יממה לאחר חדשות ‘’ על העברתם של שלושה בני העדה האתיופית ביקב ברקן מתפקידם בעקבות הרצון לעמוד בדרישות הכשרות המהודרת של בד”ץ העדה החרדית R אלי כהן הודיע הערב בתוכניתנו ‘כולם ב-20’ כי משרדו יפסיק את שיתוף הפעולה והסיוע ליקב ברקן בגלל האפליה על רקע גזעני שנעשתה לכאורה. היקב גם לא ישתתף בתערוכת בינלאומית שהמשרד מפיק.

מוקדם יותר הערב (ג’), הודיעה חברת , העומדת מאחורי היקב, כי “יו”ר ומנכ”ל החברה, מר ז’ק בר, נתן הנחייה מיידית שלא להזיז אף עובד מתפקידו”. עוד מסרה החברה, כי “קבוצת מקדמת העסקה שוויונית ומתנגדת לכל גילוי של או אפליה”, והסבירו כי הנחיית המנכ”ל מגיעה משום ש”נקלענו לסיטואציה שאיננה קשורה בנו, והבנו שאנו נגררים לסיטואציה פוליטית כזו או אחרת”. בחברה ביקשו גם להדגיש: “כל עובדינו יקרים לנו במידה שווה. בכל מקרה, גם אם היה זז מתפקידו אחד העובדים, לא הייתה נפגעת פרנסתו”.

“הבד”ץ העדיף לעשות הכללה כדי לא לפגוע בעובד זה או אחר”

ב’בד”ץ העדה החרדית’, האחראי להוראות שניתנו ליקב על מנת לקבל את כשרותו, סיפקו גם הם תגובה לפרשה ומסרו כי “‘בד”ץ העדה החרדית’ מכבד את הקהילה האתיופית בארץ ואת תרומתה הגדולה לחברה בישראל. יהודים רבים שעלו מאתיופיה, מועסקים במפעלים בהשגחת בד”ץ העדה החרדית וידועים בעבודתם המסורה מתוך כבוד הדדי ואמון מלא”.

יפסיק את התמיכה ביקב. שר הכלכלה אלי כהן באולפן כולם ב-20

 

עוד נמסר, כי “במהלך העליות השונות מאתיופיה הגיעו לארץ עולים שאינם יהודים ולכן התבקשו על ידי הרבנות הראשית לישראל לעבור גיור לחומרה בשל המחוייבות של ‘בד”ץ העדה החרדית’ לאוהבי היין שומרי הכשרות המהודרת ביותר, נזהר הבד”ץ שבעתיים בתהליך ייצור היין על ידי מי שיש ספק ביהדותו. הבד”ץ העדיף במקרה זה, לעשות הכללה, כדי לא לפגוע בעובד זה או אחר ולכן ביקש להעביר שלושה עובדים יקרים למחלקה אחרת במפעל, מבלי לפגוע בפרנסתם, ובכך מנע פגיעה אישית בעובדים. גם הרבנות הראשית לישראל פועלת באופן דומה”.

מתוך תחקיר כאן11

לדבריהם, “‘בד”ץ העדה החרדית’ פנה לאחרונה לאחד מראשי רבני העדה האתיופית בארץ והוא נעתר לבקשתם לסייע בבדיקת יהדות כפי שהוא נוהג עבור עולים מאתיופיה המבקשים להינשא. כל עולה חדש או ותיק אם ירצה יכול לקבל בקלות רבה בירור יהדות ואישור יהדות”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.