שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90
יעקב . צילום: פלאש 90

 

שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן הודיע היום (ו׳) לראש הממשלה בנימין נתניהו, כי אם יתבצע חילול בעבודות תשתית לרכבת בשבת הקרובה, הוא יתפטר ביום ראשון מתפקידו בממשלה.

השר ליצמן הסביר: "המשך הפיכת יום השבת ליום השיפוצים הלאומי של , מנוגד לסטטוס קוו, ומהווה פגיעה חמורה במסורת ישראל ובערך קדושת השבת".

שר הרווחה חיים כץ ניסה להרגיע ואמר: "סיכמתי עם ליצמן שעבודות הרכבת בשבת הקרובה יבוצעו על ידי לא יהודים בלבד". ב"יהדות התורה" הכחישו כי הושגה פשרה, כך פורסם ב"עשר".

איומיו של ליצמן מגיעים בעקבות לשיקום מסילת הרכבת בין תחנות באר שבע ודימונה, שצפויות להתבצע גם במהלך השבת הנוכחית. העבודות מתקיימות בהיתר של שא הרווחה חיים כץ, במטרה לאפשר העברה של חומרים מסוכנים ביום ראשון באמצעות הרכבת, במקום באמצעות משאיות.

 

הבוקר נטש חברו של ליצמן למפלגה, ח"כ משה גפני, את משכן הכנסת והודיע כי אין בכוונתו להצביע עם הקואליציה בימים הקרובים בשל אי קידומה של הצעת החוק שתמנע את פתיחת המרכולים בת"א בשבת. "לא נעבור בשקט על חילול שבת בחסות הממשלה שלא לצורך, תוך רמיסת ערכים החשובים ביותר לעם היהודי", אמרו בסביבת גפני.

לפני כשבועיים רכבת ישראל ביצעה שורה של עבודות תשתית לחיבור מסילות חדשות לאזור השרון, ומקטע בנימינה-תל אביב נסגר לתקופה של חמישה ימים. מקור בכיר בענף התחבורה, המעורה היטב בלו"ז העבודות של הרכבת, אמר כי העבודות הן ביום שישי והן ביום שבת, וזאת למרות התנגדות המפלגות החרדיות. יתרה מכך הבכיר ציין כי "לוח הזמנים של העבודות כבר סגור ומוכן וברכבת מנסים להעביר את זה מתחת לרדאר".

במשרד התחבורה וברכבת ישראל התחמקו אז ממתן תשובה לשאלה האם תתקיימנה עבודות תשתית בשבת, למרות פניות חוזרות ונשנות.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.