אלי אוחנה עם היועץ המקצועי אלי כהן והמאמן גיל לבנדה. צילום: בית"ר ירושלים
עם היועץ המקצועי והמאמן . צילום: בית"ר ירושלים

בית"ר ירושלים מציגה את א. א. א. הפקות: הבעלים , אלי אוחנה והמנהל המקצועי אלי כהן. לשלוש הדמויות המובילות במועדון בית״ר ירושלים קוראים אלי, זה כבר גרם לוותיקים בבית וגן להמציא את המושג א.א.א. הפקות. החזרה של אלי כהן לבית״ר ירושלים עוררה הרבה עניין סביב המועדון. העובדה שכהן חזר לקדנציה רביעית בבית״ר ירושלים היא נדירה בנוף המקומי, במיוחד כאשר מדובר באחד המועדונים הגדולים בכדורגל שלנו.

למרות שאלי כהן מזוהה עם בית"ר ירושלים ואף זכה עמה באליפות, מבחינת אלי טביב, הבעלים, כהן בכלל לא היה בתכניות. עצם הכינוי ״השריף״, כבר גרם לדחייה מבחינת הבעלים. טביב רצה מאמן שהוא יכול לחיות איתו, שיהיה קל לו לעבוד מולו, בלי עקרונות, כזה ששכח את החומר שלימדו בבית ספר למאמנים.

אוחנה התעקש ונלחם להביא את השריף

אלי אוחנה, מחזיק זכויות הניהול במועדון, רצה את אלי כהן מהרגע הראשון שפיטר את שרון מימר. טביב רצה מישהו שיהיה לו קל ונוח לעבוד מולו ולנהל אותו מקצועית, אלי אוחנה רצה איש מקצוע ותיק, בכיר, דמות מקצועית וסמכותית, אחד שיעשה סדר במועדון וייתן לו את השקט לעסוק בתחום הניהולי, להביא כסף למועדון, לשנות את התדמית הבעייתית ולא להמשיך לשמש כגננת. אוחנה רצה איש מקצוע שכבר היה במועדונים הגדולים, יודע לעמוד בלחצים של התקשורת, הכוכבים והאוהדים, כך שאת מטף כיבוי האש אפשר יהיה להחזיר למחסן בבית וגן.

אלי אוחנה. צילום: בית"ר ירושלים
אלי אוחנה. צילום: בית"ר ירושלים

המינוי של אלי כהן היה כולו של אוחנה אבל בהסכמה מלאה של טביב. הבעלים קיבל בהבנה את הרצון של אוחנה והבין כי הגיע הזמן לשדרג את המועדון. מחזיק זכויות הניהול של המועדון ראה מקרוב איך מאמן שעבד חצי עונה בהצלחה רבה ומילא את ההוראות של טביב פתאום התהפך ומתעלם מבעל הבית. הוא לא רצה למנות מאמן ואחרי חודש לפטר אותו כי הוא אינו מכבד את הבעלים ומתנהל בניגוד לסיכום, לכן חיפש שילוב של איש מקצוע בכיר ומנוסה יחד עם אישיות שמתאימה לו. כזה שמכבד סיכומים, שמילה שלו זו מילה, אחד שלא ישנה את התנהלותו רק בגלל לחץ התקשורת או האוהדים.

ההיכרות רבת השנים עם אלי כהן כאשר היה שחקן שלו במועדון, מערכת היחסים הטובה שהיתה ביניהם לאורך השנים והרעב של אלי כהן לחזור לקדמת הבמה ובמיוחד לבית וגן, גרמה לאוחנה ללחוץ על טביב. הרצון של כל הצדדים, אלי אלי ואלי ללכת על מהלך ממושך לכמה שנים, גרם לאוחנה להוביל לשינוי בהגדרת התפקיד של כהן. העובדה שכהן לא מאמן אלא לבנדה, משאירה לטביב את היכולת להישאר מעורב בנושא המקצועי גם אם זה יהיה הרבה פחות מהעבר בגלל נוכחותו של כהן.

יחזור לקדנציה נוספת בבית"ר? אלי כהן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
אלי כהן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 ההגדרה: , בפועל: מנהל מקצועי

ההגדרה הרשמית יועץ מקצועי, אבל בפועל הוא הרבה יותר ממאמן. כהן קיבל מאוחנה את הסמכויות המקצועיות הנרחבות והשאיר לו את הבחירה. כהן אחראי על תכנית האימונים, על הצוות המקצועי (כולל לבנדה), על ניהול אסיפות השחקנים, על קטעי הווידאו לפני ואחרי משחקים, על קיום שיחות אישיות עם השחקנים בבית וגן ואף העברת אימונים בפועל כאשר לבנדה לצידו.

היחסים בין כהן ללבנדה, לפחות בינתיים, טובים מאוד. כהן החליט להשאיר ללבנדה את הבמה במסיבות העיתונאים המחויבות על פי תקנון המנהלת לפני משחקים וכי לבנדה יעמוד על הקווים בזמן שהוא יישב למעלה בתא הכבוד לצידו של אוחנה. כהן יחד עם לבנדה, סביר להניח שגם טביב יביע את דעתו, יחליטו על ההרכב, לפני המשחק כהן ינהל את האסיפה ובמחצית יירד לחדר ההלבשה. גם בסיום המשחקים כהן הבהיר ללבנדה שגם לעמדות הראיונות כמתחייב בתקנון המנהלת הוא יילך.

תמשיך לרוץ בצמרת? צילום: בית"ר ירושלים
תמשיך לרוץ בצמרת? צילום: בית"ר ירושלים

במסיבת העיתונאים הראשונה מאז הגיע כהן לבית וגן, לקראת המפגש נגד מכבי פתח תקוה, הערב (21:00) במסגרת המחזור השלישי של ליגת העל, לבנדה דיבר והתמודד לראשונה עם השאלות של התקשורת על המינוי של השריף: "אלי כהן מנהל מקצועי ואני מאמן הקבוצה. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא, לכבוד הוא לי לעבוד איתו, הוא מוסיף לנו המון. מי קובע את ההרכב? אנחנו יושבים ביחד ומקבלים החלטה בהתאם למה שראינו באימונים ולטובת הקבוצה״.

אלי טביב רוצה גם יכולת לא רק נקודות

בית״ר ירושלים הצליחה לנצח פעמיים. במחזור הראשון היא הדהימה את מכבי תל אביב בנתניה אבל הבעלים רוצה שהקבוצה שלו תשלב את ההישגים עם כדורגל איכותי. טביב קיבל לאחרונה אזהרה שנייה שלא להתערב בניהול השוטף של המועדון ולא לנהל שיחות עם אנשיו בקבוצה, למעט עם אוחנה. אבל טביב, כמו טביב, ממשיך להיות בעניינים ולעקוב אחרי הקבוצה שלו אך לאחרונה צמצם את כמות האנשים שדיבר איתם בטלפון. הדברים של שרון מימר כי טביב היה מעורב מאוד בענייני הקבוצה גרמו לבעלים להטיל ספק באמון של כמה אנשים כולל עיתונאים שהוא היה רגיל לדבר איתם ממיאמי. אוחנה, יחד עם גורמים בהתאחדות לכדורגל לחצו על טביב להוריד פרופיל כדי שהוא והקבוצה לא יועמדו לדין.

שחקני בית"ר חוגגים. צילום: בית"ר ירושלים
שחקני בית"ר חוגגים. צילום: בית"ר ירושלים

אבל הבעלים מעביר את המסרים החשובים בעיניו, ולאחרונה הוא אמר כמה פעמים כי הניצחונות חשובים מאוד אבל הוא דורש יכולת טובה יותר, הוא רוצה כדורגל איכותי. המסר של טביב ברור, הוא יודע כי האוהדים של בית״ר ירושלים מגיעים לטדי רק אם הקבוצה אטרקטיבית ומשחקת כדורגל פתוח. ההדחה המוקדמת מאירופה והעובדה שהקבוצה שיחקה במושבה ולא בטדי בגלל משחקי המכביה, גרמו לטביב נזק כספי גדול והוא נאלץ להביא מהבית 11 מיליון שקל.

בית״ר ירושלים חוזרת בשבת לשחק בטדי וטביב רוצה לראות 20 אלף אוהדים ביציעים מול הפועל חיפה המפתיעה. הבעלים מאמין כי אם בית״ר ירושלים תהיה בצמרת ותציג כדורגל אטרקטיבי ההכנסות יגדלו והוא לא ייאלץ להביא מהבית עוד כסף בחלון העברות בינואר ולא בסיום העונה כדי לשלם מענקים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.