בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ התכנס היום (א') לדיון בהרכב מורחב של שבעה שופטים, בראשות הנשיאה אסתר חיות, בחמש עתירות נשות הכותל ושורת ארגונים רפורמים וקונסרבטיבים נגד הקפאת "מתווה הכותל", בניסיון לקבל הכרעה בסוגיית הסדרי התפילה במקום הקדוש. "יש כעת רחבה שלכם, עם ספרים, טקסי בר מצווה והכול. מתי תבואו על סיפוקכם? כשרב הכותל יבוא בעצמו ויגיש לכם את ספרי התורה?!", שאל השופט נועם סולברג את נציגת הרפורמים בדיון. "אני מדברת על זכויות הייסוד של חופש פולחן. הרי מדוע המדינה לא מיישמת את המתווה? כי יש פגיעה ברגשות האורתודוקסים", השיבה נציגת הרפורמים בדיון. לדבריה, "הסכמנו, בתנאי שיהיה שווה. המדינה אומרת לנו קחו הסדר שהוא לא שווה, שהוא מוסתר".

יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, בדיון בבג"ץ היום (א'). צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, בדיון בבג"ץ היום (א'). צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"איך גברתי יודעת להגיד שהפתרון שכרגע בהתהוות -כפי שהוצג לנו – הוא לא שוויוני, הרי הוא לא קיים עדיין?", שאלה את הנציגה נשיאת העליון השופטת אסתר חיות. מן העבר השני, נמצאים העותרים 'נשים למען הכותל', ליב"ה יהודית, הרב ברוך וידר והרבנות הראשית שמבקשים לבטל את המתווה כולו בשל פגמים חוקיים שקיימים בו.

לדברי נציג המדינה בדיון, עו"ד רויטמן, עד תחילת חודש אפריל אמורים בממשלה לקבל את התכנית המלאה לפיתוח הרחבה הדרומית. "אנחנו רואים ברחבה הדרומית היא הפתרון האולטימטיבי, אבל נשות הכותל לא מוכנות לקבל את האופציה הזו", הסביר. נציגת הרפורמים השיבה כי "את נשות הכותל שמו בקצה המחנה, ליד שער האשפות, שם בפינה הנידחת המקום שלכם". אולם עו"ד רויטמן התעקש ואמר כי "ברגע שיש אפשרות מעשית לרחבה הדרומית של הכותל, נשות הכותל לא צריכות להתפלל ברחבה הרגילה. על אף שנידונות עתירות בבית המשפט ולמרות שבקשתן לצו הביניים נדחתה, נשות הכותל ודומיהן פועלות בכוח פיזי כל הזמן כדי להכניס ספרי תורה לרחבת הכותל המרכזית וזה יוצר אי סדרים ובעיות". לדברי השופט יצחק עמית, "כל המאבק פה הוא על הכרה ועל סמלים".

"איך גברתי יודעת להגיד שהפתרון לא שוויוני, אם הוא לא קיים עדיין?". הנשיאה חיות בדיון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"איך גברתי יודעת להגיד שהפתרון לא שוויוני, אם הוא לא קיים עדיין?". הנשיאה חיות בדיון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

השופט מלצר הסביר כי "יש הבדל בין זכות הגישה לזכות הפולחן. גם כשמגיעים למקום שקדוש לדת אחרת, אפשר להגיע אבל אי אפשר לעשות פולחן לעצמך". גם הוא הפנה שאלות נוקבות לנציגת הרפורמים ואמר: "אם אתם טוענים לזכות חופש הפולחן אזי חל עליו דבר המלך. לפעמים מרוב להיטות להציג את העמדה שלכם אפשר לנסר את הענף עליו אתה עומד". עוד טענה נציגת הרפורמים כי הנוהל הקיים שאוסר הכנסה של ספר תורה הוא לדעתם "תקנה לא חוקתית". "אז זה מאפשר לכם לעשות דין לעצמכם?", הטיח בה השופט מלצר.

הדיון הקודם התקיים בתאריך ה-31 באוגוסט, והיה צפוי להיות האחרון לפני הכרעת הדין, אלא שהשופטים החליטו כי דרוש דיון נוסף בהרכב מורחב של שבעה שופטים. "לאחר עיון בכתבי בית הדין, ובפרט אלה שהתקבלו לאחר הדיון על-פה מיום 31.8.2017, הגענו למסקנה שיש מקום לשמיעת התיקים שבכותרת בהרכב מורחב של שבעה שופטים או יותר, כפי שתקבע הנשיאה חיות".

בינואר 2016 אושר בממשלה "מתווה הכותל" שלפיו הייתה אמורה להתרחב עזרת ישראל הסמוכה לכותל, המיועדת לתפילה מעורבת, ולעבור לניהול מועצה ציבורית שבה יהיו חברים גם נציגי הארגונים הרפורמיים והקונסרבטיביים, וכן נשות הכותל. אחרי שהוקמה העזרה ונותרה ריקה רוב ימות השנה, ביולי 2017 הוקפא המתווה.

בג"ץ בדיון בהרכב מורחב, היום. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
בג"ץ בדיון בהרכב מורחב, היום. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לאחר הדיון, אמר ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית כי "במקום להתבונן בחרטום הנעל ולמלמל בבושה, הרהיבה עוז המדינה לטעון כי המתווה בעצם, לפחות בהיבטיו הפיזיים, מיושם הלכה למעשה. זה לא רק רחוק מהאמת, זו זוהי גניבת דעת ממש. ישרא-בלוף נשאר בלוף גם אם הוא מנוסח בשפה של  טיעון משפטי. זהו ניסיון נואל לטעון כי הזכות המהותית לתפילה נענית, וכל היתר, הדברים שהם-הם עיקר המתווה, הסיבות שבגללן נעתרנו לו למרות כל חסרונותיו, רק קצף על פני המים".

ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, בדיון היום בבג"ץ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, בדיון היום בבג"ץ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

אבל לדבריו, "קשה היה לפספס את הלך הרוח בין שופטי בג"ץ נוכח הטיעונים הכה מתחכמים שהשמיעו באי כוח המדינה. פסיקה אמנם לא ניתנה היום, אבל אני מקווה שבתום הזמן שהקציבו השופטים – יעניק לנו בית המשפט את הסעד הכה מתבקש".

הרפורמים גינו את ההכרה בירושלים: "העיר קדושה ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים כאחד"

כזכור, עם הכרזת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על ההכרה בירושלים כבירת ישראל, בתנועה היהודית הרפורמית בארה"ב גינו את הכרזתו. במכתב רשמי ששלח נשיא היהדות הרפורמית, ריק ג'ייקובס, בשם ארגוני התנועה הרפורמית נכתב כי "השגרירות האמריקאית צריכה לעבור לירושלים בזמן הנכון, לא נוכל לתמוך בהחלטת הנשיא לעשות כן ללא תכנית להסכם שלום". עוד הוסיפו במכתבם, כי "בעוד אנו שותפים לאמונתו של הנשיא כי על שגרירות ארה"ב לעבור בזמן הנכון מתל אביב לירושלים, אין אנו יכולים לתמוך בהחלטתו להתחיל בהכנת מהלך זה בהיעדר תכנית מקיפה לתהליך שלום. בנוסף, העברה של שגרירות ארה"ב למערב ירושלים צריכה להתבצע בהקשר רחב יותר, המשקף את מעמדה של ירושלים כעיר קדושה ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים כאחד".

רבנים רפורמי ונשות הכותל מוחים על האיסור להכניס ספרי תורה למתחם בנובמבר האחרון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
רבנים רפורמי ונשות הכותל מוחים על האיסור להכניס ספרי תורה למתחם בנובמבר האחרון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

לדברי הרפורמים, "הנשיא אמר כי השגת השלום בין ישראל לפלסטינים היא "העסקה האולטימטיבית". רק בסוף השבוע האחרון ציין היועץ שלו, ג'ארד קושנר, את חשיבותו של הסכם כזה ליציבות האזורית. בעוד הנשיא עשה את הצעד הנכון  כשהודיע כי יחתום על ויתור (הצו לדחיית העברת השגרירות בחצי שנה), כמו גם קודמיו הרפובליקנים והדמוקרטים, אסור לבית הלבן לערער את המאמצים האלה על ידי קבלת החלטות חד-צדדיות שבסופו של דבר יחריפו את הסכסוך".

"אנו קוראים לנשיא לעשות כל שביכולתו כדי להתקדם במאמצים להביא שלום אמיתי לאזור ולא לנקוט צעדים חד צדדיים שירחיקו את החלום. אנו מברכים על ההזדמנות לעבוד עם הבית הלבן כדי להבין את היום שבו ירושלים באמת נהיית מגדלור של שלום", חתמו ארגוני הרפורמיים הגדולים את מכתבם.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20