השר לבטחון הפנים ומ”מ מפכל המשטרה ניצב מוטי כהן קיימו מפגש עם נציגים בכירים של קהילת יוצאי אתיופיה במטרה להרגיע את הרוחות לקראת ההפגנות הצפויות הערב, ולנסות למנוע אלימות ופגיעה בנפש.

הצצדים סיכמו להמשיך בהידברות ולדון בטענות ובהצעות שעלו במסגרת המפגש וכן יצאו בקריאה משותפת לציבור המוחים: “כן למחאה, לא לאלימות”!. בנוסף, השר לבטחון הפנים ארדן התחייב בפני הפורום להקים במשטרה גוף שיפקח על הטיפול המשמעתי בגילויי גזענות של שוטרים.

“אני רוצה להגיד תודה מעומק הלב על כך שהסכמתם לבוא לכאן למפגש הזה. זה לא מובן מאליו שהגעתם על רקע האירועים הקשים וכולנו מחוייבים לגלות מנהיגות בשעות אלה” פנה ארדן לראשי הקהילה.

“לפני שלושה ימים קרה אירוע חמור וכואב. אירוע שלא היה צריך לקרות. אני ומשטרת ישראל שותפים לכאב ולזעזוע, ומשתתפים באבלה הכבד של משפחת טקה על מותו של סולומון ז”ל ובאבל של העדה כולה”.

השר ארדן התייחס למחאת בני הקהילה שפרצה גבולות אמש וגלשה לאלימות מסכנת חיים כלפי נהגים וכלפי כוחות המשטרה: “ביומיים האחרונים מתרחשות מחאות וחסימות צירים בהיקף חסר תקדים וברמת אלימות בלתי נסבלת”.

בנוסף, ארדן לא הכחיש כי ישנה תופעה של שיטור יתר בכל הנוגע לצעירים בני הקהילה: “משטרת ישראל אמרה באומץ וביושר בעבר שיש תופעה של שיטור יתר, ואנחנו נלחמים בה, ועושים זאת גם באמצעות שיתוף הפעולה איתכם. ברור שיש עוד הרבה מה לתקן, אבל היה שיפור רב בתוצאות בשנים האחרונות בירידה במספר המעצרים, בירידה במספר כתבי האישום, בסגירת תיקים לבני נוער והרבה פרוייקטים כמו מצלמות הגוף שמיושמים כעת.
אני לא חושב שהמשטרה מושלמת או שמישהו חף מאחריות.לכולנו יש אחריות על חיי אדם ואחריות לנסות ולפעול כדי להקטין את הסיכוי שבני נוער וצעירים ייפגעו הערב בעת פינוי הצירים.

“אני אביא בפני הממשלה את הכאב, הטענות וההצעות החשובות שהעליתם ומתחייב אישית ללוות את התיקונים שיש לבצע” חתם ארדן, “מחאה-כן אבל אלימות ואנרכיה אסור שתהיה”.

“מחובתנו למנוע את המשך האלימות”

מ”מ המפכ”ל, ניצב מוטי כהן שהשתתף בפגישה פנה גם הוא לראשי הקהילה: “אני אומר את זה בצורה ברורה, תפקידנו כמשטרה הוא “לשרת ולהגן” בכל מקום ועל כל אזרח, בשיוויוניות מלאה”.

בהמשך דבריו התייחס המפכ״ל למחאות האלימות אמש: ״על כולנו מוטלת החובה להשיב את הסדר על כנו בכדי למנוע פגיעה באזרחים או בשוטרים. האירועים שהתרחשו אתמול לא יחזור על עצמם. השוטרים עמדו מול המוחים בצורה נחושה, עם הרבה אומץ והבנה, אולם מחובתנו לקחת אחריות ולמנוע את המשך האלימות”.

בהתייחס לפעולות שעושה המשטרה יחד עם קהילת יוצאי אתיופיה, אמר מ”מ המפכ”ל: “אנו מאמינים בתהליכים הקהילתיים שאנו מבצעים עם הקהילה ואנו מוכרחים להמשיך אותם. יש חשיבות גדולה למפגשים מסוג זה, בעיקר ברגעים קשים ולמרות הזעם. אסור לנו לתת שאירועים מסוג זה יעיבו וישפיעו על הקשר ההדוק”.

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.