בעקבות האירועים האלימים אמש באום אל חיראן שהובילו לרצח של השוטר ארז עמדי לוי הי"ד, פנה השר לביטחון הפנים ליועץ המשפטי לממשלה אביחי בבקשה לפתוח בחקירה כנגד חברי הכנסת , ג'מאל וחנין זועבי בחשד להסתה לאלימות ולרצח.

בפנייתו כתב ארדן: "הפיגוע שהביא למותו של רס"ב לוי ז"ל, לא אירע בחלל הריק, ולא התרחש במנותק מהאירועים שקדמו לו. קדמה לאותו פיגוע נתעב הסתה זדונית, שיטתית ומתמשכת לאורך תקופה ארוכה, שלקחו בה חלק נבחרי ציבור – חברי כנסת ישראל".

הסתה פרועה בקרב חברי הרשימה המשותפת. צילום: פלאש 90
הסתה פרועה בקרב חברי הרשימה המשותפת. צילום: פלאש 90

סרטון שפורסם בימים האחרונים מתעד נאומים של ח"כ זחאלקה מ-2015 בפני תושבי הישוב במהלכם מתייחס לפינוי ומסית: "אם יישפך דם אז יישפך דם. הם צריכים לדעת שבנושא הזה אנחנו משוגעים. אנחנו, בני העם הפלסטיני, בנוגע אלינו אנחנו מוכנים למות ולא לעזוב. נכבה שניה בנגב לא תהיה. הם צריכים להבין את הנקודה הזו".

מיד אחריו נראה ח"כ עודה, כשאומר: "אנחנו נלך עם הנושא הזה עד הסוף, עד הסוף. הגענו לנקודת שבירה. לעולם לא נקבל את המצב הנוכחי. לעולם לא".

גם ח"כ חנין תרמה את חלקה כשאמרה: "זהו מאבק על החיים שלנו ועל האדמה שלנו".

היום (ה') השתתף השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן בטקס פתיחת טייסת הכיבוי המשטרתית במהלכו אמר: "האויבים שלנו לא שינו את המטרה, אלא את הדרך להשגתה: אין הכרח לנסות להכריע את צה"ל, אם ניתן לנסות להכריע את החברה, את העורף האזרחי. טילים ורקטות, מנהרות, וגם זאבים בודדים – שמחזיקים בסכין, או בהגה או בגפרור".

קורא לחקור את הח"כים הערבים בחשד להסתה. השר ארדן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
קורא לחקור את הח"כים הערבים בחשד להסתה. השר ארדן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הסביר את השינוי התפיסתי שחל בקרב אויבנו: "הם הבינו את הנקודות שעליהן יש ללחוץ: לא רק צה"ל בחזית, אלא כושר הספיגה של החברה הישראלית בעורף ובמקביל יצירת מנופי לחץ באמצעות דעת הקהל הבינלאומית".

"במובנים מסויימים מדינת ישראל הקדימה להבין את השינוי בהשוואה למדינות אחרות, אך אני סבור שעדיין לא היטיבה להפנים לעומק ולתרגם זאת לסדר עדיפות לאומי" אמר.

ארדן סיכם: "והמעמד הזה – הוא עדות לשינוי בכיוון הנדרש. יש לנו כאן טייסת ראשונה מסוגה, החוברת ליחידה האווירית של המשטרה ומעמידה במקום אחר את יכולותיה של המשטרה, של מערך הכיבוי, של המשרד לביטחון פנים – בהתמודדות עם איום השריפות".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.