מיותר לציין כי אפיקי השקעה הקיימים כיום בבנקים אינם ראליים  בסביבת הריביות האפסיות ובמקרה הטוב המשקיע ישמור על ערך כספו ותו לא.

שוק ההשקעות האלטרנטיביות, שהתפתח לאחרונה,  בא לספק מענה לאותם משקיעים שמאסו או שנרתעו מההשקעות המסורתיות בבנק ו/או בשוק ההון אך עדיין מחפשים אפיקי השקעה לכספם

השקעה אלטרנטיבית –  הינה השקעה  שאינה נסחרת בבורסה, כאשר התשואה שלהן תלויה בתחום השקעה מאד מסוים, למשל קרנות חוב, קרנות גידור, נדל"ן, P2P ועוד.

שוק זה יותר ברור למשקיעים והם אף יכולים לשאת חלק מהשליטה בו וזה גורם חשוב מאד למשקיעים: לדעת מה המוצר, להבין אותו ולעיתים אף לשלוט בו.

ניתן למצוא אפיקי השקעה רבים בשוק ההשקעות האלטרנטיביות אך העיקרי שביניהם הוא ההשקעה בנדל"ן.

ציבור המשקיעים מבין בנדל"ן, מעוניין להשקיע בנדל"ן אך במעט הכסף שיש ברשותו של המשקיע אין ידו משגת לקנות דירה בישראל שכן העלויות גבוהות מאד והתשואות בהתאם נמוכות היום לכן המשקיע החכם ימצא מגוון השקעות בנדל"ן בסכומים נמוכים ברבה ובעיקר בסכומים שהוא יכול להרשות לעצמו להעמיד.

מגוון ההשקעות בנדל"ן הינן רבות:

  1. השקעה בקרן נדלן שרוכשת נדלן בהיקפים גדולים, אם.
  2. ברכישת משרד/ יחידה במעונות סטודנטים,
  3. ברכישת דירה/בית בארץ או בחו"ל.
  4. קרנות נדלן – מימון נדלן מבלי לרכוש נדלן להשקעה.
  5. מתן הלוואה מגובה במשכנתא לטובת המשקיע

ההיגיון מאחורי השקעות נדל"ן מתבסס גם הוא על הרצון בהשקעה יחסית סולידית עם פוטנציאל תשואה איכותי וקבוע, שאינו תלוי במה שקורה בשוק ההון.

השקעה אלטרנטיבית בנדל"ן מאפשרת למשקיעים מקרב הציבור להשקיע במימון נדל"ן מבלי לרכוש דירה להשקעה ובסכומים המאפשרים לאדם מן השורה שברשותו כמה מאות אלפי ₪ להשקיע ולקבל תשואה.

היתרון הגדול בהשקעת אלטרנטיבית בנדל"ן הוא הביטחונות שבידי המשקיע – בטוחת נדלן הנחשבת, במרבית המקרים כבטוחה מדרגה ראשונה.

אך האם השקעה בנדל"ן בחו"ל אכן מספיק בטוחה?

גיל יהלום, יועץ כלכלי מחברת סימונטיקס בע"מ – "השקעות מבית טוב" טוען שמרבית המשקיעים בנדל"ן בחו"ל אינם באמת יודעים היכן בדיוק נמצא הנכס, מהן החוקים באותה מדינה ומה הסיכוי שהם ישתנו שלא בטובתו ויותר מכך המשקיע תלוי כמעט לחלוטין בגורם נוסף שינהל עבורו את הנכס שכן בשלט רחוק המשקיע אינו מסוגל עשות זאת.

כל הגורמים האלה יוצרים סיכון וחוסר וודאות לגבי איכות ההשקעה בחו"ל.

גיל טוען כי ישנן היום חלופות טובות בארץ בהשקעות הון מגובות בביטחונות מלאים והוא מציין לדוגמה את חברת P2P טופ אינווסט העוסקת במתן הלוואות קצרות מועד לעסקים ואנשים פרטיים כנגד שיעבוד נכסים.

לצורך כך החברה מחפשת משקיעים החל מסך של 150,000 ₪ תוך הבטחת תשואה קבועה של 6%  בשנה ותשלום התשואה על בסיס חודשי וכן מתן ביטחונות מקסימליים על ידי שיעבוד נכס הלווה לטובת המשקיע. ולא פחות חשוב, אפשרות למשיכת כספי ההשקעה לאחר 12 חודשים המבטיחים השקעה נזילה למשקיע.

לדעת גיל יהלום מדובר בהשקעה אולטימטיבית הפונה לציבור רחב המחזיק בהון עצמי של בין 150-400 אלף ₪ שאינו מספיק לרכישת דירה בארץ וציבור זה אינו יודע מה לעשות עם הכסף.

"השקעה של 150,000 ₪ תכניס לחשבון הבנק של המשקיע סך של 750 ₪ בכל חודש. אני לא מכיר השקעות נוספות המתחרות עם נתונים אלה", טוען גיל יהלום.

 

המאמר נכתב ע"י גיל יהלום, יועץ כלכלי ומתכנן פיננסי מחברת סימונטיקס "השקעות מבית טוב"

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.