12:42 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > השופטת שדחתה את מאסר המחבל: "הסערה תשכך"

השופטת שדחתה את מאסר המחבל: "הסערה תשכך"

השופטת חגית מאק קלמנוביץ', שספגה ביקורת ציבורית חריפה, מגיבה לסערה: "דיונים ציבוריים באמצעי התקשורת הם בדרך כלל קצרי מועד"

השופטת חגית מאק קלמנוביץ' עלתה לכותרות לאחר הפיגוע בו מואשם שהשופטת הסכימה לדחות את מעצרו, ביצע פיגוע ירי בגבעת התחמושת בירושלים ורצח שני ישראלים. השופטת התבקשה ע"י נאשם, לפסול את עצמה בטענה כי  הביקורת שספגה תחמיר על עמדתה, אתמול (ג') דחתה את הבקשה.

דיון הפטריוטים על התבטאותו של גליק על השופטת ש"ריחמה על אכזרים" לדבריו.

השופטת מאק קלמנוביץ' דנה בימים אלו בתיק המתנהל בבית המשפט נגד שישה צעירים תושבי שועפט וענאתא, הנאשמים בהצטרפות לדאעש ובתכנון פיגועים. עו"ד ניק קאופמן, סנגורו של אחד הנאשמים, דרש לפסול את השופטת מלדון בתיק, בטענה כי היא תחמיר עם הנאשמים בגלל הביקורת הציבורית שנשמעה נגדה.

מאק קלמנוביץ' דחתה את הבקשה ונימקה: "אכן, שופט היושב בדין מביא עמו מטען שהוא רכש במהלך כל חייו. אין אדם בוגר שהוא בגדר טבולה ראסה. האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו, מה שספגו אוזנו ועינו, דעות ורעיונות בנושאים שונים הנשמעים בציבור, כולל נושאים הנדונים בבית המשפט, הם חלק מאותו נוף מולדת. אולם קיים פער עצום בין חשיפת השופט לרעיונות ולדעות לבין חשש ממשי למשוא פנים ביושבו בדין".

עוד הוסיפה מאק קלמנוביץ': "אמנם במסגרת הדיון הציבורי ייתכן שיעלו נושאים שיש בהם חשיבות ויש צורך להמשיך ולטפל בהם, אולם העובדה שנכתבו דברי ביקורת באמצעי התקשורת, ביקורת שהוגדרה גם על ידי בא כוח המשיב כביקורת לא מוצדקת, היא כשלעצמה אינה יוצרת חשש למשוא פנים ואינה מצדיקה פסלות".

השופטת התייחסה בהחלטתה לסערה התקשורתית סביבה: "ניסיון החיים מלמד כי דיונים ציבוריים באמצעי התקשורת הם בדרך כלל קצרי מועד. דברים שעמדו אתמול ברומו של עולם יהפכו בעוד ימים אחדים לשלג דאשתקד". היא ציינה גם כי עד שיחל ההליך המשפטי של ששת הנאשמים, הסערה תשכך.

ח"כ גליק נגד השופטת

"כתוצאה מכך שדחית את ריצוי מאסרו של מחבל במשך 4 חודשים, הוא רצח אתמול שני יהודים תמימים ופצע רבים אחרים", האשים חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) את השופטת חגית מאק-קלמנוביץ' שאחראית לעיכוב כניסתו לכלא של המחבל מסילואן שביצע את הפיגוע הרצחני בירושלים, בפוסט שפרסם בפייסבוק. בפיגוע נרצחו השוטר יוסף קירמה ולבנה מליחי הי"ד.

"התאכזרת לרחמנים וריחמת על אכזרים", האשים גליק את השופטת בפוסט. בתחילה כתב גם כי "דם הרוגי הפיגוע מרוח על ידייך", אך בהמשך עידן את הפוסט ומחק את המילים הללו.

בגזר הדין שפסקה מאק-קלמנוביץ' בנוגע למחבל מסילואן, שחררה אותו לביתו ומנעה את כליאתו עד לתום ההליכים. תחילת ריצוי עונשו של המחבל היה אמור להיות בחודש מאי, אך הוא ביקש לדחות זאת לאוקטובר. השופטת מאק-קלמנוביץ' קיבלה הבקשה בהסבירה כי "אמנם מדובר בתקופה ממושכת יחסית, אולם בהתחשב בכך שהנאשם הודה ושיתף פעולה, וכן בנימוק הכלכלי שהוסבר, אני מקבלת את הבקשה", כפי שכתבה בגזר הדין.

הבן השכול לשרת המשפטים: מנעי קידום השופטת מאק-קלמנוביץ'

גם מיכה אבני, בנו של ריצ'ארד לייקין, שנרצח בפיגוע המשולב באוטובוס בשכונת ארמון הנציב בירושלים באוקטובר 2015, יוצא נגד השופטת מאק-קלמנוביץ'.
אבני פנה לשרת המשפטים איילת שקד במטרה למנוע את קידומה של השופטת בעקבות החלטתה לדחות את ביצוע מאסרו של המחבל מסילואן.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ההפגנה בת"א. צילום: מאור זגורי

"ואז התחילו להיעלם תינוקות": מה קרה לילדי העולים מתימן?

גל מתנה דהרי יצאה לבחון את העדויות הקשות ואת הגרסאות הסותרות. הכתבה הוכנה בשיתוף עם ביה"ס לתקשורת של אוניברסיטת בר אילן