בנאומו בכנס הרצליה אמר היום שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ כי "מלחמה בלבנון תביא בהכרח לסילוק נסראללה ותמיט חורבן על לבנון".

"חיזבאללה ממשיך להוות את האיום הלא מדינתי העיקרי, לא רק לישראל אלא גם ללבנון" אמר השר, "קיימת אפשרות מוחשית להתלקחות נסיבתית שקשורה בעיקר לאופיו הפזיז והמגלומני של מנהיג הארגון חסן נסראללה, אישיות פנאטית הנעדרת כל אומדן מציאותי מלבד אולי בכל הקשור לשמירת בטחונו האישי. מלחמה בלבנון ופגיעה בעורף הישראלי יביאו לסילוקו של נסראללה וימיטו חורבן על לבנון".

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ. צילום: פלאש90
שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ. צילום: פלאש90

"חיזבאללה לא מסוגל להוות איום קיומי על ישראל, אבל מסוגל לגרום נזק כבד לעורף, לתשתיות לאומיות, לשדות תעופה, לנמלים, למקורות אנרגיה", אמר השר כץ והסביר כי "ישראל לא יכולה ולא צריכה לנהל מלחמת התשה מול חיזבאללה ותיאלץ לפעול בעוצמה רבה נגד מקורות הירי ומטרות בלבנון כולה, כדי להביא לקיצור משך הלחימה וצמצום הפגיעה בעורף". לדבריו הסיכוי לעימות מול לבנון נמוך כעת, אך עלול להתלקח גם מבלי שהצדדים רוצים בכך.

בעניין היוזמה המדינית האזורית אמר השר "כשזה מגיע למה ש'על השולחן' העניינים נעשים מסובכים יותר, ואילוצים ביטחוניים פוליטיים ואידאולוגיים נכנסים לפעולה ומציבים תקרת זכוכית, או כפי שחלק מהישראלים אומרים – תקרת בטון – על יוזמה מדינית"

השר הציג את תוכנית להקמת אי מלאכותי בין לאומי מול חופי עזה ובאחריות בטחונית ישראלית שיכיל נמל ימי, מתקני התפלת מים ובעתיד גם נמל תעופה "תכנית זו יכולה לתרום רבות להקלת הלחץ על תושבי הרצועה תוך קידום המשך התנתקותה מישראל. מרבית הצמרת הביטחונית תומכים באופן נלהב ברעיון. ואני מקווה שלצמרת המדינית הגבוהה ביותר יהיה את העוז והנחישות לקבל החלטה".

השר הסביר כי "אנחנו עושים את זה מהיבט כלכלי-הומני ומאינטרס ישראלי", ואמר "יש כאן הזדמנות להוביל יוזמה, שאני יודע שתהיה מקובלת בעולם. זה יכול לפתור חצי מהבעיה הפלשתינית לטווח הבינוני".

בחזונו רואה השר את ישראל כגשר מסחרי ויבשתי בין הים התיכון למדינות האזור באמצעות רכבת העמק ההיסטורית ואמר: "משאיות טורקיות כבר מובילות סחורות אל המזרח דרך נמל חיפה. הן משתמשות בתוואי הישראלי כחלופה לתוואי הסורי, אשר לא ניתן להשתמש בו עקב המצב שם. כל זה קורה כעת".

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20