ועדת היגוי בין משרדית בראשות תפעל לגיבוש המלצות לקביעת קריטריונים להגדרת בעלות ריכוז גבוה של , בכל הארץ, כאזור . כך נקבע בהחלטת הממשלה שעברה היום (ב'). "שכונות , שסובלות מבעיית מסתננים, יהפכו לאזור עדיפות לאומית. אנו נשקיע תקציבים לטובת שכונות ותשתיות בדרום ת"א", הכריז .

מסתננים ברחובות נווה שאנן, דרום ת"א. צילום: סוזנה שאנן, פלאש 90

 

בנוסף, הסביר השר גלנט, "יושקעו תקציבים לטובת נוער בסיכון, רווחה, חינוך ותקציבים ייעודיים לטובת חיזוק תחושת הביטחון. יש לנו מחויבות לתת מענה לנושא בצורה הטובה ביותר ואנו נשקיע מיליוני שקלים לטובת הנושא".

בשנים האחרונות מתמודדות שכונות דרום תל אביב ושכונות נוספות בערים ברחבי הארץ, כמו ערד ואילת, עם זרם אדיר של מסתננים. תופעה זו הביאה עמה מציאות קשה מאוד של חוסר ביטחון אישי, תחושת זרות והזנחת תשתיות בשל כמות חורגת של תושבים בשכונה.

במסגרת ההחלטה, תוקם ועדת היגוי בין משרדית אשר תפעל לגיבוש המלצות לקביעת קריטריונים, לפיהם יוגדרו אזורים סטטיסטיים כאזורי עדיפות לאומית וכן, לגיבוש המלצות לקביעת קריטריונים לאופן חלוקת התקציב בין הרשויות אשר אזור סטטיסטי אחד או יותר בתחומן יוגדר כאזור עדיפות לאומית.

נשקיע תקציבים לטובת שיקום שכונות. שר השיכון יואב גלנט. צילום: פלאש 90

 

התכנית המדוברת צפוי לכלול שיקום וקידום כלכלי-חברתי של משפחות רווחה. בנוסף, יופעלו בשכונות תכניות לתגבור חינוכי, בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, בדגש על הגיל הרך והנוער. כמו כן, יתוגברו שירותי הבריאות בקהילה של משפחות נזקקות, בדגש על בריאות לגיל הרך ולילדים, וכן יקודמו עסקים קטנים ובינוניים. גודל ההשתתפות התקציבית של הרשויות המקומיות ייקבע תוך התייחסות למעמד הסוציו-אקונומי של כל רשות.

רה"מ: "נמשכים המאמצים הכבירים להוציא מסתננים מהמדינה"

"הממשלה עושה מאמצים כבירים להוציא מסתננים בלתי חוקיים מהמדינה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו. "המאמצים האלה נמשכים כל הזמן והם חובקי עולם. בינתיים, תושבי השכונות בדרום ת"א ובמקומות אחרים נאנקים תחת הנטל של המציאות המורכבת, ולכן הממשלה תאשר היום החלטה חשובה ונכונה. אנחנו נגדיר אזורים בהם שיעור המסתננים הבלתי חוקיים הוא גבוה כאזורי עדיפות לאומית".

רה"מ בישיבת הממשלה היום. צילום: לע"מ

 

ראש הממשלה הבטיח: "אנחנו נשקיע עשרות מיליוני שקלים לטובת שיקום וחיזוק התשתיות בדרום תל אביב וכן לשיפור תחומי הרווחה, החינוך והבריאות. המהלך הזה הוא הכרחי לחיזוק החוסן הכלכלי והחברתי של תושבי השכונות, שכאמור מתמודדים עם אתגרים רבים, ובצד זה נמשיך את המאמצים הדיפלומטיים שלנו להוצאת המסתננים. אנחנו מחויבים לזה".

שפי פז, מראשי מטה המאבק של תושבי דרום תל אביב 'עוטף תחנה מרכזית' מסרה בתגובה כי "השם של התוכנית מטעה". לדבריה, "שיקום יהיה בדרום תל אביב רק כאשר המסתננים וכל שאר השוהים בלתי חוקיים ייצאו והשכונות יוחזרו לתושביהן החוקיים. אבל בינתיים יש פה אוכלוסיות במצוקות קשות שצריך לטפל בהן. זו כל מטרתו של החוק הזה".

פז המשיכה ואמרה כי "לספק לטיפול בקשישים, בחד-הוריות ובילדים בסיכון שהוזנחו על ידי הרשויות והופקרו לחסדי המסתננים. בינתיים מתחוללת כבר חודשיים מלחמת אזרחים ברחובות דרום תל אביב, והרשויות משתיקות ומטייחות את הזוועה. שאף אחד לא יחשוב לרגע שבכך שיזרקו לנו קצת פירורים (חשובים ככל שיהיו) הם ישתיקו את המאבק. אנחנו ממשיכים להילחם בכל הכוח עד שנחזיר לעצמנו את השכונות".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.