בזמן שאנשי השמאל מעולם האומנות מוקיעים כל החלטה של שרת התרבות מירי רגב, יש גם כאלה היוצאים מן הכלל. אוהד קנולר הוא אחד מהם. בראיון ל-Ynet בצורה פומבית ואמיצה: "מירי רגב עושה את העבודה שלה".

"רגב עושה את עבודתה". אוהד קנולר. קרדיט: David Shankbone
"רגב עושה את עבודתה". אוהד קנולר. קרדיט: David Shankbone

אוהד קנולר עמד חמש שנים בראש ארגון השחקנים שח"ם והחליט לא הצטרף לחרם על שרת התרבות: "התפקיד שלי היה לשמור על הארגון ולייצג אותו, אני חושב שעשיתי עבודה טובה, נפגשתי עם מירי רגב", הוא אומר בראיון.

"מתחבר לביקורת של מירי רגב"

קנולר מסביר בראיון את עמדותיו לגבי שרת התרבות: "אני לא מתחבר לגישה של 'אם אין נאמנות אין תמיכה'. אני לא מתחבר לזה שאני בתור שחקן צריך להצהיר נאמנות, ומישהו אחר שעובד בשירות המדינה לא צריך להצהיר נאמנות. גם לא מתחבר לכל החשדנות הזאת מול השחקנים. אני כן מתחבר לביקורת של מירי רגב על עולם התרבות, שבו לא תמיד כל הקולות נשמעים באותה צורה, אבל אלה דברים שנמצאים בשינוי".

קנולר מסביר מדוע תרבות צריכה להיות של כולם ולא רק של תל אביב: "אין מספיק גופי תרבות בתוך הפריפריה עצמה. אני לא מתכוון לכך שמביאים לשם הצגות, אלא לכך שבתוך הפריפריה לא מייצרים משהו מקומי. אנחנו רואים את זה בטלוויזיה מאוד יפה – איך עצם זה שנותנים לקול של הפריפריה להישמע עושה רק טוב".

"הסדרות השתנו – פעם הן עסקו באנשים שגרים בתל אביב – היום מאוד לא. 'זגורי אימפריה', 'מטומטמת', 'בתולות', 'מלאך של אמא', וגם 'מפלצות קטנות' שמספרת סיפור שקורה בכפר סבא – לא מספרות סיפור תל אביבי צר. זה מתבקש שאם התרבות היא של כולם, אז צריך להיות ייצוג לכולם. מצד שני, קשה לדבר על כך שאין גיוון בקולנוע – הסיפורים השנה ובשנים האחרונות מאוד מגוונים ורחבים".

"היא מנסה להניע לכיוון של יותר גיוון"

לשאלה על ההון הפוליטי שרגב מנסה להשיג "על חשבון" השחקנים אומר קנולר "בסוף היא מנסה להניע לכיוון של יותר גיוון, אז אני מניח שחלק מהעניין זה לעשות טלטלות כאלה. ובכלל פוליטיקאים מדברים בצורה מאוד חדה כדי להזיז את העגלה לכיוון שלהם".

"הדוגמא הכי טובה למשהו שהיא עשתה זה בגלגלצ – היא רצתה להתערב בתכנים ואמרו לה 'לא', בגלל שאין לה סמכות, אבל בסופו של דבר הכניסו את אבי שושן לישיבות הפלייליסט, וזה לא היה קודם. אתה לא יכול לדעת אם במילא היו מכניסים אותו. השאלה היא אם הדברים שהיא עושה גורמים לדבר הזה לנוע יותר מהר. היא גם מובילה שינוי קריטריונים בתמיכה שמעודדים את התרבות בפריפריה. מירי רגב עושה את העבודה שלה".

"חופש הביטוי זה גם לשמוע קצוות מבחינת החברה"

כשהמראיין ניסה להוציא מקנולר אמירה על כך שרגב בפוגעת בחופש הביטוי ענה השחקן: "אני חושב שתמיד יש מחסום של חופש הביטוי, והמחסום הוא לא כי החוק קובע שאסור, אלא כי לפעמים ההתנגדות של אנשים לדברים שמרגיזים אותם היא חסרת פרופורציות ולא קשובה".

מנסה ליצור גיוון בשיח. רגב. פלאש 90
מנסה ליצור גיוון בשיח. רגב. פלאש 90

"אין ספק שהמשמעות של חופש הביטוי היא גם לשמוע קצוות מבחינת החברה, היום יש מצב שהרבה מאוד אנשים מרגישים שהם לא באים לידי ביטוי בתרבות הישראלית. אני אומר את זה מהיכרותי עם הרבה דברים, הקול המזרחי מתחיל עכשיו לאט לאט לקבל את המקום שלו. הוא לא היה במיינסטרים ולא קיבל את הבמה שלו".

רן בוקר מ-Ynet שואל את קנולר אם לדעתו היתה אפליה לפני כן, וקנולר עונה "לא אומרים למישהו 'אתה לא תדבר בגלל מי שאתה', אבל בסוף צריך לבחור למי לתת את הכסף. אם אתה מסתכל על הטלוויזיה הישראלית לפני 15 שנה ומסתכל מי ישב שם, תראה שהיום המצב השתנה ושיש הרבה יותר מזרחים, ושהסיפורים הם כאלה פריפריאלים שלא היו בעבר. אולי היו, אבל לא באותה צורה. אין לי ספק שהרבה מאוד אנשים מרגישים שיש להם יותר ביטוי מאשר פחות ביטוי".

"אשמח להופיע בקרית ארבע ואריאל"

"אז אתה לא מסכים עם האמנים?" שואל בוקר את קנולר. "אני לא יודע מי הם האמנים". עונה לו השחקן "אני ייצגתי חלק גדול מהאמנים. יש פה אנשים שמשום מה נחשבים כמייצגי האמנים ויש להם דעה אחרת. הם אנשים שהצליחו לאסוף מספיק אנשים לעצומה, ובסוף יוצא שהם מייצגים את האמנים. מותר להם גם לדבר, הם לא יכולים להיות אחראים על איך הדברים יתקבלו. מותר להם להיאבק את המאבק שלהם. הבעיה היא יותר בשיח".

"ככל שיותר ויותר אנשים משני הצדדים של כל מאבק, שהוא לא רק ימין ושמאל אלא גם מזרחים ואשכנזים, יקבלו את המקום שלהם – יהיה פחות ויכוח ביניהם. אני אישית אשמח להופיע בקריית ארבע ואריאל, אבל אני יכול להבין אמנים שלא מופיעים מעבר לקו הירוק ורוצים לפעול על פי צו מצפונם. מותר לבן אדם להביע את דעתו ולהגיד מה שהוא רוצה".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.