בדיבורים ובמעשים שלח הנשיא טראמפ מסר ברור: שימוש בנשק כימי והפצתו הם בלתי נסבלים. בירושלים מקווים שמסר נחוש זה מול הפעילות הנוראיות של משטר אסד יהדהד לא רק בדמשק, אלא גם בטהרן, פיונגיאנג ובמקומות אחרים.

הצהרת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לאחר התקיפה בסוריה. צילום: רויטרס
הצהרת נשיא ארה"ב לאחר התקיפה בסוריה. צילום: רויטרס

בפעולה הזו המשיך טראמפ את דבריה של שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי, שאמרה בדיון של מועצת הביטחון כי "האו"ם נכשל ונפעל לבדנו". החלטת טראמפ לתקוף בסוריה ממשיכה את הקו הנוקשה המבדל אותו מהנשיא הקודם אובמה, שאצלו קווים אדומים היטשטשו פעם אחר פעם, כשהניח לסורים לטבוח זה בזה בחסות רוסית .

מעבר להיבט ההומניטרי שבתקיפה והמסר לעולם יש גם זווית ישראלית. ראש הממשלה נתניהו שניהל מערכת יחסים קרובה עם נשיא רוסיה פוטין כולל תיאום בטחוני של תקיפות חיל האוויר בסוריה הבהיר לו בשיחת טלפון מתוחה כי הקהילה הבינלאומית צריכה להשלים את ניקיון הנשק הכימי כפי שסוכם ב-2013. פוטין מצדו תקף את ראש הממשלה והבהיר כי ההאשמות כלפי אסד לפיהן השתמש בנשק כימי הן חסרות בסיס. באותה השיחה ישראל כמובן בחרה בצידה של ארה"ב.

מאחורי הקלעים, השיחות נמשכו. טראמפ יידע את רוסיה לקראת התקיפה. המסר היה ברור: רוסיה אינה יכולה לעשות עוד ככל העולה על רוחה במזרח התיכון, ארה"ב לא תרשה זאת. בעלות בריתה של ארה"ב – ישראל וטורקיה-  נמצאות גם הן בסכנה כאשר יש שימוש בנשק כימי, טראמפ הבהיר כי לא יאפשר להן להיות היעד הבא של הנשק הכימי.

עכשיו העולם עוצר את נשימתו לראות כיצד רוסיה תגיב. רבים מעריכים כי נשיא רוסיה פוטין ימחה אך לא יעז לתקוף צבאית את ארה"ב. ומה יקרה בסוריה? גורמים מדיניים אמרו לערוץ 20 כי אסד אולי יחשוב פעמיים לפני שישתמש שוב בנשק כימי, התקיפות נגד המורדים יתעצמו והמלחמה תמשיך עד להתערבות נוספת של טראמפ, השריף של העולם.

דנה סומברג

דנה סומברג

מגישת תכנית האקטואליה "לפני כולם" בערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.