ביום ראשון הקרוב יחל דיון בבית משפט השלום בפתח תקוה לבקשת פרקליטות המדינה, שככל הנראה תחייב את ארגון השמאל הקיצוני 'שוברים שתיקה'  לחשוף את זהותם של חיילים שעדותם העלתה חשד לעבירות על דיני המלחמה. אם תתקבל בקשת המדינה, תהיה זו הפעם הראשונה שבה יחויב הארגון לחשוף שם של חייל שהעיד בפני הארגון

.

לשון החוק היום מאפשרת לשמור על חסיון של אדם במקצועות רפואה, משפט ובריאות הנפש וגם בתחומים אלו יכול בית המשפט בעבירות מסוימות לחייב להפר את החיסיון. בכל אופן ארגון שוברים שתיקה אשר אוסף עדויות של חיילי צה"ל שעל פי דבריהם ביצעו פשעי מלחמה אינו נהנה מחסיון. וגם אם היה נהנה חומרות העברות מחייבת את הפרת החיסיון.

דווקא ארגון "שוברים שתיקה", המציג את עצמו כאחראי על השיח המוסרי וכשומר החומות של האתיקה הצבאית בישראל, מוצא עצמו מגן על פושע מלחמה לכאורה, בעוד הפרקליטות המושמצת על ידו מנסה להיאבק בתופעות מגונות בשירות הצבאי. מתנגדי הארגון, הטוענים כל העת כי העיסוק בסוגיות של מוסר מלחמה אינו אלא מסווה המכסה על מטרות אחרות של הארגון – בעיקר השמצת ישראל בעולם במימון אירופי ואולי אף איסוף מודיעין קרבי על צה"ל – זוכים כעת לחיזוק נוסף לדבריהם דווקא בעקבות פעולותיו של הארגון עצמו.בארגון מתנגדים לחשיפת העדויות בנימוק שהיא תרתיע חיילים נוספים מלהעיד ולחשוף עוולות. עם זאת, מספר עדים שנחשפו לאחרונה באמצעי התקשורת הובילו לכך שעדויותיהם נסתרו והופרכו על ידי מכרים ומפקדים שלהם שהיו עדים אף הם לאירועים הנזכרים. העדויות המפריכות זכו לפרסום רב ברשתות החברתיות והציגו את הארגון באור מביך מאוד. אין זה מן הנמנע אפוא ש"שוברים שתיקה" מתנגד לחשיפת העדים מטעמים של הגנה על מעט היוקרה שנותרה לארגון ולא על החיילים המעידים או על האפשרות להשגת עוד עדויות.

 

 

הפטריוטים

הפטריוטים