שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ הודיע היום, כי הוא קיבל החלטה הנוגעת להיטל היצף על יבוא מלט לישראל מדבריו ניתן להבין, כי ההחלטה היא מאוזנת ותשמור את התעשייה המקומית ותסייע לשמור על מחירי המלט כפי שהם היום ועד לתום מועד ההיטל. בנוסף השר אמר: "אני רואה בצורך להגן על מקור פרנסתם של ישראלים כאתגר חשוב, דווקא בימי  קורונה, ולכן, נגן על התעשייה הישראלית מפני היצף שיכול להביא לסגירת ענפים שלמים, יחד עם זאת נגן על מחירים הוגנים ונמשיך להאיץ את הורדת יוקר המחיה לטובת כלל אזרחי ישראל".

החלטת השר היא להעלות את היטל ההיצף על יבוא מלט מטורקיה ומיוון בשיעור הנע בין 0-17.25%, בהתאם לממצאי הבחינה מחדש של הממונה על היטלי סחר. לפיכך, קיבל שר הכלכלה את עמדת הוועדה המייעצת, אשר קבעה כי מתקיים יבוא בהיצף וכי החמיר הנזק לענף היצרני המקומי.

השר פרץ ציין, כי "המלט המיובא לישראל במחירי היצף, הביא בשנים האחרונות לירידת מחירי המלט אשר לא גולגלה לצרכן ומלבד פגיעה בענף היצרני המקומי, ירידת המחירים לא הביאה להפחתה של מחיר הבטון או להפחתה במחירי הדיור. מחירי הדיור בשנים האחרונות לא רק שלא ירדו, אלא האמירו. לכן, ברור שמחירי הדירות אינם מושפעים ממחירי המלט, וזאת כיוון שתשומות המלט זניחות במחיר הדירה לצרכן. זאת ועוד, מחיר המלט אשר נמכר כיום נמוך משמעותית מהמחיר על פי התחייבות שנשר התחייבה למדינה לשימור התחרות כתנאי להמשך הסרת המלט מפיקוח על המחיר, בגובה 346 ש"ח לטון.

עם זאת, מציין השר בהחלטתו, כי חברת נשר התחייבה בכתב למדינה, שלא להעלות את מחירי המלט בכל התקופה בה יעמוד ההיטל בתוקף. מצד שני, קיים חשש ממשי, כי המשך הפגיעה בענף היצרני המקומי תביא לצמצום פעילות הייצור המקומי ומשכך לעליית מחירי המלט בטווח הארוך, לייקור מחירי היבוא ולפגיעה כלכלית במשק. לכן, הגנה על התעשייה המקומית מפני יבוא במחירי היצף, היא שיקול רב חשיבות בשמירת טובת המשק לטווח הארוך.

החשש שחברת נשר תחזור להחזיק בנתח שוק גבוה מ 90%, כפי שהיה בעבר, אינו ראלי. קיים יבוא נרחב של מלט לישראל במחירים תחרותיים ללא היצף, בעוד ששיעור המלט המיובא במחירי היצף, מסך כל היבוא, עומד על 44% בלבד, כך שאיני מוצא ממש, ציין השר, בטענות רשות התחרות לפיה הטלת היטל היצף עלולה להביא להפסקת היבוא מאותן מדינות.

תוקף ההיטל הוא לחמש שנים מיום כניסת ההיטל המקורי לתוקף. החלטת שר הכלכלה והתעשייה טעונה לאישור שר האוצר וועדת הכספים של הכנסת. השר טוען שישנה חשיבות אסטרטגית, בהבטחת קיומה של תעשיית המלט המקומית, תחרותית וברת קיימא, זאת ולצד הפחתת המחירים המבורכת וקידום התחרות ההוגנת בענף המלט אשר מביא עמו היבוא.

החלטתו של השר על היטל היצף יבוא המלט גרמה לגל תגובות ממיטב המעורים בנושא הכלכלי, ומח"כים מהליכוד שבחרו להגיב על ההחלטה, כי אינם יכלו להישאר אדישים למשמעויות הנובעות ממנה.

הפרשן הכלכלי של ערוץ 20 ארז צדוק אמר: "אחרי ששר הכלכלה בזמנו נפתלי בנט הוריד את המכסים על יבוא המלט כדי לאפשר תחרות במקום בו יש מונופול שמכביד גם על הקבלנים וגם על רוכשי הדירות בא עמיר פרץ ורוצה לחסל את התחרות ולהחזיר אותה אל ימי מפא"י העליזים ולמונופול המלט את כוחו הדורסני על חשבון אזרחי מדינת ישראל, חמור מכך שסמנכ"ל חברת מלט הוא פעיל מפלגת העבודה שקרה לפעילי העבודה להצביע לפרץ ושמוליק. האם המשטרה תחקור את השחיתות הזאת, או שחקירות שחיתות שמורות רק לימין? צריך לומר תודה לליברלים בליכוד שלחצו ולשר האוצר ישראל כץ שהכריז שהדבר לא יעבור".

פרופסור עומר מואב, מומחה לצמיחה כלכלית מהבינתחומי הרצליה: "מצער שהשר עמיר פרץ נוקט במדיניות ברורה וגלויה, כך על פי הצהרותיו השונות, מדיניות שפוגעת בציבור הרחב בישראל ומיטיבה עם קבוצות אינטרס צר. היטל היצף על יבוא מלט היא דוגמה אחת לניסיון לחסום או לצמצם יבוא לישראל. מדיניות של צמצום יבוא במטרה להגן על התעשייה והחקלאות המקומיים, היא מדיניות שגויה כפי שהמחקר הכלכלי מראה בצורה חד משמעית. לא רק שהיבוא מוריד את יוקר המחיה, הוא גם מאפשר לישראל להתמקד בתחומי היתרון היחסי, ובכך תורם לצמיחה ולרווחה. אם השר פרץ היה מקדיש זמן ללימוד הנושא לפני שהוא מצהיר הצהרות ופועל בצורה מזיקה, הוא היה מגלה שככל שיש יותר יבוא יש גם יותר יצוא, ועלייה בשכר העבודה במשק".

איציק יהושע פרשן לכלכלה גלובלית טוען, כי כרגע ישראל נמצאת בגרעון תקציב של מעל 100 מליארד ש"ח, הוא מסביר  שזוהי מציאות שתגרור בלית ברירה העלאת מיסים ישירה, ובכך מדיניות השר תביא להעלאת מיסים עקיפה מהעלאת מס על ייבוא מלט, זהו מצב מתגלגל שבו מחירי הדירות בישראל יעלו הרבה יותר לצרכן הישראלי. בנוסף איציק אומר: "מדובר במדיניות פרוטקציוניסטית, שמסוכנת לשוק החופשי הישראלי וטומנת בתוכה העלאת יוקר המחיה (דיור ובנייה).  הצעד הזה לא רק שמנוגד לאינטרס של הציבור, הוא גם מנוגד לדעתה של הוועדה המקצועית המייעצת לשר, שהמליצה לא לעלות. חוקי הכלכלה במקרה הזה פשוטים מאוד – ככל שחומרי הבנייה יעלו יותר לקבלנים, גם מחירי הדירות יעלו בהתאמה לצרכנים".

אלי חזן. צילום: ליטל פרי

אלי ורד חזן – מנהל אגף קשרי חוץ של הליכוד: "ההחלטה של שר הכלכלה עמיר פרץ היא נוראית. למרות שברית המועצות נפלה בתחילת שנות ה – 90 הוא מאמץ את דרכה הכושלת. בטח בשגרה, ובוודאי לאחר משבר הקורונה, שר הכלכלה אמור לדאוג לאזרחי ישראל ולעודד תחרות שתוביל לירידת מחירים. ההחלטה שלו משקפת את המצב הפוליטי של מפלגתו: שקיעה טוטלית עד חוסר רלוונטיות. אני מאוד מקווה ששר האוצר וועדת הכספים יפסלו את החלטתו וינהגו הפוך".

שר האוצר והח"כים מהליכוד לא יכלו לפסוח לנוכח ההחלטה שהתקבלה והחליטו גם הם לבקרה באופן נוקב ורציני.

 

סגנית יו״ר הכנסת, ח״כ שרן השכל הידועה באג'נדה הכלכלית ליברלית שלה בחרה להגיב להחלטת השר ואמרה: "כשמשתמשים ב 'תעשיה מקומית' כשם קוד למונופול אפשר לתרץ הכל. עמיר, אתה שר הכלכלה – על מנת שכלכלת ישראל תשגשג חשוב לעודד תחרות, לא לכבות אותה. סומכת על שר האוצר ישראל כץ שידע מה לעשות בעניין".

חברת ועדת כספים, ח"כ קטי שטרית (הליכוד), בתגובה להחלטת שר הכלכלה להעלות את שיעור היטל היבוא על המלט: "אני מתנגדת לניסיון של שר הכלכלה עמיר פרץ להקשות על יבוא מלט לישראל. עפ"י רשות ‏התחרות,‏ פתיחת ‏השוק‏ הובילה‏ לירידה‏ של ‏כ-‏20% ‏במחירי‏ המלט‏ ולחיסכון הנאמד במאות מליוני שקלים לאזרחי ישראל. את זה הוא מבקש לעצור והמשמעות ברורה – מחירי הדירות יתייקרו. כחברת ועדת הכספים אתנגד למהלך שיפגע בתחרות ובצרכן הישראלי".

חה"כ ניר ברקת: "אני קורא לשר האוצר ישראל כץ שלא לאשר את החלטת שר הכלכלה להעלאת המס על המלט המיובא. במערכת הבחירות התחייבנו להורדת מכסים והיטלים, במטרה להוריד את יוקר המחיה ולהמשיך את הצמיחה.
אפעל יחד עם חבריי בוועדת הכספים לעצור את הטירוף הזה על חשבונם של אזרחי ישראל, במיוחד בתקופת משבר הקורנה".

השר ישראל כ"ץ. צילום: פלאש 90

תגובת שר האוצר ישראל כץ לא איחרה לבוא: "שר הכלכלה עמיר פרץ הודיע לי היום שהוא ממליץ להעלות את ההיטלים על המלט המיובא ובכך להעלות את מחירו. דבר זה מנוגד לחלוטין להשקפת עולמי, שדוגלת בתחרות נגד מונופולים ובהוזלת יוקר המחיה. לכן, מתוקף סמכותי בכוונתי לדחות המלצה זאת על הסף". בכך הדבר מביא תפנית להחלטת השר עמיר פרץ.

לאחר תגובת השר כץ מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, חה"כ אופיר כץ בחר לברך: "‫מברך את החלטת שר האוצר⁩ לבלום את המלצתו של עמיר פרץ ובכך גם למנוע את הדיון המיותר בועדת הכספים. המלצת שר הכלכלה תוביל לפגיעה בצרכן ולעלייה ביוקר המחיה. ההוזלות הקיימות חוסכות למשק הישראלי כ- 350 מיליון ש״ח בשנה ומיטיבות עם האזרח. עלינו לעודד תחרות בשוק והורדת מחירים".

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.