בעקבות תלונת בצלמו ננזף נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב היוצא, השופט איתן אורנשטיין על דיונים שקיים תוך ניגודי עניינים .

נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט בדימוס אורי שוהם, קיבל מספר תלונות כנגד נשיא בית משפט המחוזי בתל אביב היוצא, השופט איתן אורנשטיין, באשר להתכתבויות בינו לבין אפי נוה, אז יו"ר לשכת עורכי הדין. עם זאת, קבע כי אין לכך היבטים פליליים – למרות שנפל טעם לפגם בהתנהלותו.

 

הנציב שהם
Photo by Marc Israel Sellem/POOL

 

ארגון בצלמו הגיש מספר תלונות לנציב שוהם, הנוגעות להתכתבות שנחשפה בין ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נווה לבין נשיא בית המשפט המחוזי היוצא השופט איתן אורנשטיין, בזמן שאורנשטיין התמודד על תפקיד הנשיא. נווה המליץ על מינויו של אורנשטיין לתפקיד, דבר שאושר בסופו של דבר, אך ההתכתבויות שקדמו לכך בין השניים מעלות שאלות קשות על אופי המינוי ועל הצורך לבדוק ולחקור האם יש כאן לכאורה ניגודי עניינים.

ניגודי העניינים ברשות השופטת. לכאורה
Photo by Hadas Parush/Flash90

 

שהם מציין בהחלטתו כי הוא לא היה רואה "בהתכתבות זו כל פגם, אלמלא העובדה שמשרדו של נווה מתמחה בעיקר בתחום הנזיקין, כך שיש לו עניין רב בקידומו של תחום זה על חשבון תחומי משפט אחרים, עובדה שמן הסתם הייתה ידועה לנשיא. בנקודת הזמן שבה התקיימה ההתכתבות המדוברת, היה מצופה מהנשיא אורנשטיין שיבהיר לנווה שבכוונתו לקדם ולגרום להתמקצעות בכל תחומי המשפט המתנהלים בבית המשפט המחוזי, ובכלל זה גם בתחום הנזיקין, דבר שלא נעשה – וחבל".

לגבי השיח החברי בין השנתיים, בנוגע לכנס ולנושאים נוספים כתב הנציב: "נראה שאף כאן יש טעם לפגם בהתכתבות הנ"ל, וזאת בעיקר שעה שברקע הדברים עומד הדיון בפני ועדת האיתור לתפקיד נשיא בית המשפט. שיח זה, בין אם הוא מתנהל בעל פה או בתוכנת מסרים מיידיים, כפי שנעשה במקרה דנן, חייב להיות מקצועי וענייני, ואין מקום להתבטאויות המאפיינות שיחה בין חברים או מכרים קרובים. זאת, בעיקר, כאשר באותה התכתבות אומר הנשיא לנוה 'תשמור עלי' בוועדת האיתור".

 

אפי נווה, צילום: פלאש 90

 

באשר לשתי החלטות שניתנו בעניינו של נוה על ידי השופט אורנשטיין סמוך להתכתבות בניהם, כתב הנציב כי "גם כי תתקבל עמדת הנשיא לפיה מדובר בהחלטות טכניות במהותן, אין להתעלם מהעובדה כי עסקינן בהחלטות שניתנו לאחר תקופה של כחודשיים ימים ממועד בחירתו לכהונת נשיא, בתמיכתו של עו"ד נוה, בתוקף תפקידו כיו"ר הלשכה. נראה אפוא כי היה ראוי שהנשיא ימשוך את ידיו מטיפול בתיק זה, לרבות ממתן החלטות שהן טכניות .

בארגון בצלמו שהגיש את התלונה מסרו: "אנחנו מברכים על ההחלטה. אנו תקווה כי שופטים ישימו לב לכללים וימנעו מקשר אישי עם עו"ד שמופיעים בפניהם"


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.