זו היתה עוד שעה של בין ערביים בהרי השומרון.
הפעם לא רק ההרים לבשו זהב.
יעל שבח ובנותיה התקשטו להן בתכשיטי ארץ ישראל שיצרה המעצבת לירון קקו"ן.
ערוץ 20 ביקש לשמוע על החיבור שנוצר והקשר שלו לחיים ולאדמה.

"התכשיט הזה הוא בעל ערך עמוק ובין דורי בעיני", אומרת לירון המעצבת. "כשדמיינתי את זה, ראיתי את יעל בעיני רוחי מעניקה את זה לבנות שלה, לדור הבא. מורישה את אהבת הארץ הלאה. במציאות, זה עלה על כל דמיון, יעל ענדה את תכשיט ירושלים של זהב, ולביתה רננה, בת המצווה, ענדה את השרשרת הארצישראלית. וכך עמדו להן יחד כל הבנות ברקע הרי השומרון הקסומים. כל אחת עונדת תקוה", היא מתארת את סט הצילומים הלא רגיל הזה. "האמת היו לי דמעות בעיניים. יש רגעים שהם מעבר לכל דמיון, הם הדבר עצמו, אמת פשוטה ונוגעת". היא מסכמת.

צילום: הלל פלג. באדיבות לירון קקון

הרב רזיאל שבח הי"ד זה שם שנוסף לפסקול הלאומי שלנו. הוא חלק משרשרת הדורות בדרך לחלום להיות עם חופשי בארצנו. ארצנו השלמה והבלתי תלויה בכל המלחמות מבית ומחוץ.
לפני 11 שנים הגיעו הרב רזיאל ואשתו יעל לישוב הכפרי "חוות גלעד".
"בחבל הארץ היפה ביותר שיש". נזכרת יעל כאילו זה קרה היום, "יחד גידלנו כאן שישה ילדים, בטבע ההררי ובנופיה הקסומים של הארץ הקדושה שלנו. ראינו בכך שליחות ומסירות נפש, להיות חלק מחלוצי ההתיישבות בשומרון". אומרת יעל רעייתו של הרב רזיאל הי"ד.

צילום: הלל פלג. באדיבות לירון קקו"ן

לפני שנתיים וחצי מסירות הנפש הזו קיבלה תפנית וטילטלה את עולמם, כאשר הרב רזיאל נרצח בדרכו הביתה ביריות מחבל. יעל לא אמרה נואש וביקשה מראש הממשלה להקים בישוב בית עלמין לכבודו של הרב רזיאל הי"ד. "כך העמקנו את היתד הנטועה באדמה, והיא זו שתוכיח את הקשר שלנו אליה לנצח", מסכמת יעל בתקווה.
אני שואלת את לירון איך התקבלה אצלה ההחלטה לצלם את יעל ובנותיה, ועבורה זה ברור כשמש.
"רציתי להציג את התכשיטים על מי שמבחינתי הם החלוצים של היום. לא מייבשים ביצות, אבל מיישבים אדמות שוממות שרק חיכו לידם הגואלת. הראשונה שעלתה בי זו יעל שבח, שנאחזת באדמת חוות גלעד עם ששת ילדיה המופלאים אחרי שרזיאל שבח הי"ד נרצח שם".

צילום: הלל פלג. באדיבות לירון קקון

היא מספרת לי גם על התזמון המדהים, "התקשרתי ליעל והיא זרמה ברגע, תוך עשרים דקות היה הכל בנס, צלמת, מאפרת, מלבישה, אביזרים, הכל. לא הצלחתי לישון באותו לילה, הרגשתי שיש פה יד משגיחה ומכוונת שרוצה באופן גלוי, כמוני, שיעל והבנות יענדו את התכשיטים האלה", אומרת לירון בהתרגשות לא מוסתרת.
"הפרוייקט יצא לדרך ממש ערב יום ירושלים ורגע לפני חג השבועות והוא מסמל מבחינתי את החיבור של כל מה שקדוש ויקר לנו כעם". מסכמת מי שיצרה, חלמה, ולא תפסיק להאמין.

צילום: הלל פלג. באדיבות לירון קקון

 

דפנה שימור

דפנה שימור


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.