. צילום: פלאש 90

שר הדתות דוד אזולאי (ש"ס) הבוקר (א') מהוועדה למקומות קדושים, זאת לאחר התפטרותן של השרות איילת שקד ומירי רגב מהוועדה שדנה בהרחבת המתחם הרפורמי בכותל.

השר הודיע כי הוא אינו מוכן לקחת חלק באישור הרחבת המתחם ולפגוע בקודשי ישראל. התפטרותו לא תאפשר לכנס היום את הוועדה המיוחדת ללא מניין חוקי של חברים עד למינוי מחליף באישור הכנסת. עפ"י דיווח ברדיו קול חי, רה"מ מסרב לקבל את ההתפטרות ומתכוון לכנס את הוועדה בהיעדרו של אזולאי.

"‏ועשית ככל אשר יורוך, בהתאם להוראת נשיא מועצת חכמי התורה מרן חכם שלום כהן הגשתי את התפטרותי לראש הממשלה מועדת העתיקות. בהתאם להוראת מועצת חכמי התורה אני אמשיך להתנגד לפשרות שונות ומשונות בכותל", אמר אזולאי. ביום שישי קרא רבה של ירושלים, הראשון לציון הרב שלמה עמאר שלא לתת יד לפגיעה בקדושת הכותל.

"נוכח הודעותיהן של שרת המשפטים ושרת התרבות כי אינן יכולות לתמוך בוועדת השרים הנ"ל בהחלטה שתאפשר הקמת רחבה חדשה המיועדת לתפילה מעורבת של נשים וגברים שלא לפי ההלכה והרבנות הראשית לישראל", כתב אזולאי לרה"מ.

"ולאור החלטתך להעביר את סמכויות השרים חברי הועדה להרכב חדש וספציפי על מנת שתוכל להשיג רוב להקמת רחבה חדשה המיועדת לכינוס בערבוביה של נשים וגברים שלא על פי ההלכה והרבנות הראשית לישראל בכותל המערבי, לפיכך הסקתי שבעצם כבר התקבלה החלטה עוד טרם כינוס הועדה ולפני שנשקלו השיקולים הנוגעים לעניין. ואין זה אלא מס שפתיים". השר הוסיף "איני מוכן לעשות שקר בנפשי ולהיות שותף למהלך שכזה. בנסיבות מצערות אלו אבקש לפרוש מחברותי בוועדה זו".

טענות לניגוד עניינים כלפי השר שטייניץ :"קיבל תרומות מרפורמים"

מי שהחליף את מקומן של השרות בוועדה הם רה"מ בנימין נתניהו והשר יובל שטייניץ שלפי שעה מתכוונים לאשר את ביצוע העבודות. זאת על אף הטענות לניגוד עניינים כלפי השר שטייניץ שקיבל תרומות מרפורמים.

בעתירה נגד המהלך נטען כי מדובר ב"בהעברת סמכויות חריגה" שאיננה מתחומי האחריות של שטייניץ שהיה מבין הבודדים שהתנגדו בשנה שעברה לביטול מתווה הכותל שהציע שיפוץ נרחב לרחבה המיותמת.

הבוקר בגלי צה"ל הדף השר את הטענות נגדו ואף טען כי ביטול מתווה הכותל הוא טעות: "אין פה שום דבר ששווה להסית עליו ולצאת עליו למערכה. גם לאותם אלה שחרדים בפני ההשפעה הרפורמית – אין פה שום דבר חדש או מהותי, סתם צץ גל של מחאה והסתה בחוגים מסוימים בלי שום בסיס עובדתי".

שר האנרגיה יובל שטייניץ. צילום: פלאש 90

ממרכז ליב"ה נמסר: "אנחנו מחזקים את השר אזולאי בפרישתו מהועדה, על שגילה נאמנות פעם נוספת לערכי הנצח של עם ישראל ולקדושת שריד בית מקדשנו, ולא הסכים ליטול חלק בנסיונות לאשר את העבודות ברחבה הדרומית לטובת הרפורמים. ההיסטוריה תזכור את כבוד השר, שברגע האמת ניצב לימין הכותל, נשמע לרחשי הלב של העם בישראל ומנע את האישור היום של שיפוץ והרחבת הרחבה הדרומית של הכותל".

עוד הוסיפו כי "המצטרפת לפרישתם של השרות רגב ושקד ולסירובה של השרה גמליאל להצטרף לועדה, לאור הסערה והקריאה הציבורית, מעיד יותר מכל על העמדה הברורה של העם בישראל – למנוע כל מעמד לרפורמים בכלל ועל יד הכותל המערבי בפרט.אנו מצפים שגם ראש הממשלה, שכבר הצהיר בעבר שכל מטרתם של הרפורמים במתווה הכותל היא רק לקבל הכרה במדינה, יעצור את הנסיונות לתת מתנות לאלו שמשתפים פעולה עם תנועות השמאל הקיצוני והBDS ופועלים באופן גלוי נגד המדינה ונגד ראש הממשלה עצמו".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.