דף הבית > אקטואליה וחדשות > השר ליצמן: "התקשרו לאיים בטלפון על חלק מהצוות הרפואי"

השר ליצמן: "התקשרו לאיים בטלפון על חלק מהצוות הרפואי"

בצל תקיפת המאבטחים אמש בחניון המרכז הרפואי גליל בנהריה, הושקה הבוקר השדולה למאבק באלימות כלפי צוותים רפואיים בראשות חברי הכנסת מירב בן ארי ואיציק שמולי במעמד יו"ר הכנסת, שר הבריאות, השר לביטחון פנים ויו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות

הושקה בכנסת השדולה למאבק באלימות כלפי צוותים רפואיים: יו"ר השדולה חבר הכנסת שמולי, אמר בפתח הדיון כי "דמם של אנשי הצוות בבתי החולים ובקופות החולים הפך להיות הפקר ואם לא נתעורר הרצח הבא הוא רק עניין של זמן. הנורא מכל כבר קרה, עם הירצחה המזעזע של טובה קררו ז"ל, רופאים, אחיות או מאבטחים לא צריכים ללכת בבוקר לעבודה בחשש שהם חלילה עלולים להיות הקרבן הבא. אנחנו דורשים מעבר מדיבורים למעשים – יותר נוכחות, אכיפה והחמרת הענישה. בנוסף, אין מנוס מהרחבת התקינה – שום דבר לא יכול לנפק כמובן הצדקה לאלימות אבל זמני המתנה ממושכים, מחסור בצוות רפואי וצפיפות אדירה במחלקות מייצרים אווירת מלחמה עם פוטנציאל נפיצות בעייתי בכל דקה ודקה."

שר הבריאות יעקב ליצמן, התייחס גם הוא לאירוע שהיה בנהריה: "היה המשך לתקיפה באירוע שהיה בבית החולים כשאלו שהתלוננו נגדם התקשרו לאיים בטלפון על חלק מהצוות הרפואי. אני רואה בחומרה את נושא האלימות. אין תירוצים, הסיפור שהיה היום בנהריה אין לו הצדקה. התרופה אינה להציב שומרים ומאבטחים בכניסה לכל מחלקה. ההרתעה צריכה להיות בענישה בהתייחסות לאלימות מילולית כמו לאלימות פיזית."

יו"ר וועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ אלי אלאלוף: "המערכת כולה אשמה, כולנו אשמים. המצב הזה הוא אשמה קולקטיבית. כשמגיעים למקום שיש בו לחץ מטורף כמו בבתי חולים, עצבים של אנשים נשברים. הפתרון לאלימות היא קודם כל תנאי העבודה של הצוותים. לא ניתן לשים שומר ליד כל דלת, זו לא התמודדות אמתית. יש להשקיע בביטחון הצוותים. זהו חלק אינטגרלי שמערכת הבריאות תהיה בטוחה, צריך שמירה משמעותית. זהו גם עניין של חינוך. אני מסכים עם שר הבריאות כי צריך להוביל חקיקה שתוביל לענישה בכל הקשור אלימות נגד צוותים. אלימות המילולית שהיא רוב האלימות, כ- 75% על פי הדוח, יש להפסיק את הטיפול בחולה ומשפחתו לדעתי. גם אם יש שבועה שאומרת שיש לטפל בכל נזקק, זהו הגבול. יש להדריך את הצוותים הרפואיים גם כן. אלימות היא דבר בלתי נסבל בכל מקרה ובוודאי בתחום הרפואה".

"אסור שהנושא ירד מסדר היום"

גם נופר קררו, ביתה של האחות שנרצחה, טובה קררו ז"ל, הגיעה להשקת השדולה ואמרה בדיון כי "התאריך היום הוא תאריך סימבולי, בדיוק לפני 8 חודשים דיברנו עם אמא בפעם האחרונה. כל שמונת החודשים האחרונים מאופיינים בהמון רגשות מעורבים, מצד אחד אנחנו רואות את ההיענות הגדולה אך מצד שני לנו זה כבר לא יעזור. מבחינתו, אמא השאירה צוואה לא כתובה, היא הייתה רוצה לדעת שלפחות יוסקו מסקנות ממה שקרה ונעשו שינויים במערכת הבריאות. את הרצח אפשר היה למנוע, הכתובת היית על הקיר, התרגלנו לאלימות. אני ואחותי, בשמונת החודשים האחרונים, עסוקות בקידום הנושא מבחינה ציבורית. חשוב לנו שהנושא לא ירד מסדר היום. לא הייתי רוצה שאף משפחה במדינה תחווה אבדן נוראי ומיותר כזה."

השדולה למניעת אלימות נגד צוותים רפואיים
השדולה למניעת אלימות נגד צוותים רפואיים

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי יואל אדלשטיין הגיע לכינוס ואמר כי "קשה להאמין כי יש להקים שדולה לנושא הספציפי הזה בכנסת. לימדו אותי פעם כי כאשר יש לטפל באיזשהו נושא יש להבין את כל הצדדים והמניעים שלהם. בנושא הזה, אני מודה כי קשה לי להביא את הצד השני ולשמוע את התוקפים של הצוותים הרפואיים. איך חוצים את הגבול הזה בכזה ביטחון? זה מנוגד לכל הערכים שלנו, של הכרת הטוב ואין יותר טוב מאשר אדם שמגיש עזרה. אנחנו פה בכנסת נעשה כל מה שניתן. החמרת עונשים, תקנים וכדומה. אני מודה לחברי הכנסת שמולי ובן ארי שלקחו על עצמם את הנושא ומקווה שנצליח להכניס את הנושא לתודעת ולהביא לכותרות."

השר לביטחון פנים, ח"כ גלעד ארדן: "תופעות האלימות נגד עובדי ציבור הן חמורות ביותר ויש לוודא כי שרשרת הטיפול מוסדרת. יש לזכור לא לשים את האצבע רק על נקודה אחת בשרשרת  אלא לראות את כל התהליך. המשרד לביטחון פנים, שם במקום גבוה את הנושא. בעבר קיימנו פיילוט במסגרתו הוצבו שוטרים ב 6 בתי חולים בהתאם לתעדוף המשטרה. התוצאות אכן מראות כי תחושת הביטחון של הסגל הרפואי עלה. לכן החלטתי להרחיב את הפיילוט."

השר ארדן המשיך ואמר כי "אין למשטרת ישראל את היכולת להציב שוטר בכל מקום, למרות הרצון, ולכן יש לראות כיצד אנו משלבים ומשתפים פעולה. בעקבות עלית מפלס האלימות, אני מקדם תהליכים של הרחבת היכולת והסמכויות של מאבטחים המצויים באזורים בעלי רגישות מיוחדת בהם גם המוסדות הרפואיים. חלק מהמוסדות הרפואיים צרכים גם הם לקחת אחריות, כמובן גם אנחנו. אני מחויב למטרה להרחיב יחד עם משרד הבריאות את הצבת השוטרים- זו תפיסת העולם. כשמדובר באבטחה ישנם תהליכים שיכולים לעזור לדוג' הכרזה על "מאבטחים" כעבודה מועדפת. ישנו קושי היום לגייס מאבטחים למוסדות ציבור. המחויבות של היא אישית להרחבת הסמכות הזו ואני אשמח לכל שיתוף פעולה עם השדולה בנושא".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

אולי יעניין אותך גם

"70 כלבי הגנה ביהודה ושומרון": הכירו את יחידת הכלבנים הארצית

יחידת הכלבנים לישראל הוקמה במהלך האינתיפאדה השנייה על רקע פיגועי החדירות לישובים. מפקד היחידה: "היחידה פועלת בשלושה תחומים עיקריים: ביטחון, הצלה ואיתור נעדרים"