אתמול נחת על שולחנו של הרמטכ"ל איזנקוט מכתב חדש מבית היוצר של ארגון 'שוברים שתיקה'.

במכתב הוא התבקש לפתוח בחקירה בנושא 'הנפיץ' ביותר כרגע במזרח התיכון: השפעתם  של המתנחלים על כוחות צה"ל בשטח.

המכתב שהתפרסם בחדשות 2 יצא בעקבות עדותו של "החייל היורה" בחברון. רון זיידל מנהל מחלקת איסוף העדויות בשוברים שתיקה הדגיש כי: "מאות עדויות של חיילי צה"ל מ-15 השנים שעברו מפרוץ האינתיפאדה השנייה ועד היום מצביעות על קשר בעייתי, בלשון המעטה, בין מתנחלים לבין כוחות צה"ל".

גילוי נאות: אני גרה ביישוב בשומרון שזוכה גם לכינוי החיבה – התנחלות. ממש בסמיכות אליו שוכן בסיס צבאי ובו משרתים חיילים וחיילות ששומרים על בטחונה של מדינת ישראל.

מידי יום החיילים פוגשים 'ממש מקרוב' את תושבי היישוב: בתחנת האוטובוס, במכולת, במגרש הכדורסל. בשבתות חלק מהחיילים בוחרים להצטרף לתפילה בבית הכנסת היישובי ושם הם נאלצים 'להתמודד' עם התושבים שמביעים התעניינות ודאגה לשלומם או גרוע מכך מזמינים אותם לארוחת שבת.

כמו במרבית יישובי יהודה ושמרון לקראת החגים התושבים דואגים להביא לחיילים חבילות שי וכשצה"ל מבקש להשתמש במתקני הישוב הוא נענה בשמחה ללא כל בקשת תשלום.

katava_tal13.4

 

אוהד חמו, כתב השטחים של ערוץ 2, מכיר היטב את  מערכת היחסים החמה בין צה"ל לתושבי יו"ש. כמי שסיקר בעבר את תחום 'המתנחלים' הוא יודע כי חלק בלתי מבוטל מאותם חיילים ומפקדים שמשרתים ביהודה ושומרון הם תושבי אותם ישובים עצמם או בני משפחתם ולכן על מנת לנטרל את "הקשר הבעייתי" בין המתנחלים לצה"ל הפתרון יהיה לומר לציבור רחב לא להתגייס.

את הדברים האלה הוא בחר לא לציין,  הוא גם לא פרסם את תגובת הרמטכ"ל איזנקוט למכתב. יתכן כי הרמטכ"ל הבין שארגון שעוסק בהכפשת ישראל בעלם ינסה בכל דרך לערער על הקשר בין הצבא לאזרחיו, שמכתב שמורעל בשנאה – לא ראוי לתגובה.

חבל שבחדשות 2 חשבו אחרת.

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות