לפני זמן קצר הרשיע בית הדין הצבאי ביפו את בהריגה, וגזר אליו 18 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי. במערכת הפוליטית מהרו להגיב.

בית הדין2

שר הביטחון אביגדור ליברמן מישראל ביתנו: "עכשיו, אחרי גזר הדין, אני מקווה שכל הצדדים יעשו מה שצריך על מנת לסיים סופית את העניין. כפי שכבר אמרתי בעבר, גם מי שאינו אוהב את גזר הדין מחוייב לכבד את בית הדין. מערכת הביטחון צריכה לעמוד לצד החייל והמשפחה. מדובר מצד אחד בחייל מצטיין ומצד שני במחבל שבא להרוג יהודים ואת זה כולם צריכים לקחת בחשבון".

שרת התרבות מירי רגב מהליכוד: "זהו יום עצוב. גזר הדין קשה. אלאור לא היה צריך לשבת יום אחד בכלא בנוסף למה שכבר ריצה. זהו לצערי המשך ישיר למשפט השדה שנעשה לו. האירוע הזה לא היה צריך כלל וכלל להגיע לפתחו של בית המשפט כהליך פלילי. הוא היה אמור להיות מטופל בדין משמעתי במסגרת היחידה. כיוון שהגענו לצערי ליום הקשה הזה, אני שבה ומבקשת מהרמטכ"ל להמליץ לחון את הלוחם אלאור אזריה על פי סעיף 55 לפקודות ההגנה, מתוך הבנה של המסגרת המבצעית והנסיבות בהן אלאור פעל וכמובן מתוך התחשבות בתקופה הקשה שהוא ובני משפחתו עברו ועדיין עוברים. הגיע הזמן לשים לה סוף. אני מחזקת את אלאור ובני משפחתו".

שר החינוך נפתלי בנט מהבית היהודי: "ביטחון אזרחי ישראל מחייב מיידית לאלאור עזריה. אלאור נשלח להגן על אזרחי ישראל בעיצומו של גל טרור סכינים פלסטיני, וכל הליך החקירה זוהם מיסודו. גם אם שגה, אסור שאלאור יישב בכלא. כולנו נשלם את המחיר".

מירי רגב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
קוראת לחנון את אלאור. מירי רגב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר התחבורה ישראל כץ מהליכוד: "בית הדין אמר את דברו – ההליך המשפטי מוצה. כעת הגיע העת לחנינה. להחזיר את אלאור הביתה".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון אבי דיכטר: "תמה מידת הדין, כעת תורה של מידת הרחמים. כעת יש לקדם מהלך חנינה זריז. עלינו להביא לסיומו של הפרק הקשה הזה".

השר אריה דרעי מש"ס: "כעת לאחר גזר הדין, אלאור אזריה ראוי לחנינה, כדי שיוכל לשקם את חייו וכדי לסיים את הפרשה שקורעת את כולנו כל כך הרבה חודשים".

השר איוב קרא מהליכוד: "עונש קשה שיפגע במוטיבציה ובביטחון של הלוחמים בשטח ויתן רוח גבית לטרור. אני קורא לשר הביטחון ליברמן להתערב מיד ולהפעיל את סמכותו לעצור את המשך הפגיעה בכוח ההרתעה של מדינת ישראל ויפה שעה אחת קודם".

"גזר הדין - רוח גבית לטרור". איוב קרא. צילום: מארק ישראל סאלם
"גזר הדין – רוח גבית לטרור". איוב קרא. צילום: מארק ישראל סאלם

ח"כ יהודה גליק מהליכוד: "מסקנות מדברי השופטת הלר שאני מוכן לחתום עליהם: הגורמים הצבאיים מיהרו להפוך את אלאור לפושע וראוי היה שימתינו עם ההתבטאויות, לא נכון להטיל רישום פלילי על אלאור, ושאלאור שגה. מברך את מערכת המשפט הצבאית על גזר דין מאוזן, ובעד לחון את אלאור אזריה באם יודה ששגה ויקח אחריות".

יו"ר סיעת הבית היהודי שולי מועלם: "כל ההליך המשפטי זוהם בהתערבות של גורמים מבחוץ, כך שלמרות שהעונש נחשב יחסית קל, אלאור לא אמור לשבת בכלא אף לא יום אחד. אלאור חייל צה"ל ועל מפקדיו למצוא את הדרך לחון אותו ולתמוך בחייל ובמשפחתו בתהליך הריפוי שצפוי להם , לצה"ל ולחברה הישראלית כולה".

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט מ-כולנו שיגר מכתב לשר הביטחון ליברמן בו קרה לחנון את אזריה: "כפי שאנו דואגים להשיב חייל שנפצע וכפי שאנו חייבים לחלץ כל חייל שנפל בשבי, עלינו לדאוג לחייל ששגה, גם כאשר השגיאה היא חמורה ודרמטית".

ח"כ שרן השכל מהליכוד: "להחלטת ביהמ"ש ויש משמעויות רבות, לא רק מבחינתו של אלאור אזריה אלא גם השלכות על פעילות צה"ל ביהודה ושומרון ועל מערכת היחסים בין צה"ל לבין החברה הישראלית כולה. יחד עם זאת, אנו מחוייבים לכבד אותה. אלאור אזריה הוא חייל אחד שעל כתפיו העמסנו שאלות גדולות של ערכים ומוסר. חובה עלינו לדון גם בשאלות הגדולות של אחריות המדינה על חייליה, עצמאותה והתנהלותה של המערכת השיפוטית, והאווירה הציבורית האופפת את פעילות צה"ל מול מחוללי הטרור ביהודה ושומרון. במישור האישי, אני מקווה שאלאור אזריה לא יהפוך שעיר לעזאזל ושנמצא את הדרך להעניק לו חנינה".

ח"כ עפר שלח מ-יש עתיד: "גזר הדין במשפט אלאור אזריה צריך להיות נקודת הסיום של הפרשה הכאובה הזו. צריך לומר די לפוליטיקאים  שניסו לקושש פופולריות זולה על גבם של אלאור ומשפחתו, תוך איום על ערכיו של צה"ל ויכולת מפקדיו להוביל אותו. איש אינו שמח לראות את אלאור נכנס לכלא, למרות שעשה מעשה שלא ייעשה. אבל חנינה מיידית תשים ללעג את המערכת הפיקודית והמשפטית של הצבא. התפקיד שלנו כעת הוא לעמוד מאחורי הרמטכ״ל, שהגן על עמוד השידרה של צה"ל כנגד מי שתקף אותו, מטעמים פוליטיים בלבד. כך עשינו, וכך נעשה".

ח״כ יוסף ג׳בארין מהרשימה המשותפת: "העונש אינו משקף את חומרת המעשה והוא מעביר מסר קשה שדמו של הפלסטיני הינו הפקר. המקרה של אזריה אינו בבחינת מקרה בודד, אלא חלק מתופעה רחבה יותר בצבא אשר נתמכת על-ידי הדרגים הפוליטיים, וניזונה מחוסר מיצוי הדין עם החיילים. אין ספק לנו שהיה מקום מלכתחילה להגיש כתב אישום על רצח".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא