במהלך דיון בבקשת עוצמה יהודית לפסול את הרשימה המשותפת מלהתמודד לכנסת ה22, הציג עו"ד איתמר בן גביר מספר ראיות כנגד חברי הרשימה המשותפת, שעוברים לטענתו על סעיף 7 א לחוק יסוד הכנסת: תמיכה בארגון טרור ושלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

חלק מהראיות הללו היו נגד חברת הכנסת היבא יזבק, שהביעה הזדהות עם המחבל סמיר קונטאר בפוסט בפייסבוק.

השופט יצחק עמית תקף בחריפות את חברת הכנסת יזבק ועורכת הדין סאוסן זהר המייצגת את הרשימה המשותפת: "סמיר קונטאר רוצץ ראשה של תינוקת בת 4 בפיגוע בנהריה. זו בושה וחרפה, בושה וחרפה! אם זה מישהו שאפשר להזדהות איתו, וכדאי שהדברים ייאמרו".

השופטת חיות קבעה בדיון כי "לאור העובדה שחברי הרשימה המשותפת לא הגישו תצהירים לבית המשפט, וכי הם לא מוצאים ראיה עליה ניתן להגיב יצאו השופטים מנקודת הנחה שכלל הראיות שהגישה מפלגת עוצמה יהודית נגד חברי הרשימה הן ראיות אמת".

נציגי היועץ המשפטי לממשלה הציגו את עמדתו כי מבחינת השאלה האם יש מסה ראייתית מספיקה לפסילת הרשימה המשותפת, לדידו לא חל שינוי משמעותי שמצדיק שינוי מהקביעה בפעם הקודמת. הוא כן סבור שחלק מההתבטאויות הן חמורות אלא שהשאלה היא בדבר פסילת הרשימה ולא מועמדים מסויימים.

לסיכום: ההחלטה לפסול את כל הרשימה המשותפת בעייתית. אם היה בן גביר משיג שליש מחברי וועדת הבחירות היה יכול להגיש בקשה קונקרטית לפסילת מועמדי הרשימה המשותפת. אם היה עולה בידו, ייתכן וגורלם של כמה מחברי הרשימה המשותפת אם לא רובם היה כגורל בן ארי.

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.