הגיע ערוך ומוכן לפגישותיו עם מנהיגי אירופה. בלי הרבה ציפיות, אבל עם הגב של הנשיא טראמפ ועם אותה נחישות אופיינית להביס את ושאיפותיה הגרעיניות והאזוריות.

נתניהו ומרקל. צילום: לע"מ

 

בנוגע להסכם הגרעין, ראש הממשלה משדר ביטחון שהוא יקרוס מעצמו. כפי שפירסמנו אמש לראשונה, נתניהו מאמין שהלחץ האמריקני יעשה את שלו וישפיע גם על מדינות אירופה. הוא מעריך שאיראן עצמה תבין שההסכם ללא האמריקנים שווה כקליפת השום ותפרוש ממנו בעצמה.

מהן ההשלכות של צעד דרסטי כזה? אין איש יודע. הכלכלה האירנית בקריסה, אבל האיומים שיוצאים מטהרן, גם היום, מכוונים לטראמפ. הם מאיימים להמשיך להעשיר אורניום ולפתח את הגרעין הצבאי.
בדרג המדיני בישראל לוקחים את האיומים האלה ברצינות ומעריכים שעימות עם איראן הוא בלתי נמנע. זו רק שאלה של זמן מתי הר הגעש הזה יתפוצץ.

תביא לנהירת , בעיקר לגרמניה. פצועים מהמתקה הכימית באידליב, 4.4.17. צילום: רויטרס

 

אם בנוגע להסכם נתניהו ומנהיגי אירופה מסכימים שלא להסכים, ולא משנה כמה מסמכים סודיים נציג להם על הכוונות הזדוניות של משטר האייטולות, הרי שבסוגיית ההתבססות האירנית בסוריה חל שינוי.
האירופים מוכנים להקשיב, מבינים את האינטרס הישראלי והאזורי המובהק אבל בעיקר קולטים שהמהלך הזה יכול שוב לבוא לפתחם.

כאן מגיע הקרדיט לנתניהו. הוא יודע כמה רגישה סוגיית הפליטים באירופה, ובגרמניה בפרט. זאת הסיבה שבפגישתו עם מרקל אמש (ב'), הסביר לה כי הנוכחות האיראנית בסוריה תוביל בהכרח למלחמת דת עקובה מדם במדינה המשוסעת ולמודת הקרבות הזאת. המשמעות: אלפי פליטים שיחפשו בית. לאן הם יגיעו? מרקל כבר הבינה.

חסן רוחאני נשיא איראן. צילום: אתר הקרמלין

 

זו הדרך היחידה להעיר את האירופים מהתרדמת האופיינית להם. נתניהו הצליח לגייס, ולו חלקית, את פוטין למהלך הוצאת הכוחות וכעת נשאר רק לראות איך ההבטחות מיושמות בשטח.

מהיכרותינו עם אירן – זאת תהיה משימה כמעט בלתי אפשרית. התוכניות שלהם, כפי שחשף אתמול נתניהו, כוללות הצבת 80,000 חיילים בבסיסים שהם כבר מקימים ברחבי סוריה. ההשלכות של צעד כזה ידועות לכולם, בעיקר למערכת הביטחון הישראלית.

פליטים מגיעים לאירופה. צילום: גילי יערי\פלאש 90
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.