתנות הן מענקי מזון, תווי חג, מימון שיחות טלפון לחו"ל, מענק חודשי ויציאה מוקדמת.

רוצים לדעת עוד על זכויותיכם החדשות? מידע נוסף תוכלו למצוא בפורטל חיילים וחיילות בשירות חובה (צה"ל).  

הכותב הינו עו"ד שרון הורנשטיין, העורך הראשי של אתר 'כל זכות'

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20