No Tag To Print

צילום: נתי שחוט פלאש 90

השם עוז לעמו יתן: ישראל נכנסת לסגר

על רקע העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה בארץ, מדינת ישראל מעלה הילוך במלחמה בנגיף ונכנסת לסגר כולל

בשעה זו מדינת ישראל מהדקת את הסגר הכללי אשר נכנס לתוקפו כבר בשבוע שעבר, וזאת בכדי להילחם בזינוק החד בעליית התחלואה בנגיף הקורונה. 214,458 ישראלים אובחנו כחיוביים הנגיף קורונה ו-1,378 ישראלים נפטרו מקורונה מפרוץ המגפה.

במהלך היום והלילה דנה ועדת החוקה בתקנות הידוק הסגר עליהם החליטה הממשלה אמש, אך הדבר לא הבשיל לכדי הצבעה עקב ההסתייגויות הרבות אותן הגישו באופוזיציה. יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר נעל את הדיון ללא הצבעה. בעקבות כך הגבלת ההפגנות לא מתאפשרת, שאר ההגבלות כן.

עוד לפני כן ניסו בליכוד להעביר תקנה לשעת חירום בממשלה, אך שותפתם הקואליציונית כחול לבן התנגדה למהלך. "החוק ממילא לא יכל לעבור היום בכנסת עם 4000 הסתייגויות של האופוזיציה שמתנהלת בחוסר אחריות בשעת חירום לאומית. זה קורה בשל האובססיביה של האופוזיציה לאפשר את פסטיבל ה״הפגנות״ נכתב בהודעת הליכוד.

"כיוון שלא ניתן להשלים את חקיקת החוק עד יום שלישי, הליכוד הציע תקנות לשעת חירום לימים ספורים כדי למנוע הפגנות המוניות שיגרמו לציבור לא לכבד את הסגר ובכך לסכן חיי אדם רבים" נכתב עוד בהודעת הליכוד. "בשעת חירום לאומית זו אין מקום לפוליטיקה קטנה" תקפו, "אף שההפגנות רק מסייעות לליכוד מבחינה פוליטית, הן מסכנות את בריאות הציבור ולכן יש להפסיק אותן".

"אנו קוראים לכחול לבן וליועמ״ש לגלות אחריות ולאשר מייד את תקנות החירום כדי להציל את חייהם של ישראלים רבים".

בכחול לבן השיבו: לא נאפשר להעלות את התקנות המגבילות התקהלות לסדר היום של הממשלה. ומשכך ירד נסתם הגולל על האפשרות הנ"ל.

הסגר ימשך עד למוצאי שמחת תורה ולאחר מכן ירד  בהדרגה על פי השפעותיו על הירידה בתחלואה, עד חזרה למתווה הרמזור.

הגבלות הסגר הנוכחיות:
 • איסור על יציאה מהבית מעבר לקילומטר.
 • הגבלת שהייה בבית או מקום אחר שאינו הבית הרגיל.
 • התנהלות תקינה במרחב הציבורי, הכולל איסור על התקהלות של יותר מעשרים איש במרחב פתוח, ועד עשרה במרחב סגור, שמירה על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם, ועד שלושה אנשים ברכב רגיל.
 • עסקים הפתוחים לקהל – סגורים, למעט עסקים חיוניים, ביניהם חנויות מזון, אופטיקה, בתי מרקחת וכדומה.
 • יציאה לצורך רכישת ארבעת המינים ומוצרים לסוכה – מותרת, וכן פתיחת חנות לצורך מכירה של המוצרים. פתיחת שוק או יריד למכירה של הנ"ל – אסורה.
הנחיות הסגר. קרדיט: משרד הבריאות
מספר חריגים בולטים:
 • עובד חיוני או חייל – יוכל להגיע למקום עבודתו.
 • יציאה לצורך הצטיידות בתרופות, מזון ודברים חיוניים, או לצורך טיפול פסיכולוגי.
 • יציאה לצורך סיוע לאדם בעל קושי או במצוקה.
 • יציאה לצורך פעילות ספורטיבית של יחיד.
 • נשים – יציאה לצורך טבילה במקווה.
 • שליחי ציבור בתפילות שקיבלו אישור.
 • העברת קטין להורה אחר שלא גר בבית או לצורך השגחה על קטין, כשההורה יוצא לצורך חיוני.
 • הגעה למסגרת יום חינוכית שפעילותה מותרת, כגון חינוך מיוחד או ילדי עובדים חיוניים.
 • יציאת השוהים במסגרות רווחה או בעלי מוגבלויות לביקור קרובים מדרגה ראשונה, וביקור בני המשפחה במסגרות.
 • יציאת משפחה מדרגה ראשונה לאזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים.

מתווה התפילות ביום הכיפורים

משרד הבריאות מפרסם את ההנחיות לתפילות יום הכיפורים:

 • תפילה בתוך הטווח המותר – עד קילומטר.
 • מספר המתפללים המרבי:
  באזור כתום – 50 אנשים לכל כניסה, בתנאי שלא יעלה על יחס של אדם לארבעה מט"ר.
  באזור אדום – עבור שתי הכניסות הראשונות – יותרו 30 מתפללים להיכנס, ועבור כל כניסה נוספת – תותר תוספת של 20 מתפללים.
 • חלוקה לקבוצות:
  בשטח פתוח – התפילה תתקיים בקבוצות קבועות של עד עשרים איש, עם מרחק בין הקבוצות וסימון פיזי ביניהן, תוך שמירת מושב ריק בין המתפללים (למעט הגרים יחד).
  במקום סגור – קבוצות קבועות של עד 25 באזור כתום ועד עשרה באזור אדום, כולל מחיצות ושמירת מרחק בין המתחמים. עוד נדרש להציב שלט עם מספר המתפללים המותר, גודל המקום וההנחיות. כמובן – שמירת מושב פנוי בין המתפללים כנ"ל.
הנחיות התפילות ביום הכיפורים. קרדיט: משרד הבריאות

כזכור, אמש יצא הערב ראש הממשלה בהצהרה לתקשורת. בפתח דבריו הודה נתניהו לצוותי הבריאות, העובדים בשעות קשות ובתוך חליפות מגן בימים חמים. עוד הודה נתניהו לכוחות הביטחון על פעילותם, "ולכל האזרחים שפועלים זה למען זה, באחד המשברים הגדולים ביותר שידעה האנושות מזה מאה שנים. זוהי שעת חירום לאומית" אמר נתניהו, "אנחנו נמצאים בשיאה של מלחמה מתמשכת -'מלחמת הקורונה'. זו מלחמה על הכלכלה, על הבריאות, ושוב – מלחמה על החיים".

ראש הממשלה התייחס גם לגורמים שהביאו לגל השני, ואמר כי עם פתיחת ההגבלות נוצר רפיון בהקפדה על הנחיות משרד הבריאות, בהתקהלויות ובאי-הקפדה על מסיכה. נתניהו האשים ברפיון 'פוליטיקאים פופוליסטים' כדבריו, שאמרו שהקורונה היא לא מחלה. יאיר לפיד הוזכר בדבריו, ונתניהו אמר כי הוא מסכן את חייהם של אזרחי ישראל.

הצהרת ראש הממשלה אמש.

עוד אמר ראש הממשלה בהצהרתו, כי במקביל לפעולות הורדת התחלואה, נעשות פעולות לקידום בדיקות מהירות לקורונה, שייתנו תוצאות תוך דקות אחדות. בנוסף, נעשות פעולות למציאת חיסון לקורונה. "יש אור בקצה המנהרה" אמר, "כבר ברור לי שיהיה חיסון. אני פועל לכך שיהיה חיסון בישראל כמה שיותר מהר. אנחנו לא יודעים את האפקט שלו עדיין, אבל החיסון בדרך לאנושות, ואנחנו צריכים לדאוג שהחיסון בדרך למדינת ישראל. זה קשה, זה ייקח עוד זמן, אבל זה יגיע".

It is not Android