יו”ר הבית היהודי, השר , התייחס הבוקר (ג’) לסערה סביב ביטול ואישור חוק הגיור. “ביממה האחרונה קיימנו מרתון מפגשים עם ראשי יהדות ארצות הברית שנמצאים כרגע בישראל והתמונה היא קשה. תחושתם של נציגי יהדות ארצות הברית היא שהם קיבלו סטירת לחי מממשלת ישראל ושהם כביכול לא רצויים פה. כמובן שזה לא נכון. יהדות ארצות הברית רצויים ואהובים, הם אחינו. אבל נעשו שגיאות בעיתוי וגם בצורת דברים”, אמר.

השר נפתלי בנט מסביר את ‘מתווה הכותל’

השר הבהיר כי למרות המשבר, הכותרות שפורסמו בנושא אינן מדויקות. “יש בנוסף מערכה של דיס-אינפורמציה שכביכול סוגרים את הכותל ליהדות העולם וכביכול משנים את מצב הגיורים. דברים שהם לא נכונים. לכן, ביממה הקרובה אנו נקיים שורה של מפגשים של הידברות והקשבה עם ראשי יהדות ארצות הברית כדי להגיע להבנות כדי שנוכל לצאת מהמשבר הזה”.

מזכיר הממשלה: “לרה”מ חשוב שכל יהודי יוכל להתפלל בכותל”

כזכור ביום ראשון אושרה בוועדת שרים הצעת חוק הגיור הממלכתי שאמורה לעגן בחקיקה את הרבנות הראשית כגוף האחראי על הגיורים במדינת ישראל. מפלגת ישראל ביתנו התנגדה למהלך והגישה ערר. בנוסף, הממשלה החליטה להקפיא את “מתווה הכותל” שאושר בינואר 2016. ראשי הקואליציה סיכמו שלא לאשר את המתווה. עפ”י ההחלטה הרחבה השלישית המעורבת תשופץ, אך הכניסה למתחם תישאר כפי שהיא והניהול יישאר בידי “קרן הכותל”. השרים שטייניץ וליברמן התנגדו.

בעקבות כך, חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית הודיע על ביטול ארוחת הערב שתוכננה אמש עם בכנסת. גם התנועה הרפורמית הודיעה כי הפגישה שלה עם נתניהו, שתוכננה להיום, בוטלה.

מזכיר הממשלה צחי ברוורמן אמר בתגובה כי “לראש הממשלה נתניהו חשוב שכל יהודי יוכל להתפלל בכותל”. עוד הוסיף כי נתניהו הנחה להאיץ הכשרת הרחבה הדרומית בכותל, “כדי שיהודים מכל הזרמים יוכלו להתפלל”.  ציין כי “רה”מ הורה כי יהודים מכל הזרמים יוכלו להמשיך ולהתפלל ב’עזרת ישראל’. בנוסף, ראש הממשלה הנחה את השר צחי הנגבי ואותי להמשיך בהידברות כדי לנסות ולהגיע לפתרון. אני ממליץ לכל מי שמנסה לתפוס על זה טרמפ, לדייק בעובדות”.

מתוך הפטריוטים, ימים א-ה בשעה 22:00

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.