החל מהבוקר (א') מתקיים בבית הדין הצבאי בקריה בתל אביב הדיון השלישי – וייתכן שאף האחרון – בערעור גזר הדין של לוחם כפיר אלאור אזריה. השופטים הציעו לשני הצדדים ללכת לגישור, לבטל את שני הערעורים ולפנות להמתקת העונש. "אחרי ששמענו את שני הצדדים, אנחנו מציעים, תחת המגבלות, ראו לנגד עינכם רגע של התעלות למען החברה הישראלית ושימו בצד הכל ותתרכזו שני הצדדים במה נכון לעשות בנסיבות הקיימות. כרגע הכי נכון זה להקטין למינימום, כי כל כך הרבה קהל מהארץ ומהעולם נחשף למשפט הזה. מלאתם את תפקידכם". עו"ד שפטל השיב כי הוא "מוכן ללכת לגישור שיסתיים בתוך שבועיים". אולם התביעה סירבה.

שפטל הסכים, ויסמן סירב. הצדדים בערעור אזריה
שפטל הסכים, ויסמן סירב. הצדדים בערעור אזריה

 

"מכאן קריאתנו למען החברה ולמען הצבא ולמען אלו העוקבים בארץ ובעולם"

השופטים המשיכו ואמרו כי "מבלי לרמוז על שום צעד, אנחנו נעשה את חובתנו ונכתוב את הכרעת הדין, כי זה לא ערעור פשוט. כל תוצאת הערעור היא בעייתי. על פי החוק ולא נסטה ממנו מילימטר. יש לנו מגבלות עצומות ויחד עם זאת יש לנו את כל החומר לפנינו ויש לנו צדדים שעושים את המקסימום לייצג את הצדדים, ומעבר לזה יש מדינה ויש צבא והרבה מאוד אנשים טעו כאן ולכן זאת פניה בהמשך לפניית אב בית הדין, אני מדבר אל שני הצדדים ופונה לשניכם לעשות את מה שלא עשיתם עד היום ואם לא תעשו נעשה את תפקידנו על פי מצפונינו. זה רק בתנאי אחד שאתם רואים את העיקר ולא באופן אישי. מכאן קריאתנו למען החברה ולמען הצבא ולמען אלו העוקבים בארץ ובעולם".

אולם התובע הצבאי עו"ד ויסמן כי "זה תיק על ערכים שצה"ל קבע לעצמו. גישור בוויכוח על העובדות כבר לא יסייע פה. אנחנו סברנו כל העת מתחילתו ועד לסיומו זה תיק שצריכה להינתן בו הכרעה. בעוד 10 ועשרים שנה יהיה מי שירצה לפתוח את ספר פסק הדין ולראות מה קרה". התובע סירב להצעת השופטים באומרו כי "כשמגיעים לעסקאות ופשרות אף אחד לא יודע בסוף מה קרה. כשעושים פשרות על העובדות, התוצאה היא שלא יודעים מה קרה, זה לא ישרת את האינטרס של הציבור".

משפחת אזריה בפתח הדיון בערעור. צילום: נועם אמיר
משפחת אזריה בפתח הדיון בערעור. צילום: נועם אמיר

 

עו"ד ויסמן אף תקף את עו"ד שפטל ואמר כי "עו"ד שפטל ניסה לצייר כאן מצג של קבלת אחריות מצד הנאשם. דבר שלא נשמע עד היום. יש פה חשיבות עליונה של מה היה ומה לא היה בפרשה החשובה הזו. אנחנו סבורים שכשמתבצע מעשה והעונש לא הולם את המעשה יש לתת לבית הדין לכתצוב הכרעה. הצדק צריך גם להראות ואני לא ראיתי שהוחמר דינו של אלאור. ההפך אנחנו חושבים שעונשו הוקל".

בשלב זה פנו השופטים אל התובע ואמרו לו: "אדוני, רואה את המקרה הזה מבחינת התביעה והבהרת את זה. מה שלא שנוי במחלוקת בין שאר הדברים ששנויים במחלוקת. הסתכלנו על הסרטון כמה פעמים, ראינו את הירי ולא ראינו שם שנעו אמות הסיפים מצד מישהו במקום. כשאדוני מבקש להחמיר בעונש, נשאלת השאלה איפה היו כל מי שהיה שם לצייץ ואף לזעוק את מה שהעלתם כשקר לנאשם", ושאלו "איך היית מגיב שהוא נתן לו שתי סטירות לחי אם לא הייתה משבח אותו על כך?".

"פשרה לא תהייה כאן למרות שבית הדין הציע פעמיים ללכת לגישור. זה לא יקרה כי למעללה רוצים הרשעה", אמר עו"ד שפטל. השופטים חזרו ואמרו כי "אפשר היה להגיע להבנות. גם בית המשפט העליון הציע את זה. שמעתם את ההערות שלנו ואתם צריכים ללכת לעשות את החישובים שלכם. אל תפסלו על הסף את ההצעה שלנו. אנחנו מבקשים שתערב את הפרקליט הצבאי".

לבסוף קבעו השופטים, "הצענו לצדדים להפיגש ואנו קוראים לצדדים להמשך לשקול את זה חרף האינטרס הציבורי והצבאי. התובע התבקש להביא את הדברים לעיונו של הפרקליט הצבאי הראשי ולהודיע בתוך שבוע האם חלה התפתחות בנושא".

ב-20 ביולי צפוי אזריה להשתחרר מצה"ל, מה ששם בסימן שאלה את המעצר הפתוח שנגזר עליו. כך או כך, אם לא ישתנה משהו בעמדת התביעה, בשבועות הקרובים יכריעו השופטים האם לקבל את הערעור או לא והאם להחמיר את העונש.

"לטלוויזיה זה מספיק לבית הדין לא?"

את הדיון החלו השופטים בשאלה: "אנחנו מנסים להבין למה אלאור פעל בניגוד לכל השאר. הרי אף אחד לא חשב כמוהו לבצע ירי?" וסנגורו של אזריה, עורך הדין יורם שפטל ביקש לטעון כי על פי לוח הזמנים "אלאור רואה 9 שניות לפני הירי שהמחבל זז". עו"ד שפטל הוסיף כי "גם בתיק ג'ילאני רק שוטר אחד ירה וכל השאר לו באותן הנסיבות בדיוק". בשלב זה ניסה התובע עו"ד נדב ויסמן להתנגד לנתונים שהציג שפטל ולטעון כי לוח הזמנים אינו נכון וכי "ההסתמכות על סרטון שלא הוגש היא פסולה". אולם עו"ד שפטל השיב כי "הדברים שאני טוען כאן הוצגו בתכנית עובדה כי התובע (ויסמן) נתן אותם לתכנית. לטלוויזיה זה מספיק לבית הדין לא?".

עו"ד שפטל תוקף: "למ"פ רס"ן תום נעמן יש תשע גרסאות"

עו"ד שפטל המשיך וטען כי גרסתו של המ"פ, רס"ן תום נעמן, אחד העדים המרכזיים בתיק, איננה מהימנה. "הנסיבות שבהן זוייפה עדותו של המ"פ כתובות שחור -על-גבי-לבן בהודאתו השנייה. הכל ברור. כלומר, חד משמעית פותחים את ההודאה של רב"ט מ', מקריאים לו אותה – והוא קורא אותה ואז הוא הופך את עדותו ב-180 מעלות". שפטל הסביר כי "למ"פ נעמן יש תשע גרסאות" שונות עליהן בית הדין הרשיע את אלאור הסותרות אחת-את-השניה, ופירט את כל התשע בפני השופטים:

  • גרסה א': הוא אומר "צעקתי 'מי ירה', 3-4 שניות אף אחד לא ענה ומישהו צעק 'אלאור' או צעקו 'אני יריתי'. ניגשתי לחייל ושאלתי 'למה' והוא ענה לי שהוא ראה אותו זז וירה בו".
  • גרסה ב': המ"פ נשאל האם ראה שהמחבל זז טרם היריה. עונה המ"פ "שאלתי אותו בצד מה קרה, אמר לי שראה אותו זז ובגלל זה ירה בו".
  • גרסה ג': המ"פ נשאל האם אלאור ציין כי היה חשש לחייו באותו רגע. המ"פ השיב "הוא לא אמר דבר כזה, נראה לי שהיה בשוק. הוא ילד טוב, חייל מצטיין, הוא רק ציין שראה את המחבל זז".
  • גרסה ד': המ"פ נשאל "האם לדעתך אלאור הרגיש סכנה מהמחבלים?" והשיב: "לא יודע, אולי ראה אותו זז ונבהל". כלומר, זו כבר פרשנות של המ"פ.
  • גרסה ה': במהלך החקירה בעדותו השנייה הוא נשאל: "האם שמעת את אלאור צועק משהו בטרם ירה" והשיב שלא. הוא נשאל שוב וענה "לא, היה שקט ושאלתי מי ירה והתעצבנתי".
  • גרסה ו': חוקר מצ"ח מפנה לעדותו של רב"ט מ', פתאום הוא עונה משהו אחר "האם אלאור אמר משהו לאחר הירי? יכול להיות, אולי עבר אוטו ואני לא זוכר". ואז החוקר מפנה אותו לעדות רב"ט מ' שהשתנתה והוא אומר: "אני חושב שאלאור אמר שדקרו את החבר שלי וניסו להרוג אותו ולכן מגיע למחבל למות". שפטל מוסיף להסביר כי המ"פ נשאל האם אלאור אמר את זה במפורש, והמ"פ עונה: "אני נגשתי אליו ולקחתי אותו הצידה ואז הוא אמר לי 'המחבל חי והוא צריך למות'". זה אותו מפקד שאומר חמש שעות קודם לכן משהו אחר וכל זה כדי להפליל בכוח, בלי מעצורים, לוחם מצטיין בצה"ל.
  • גרסה ז': בהודאתו השלישית מצטטים בפני המ"פ "הוא אמר לך שמגיע לו למות" ולאחר מכן הוא נשאל שוב ומשיב: "לא זכור לי במדוייק מה אלאור אמר לי בסמוך למועד האירוע".
  • גרסה ח': המ"פ מאשר שבעדותו הראשונה במצ"ח הוא אמר את הדברים כפי שזכר אותם.
  • גרסה ט': המ"פ אומר באופן נחרץ: "אלאור אמר לי 'המחבל הזה דקר את חבר שלי ומגיע לו למות'".

"אצל אלאור", אמר שפטל "אין שינוי גירסאות ואין סתירות, אלא יש תוספות", זאת בניגוד לנעמן, שלדברי שפטל "עדותו של המ"פ שווה כקליפת השום. התמונה שעולה מכל הגרסאות האלה היא תמונה קשה ואין להטיל את רשלנות הסנגורים על הכרעת הדין. זה שהסנגורים התרשלו – לא אומר שצריך להרשיע את אלאור". עוד הוסיף, "שקלתי לטעון שצריך לבטל את הכרעת הדין בגלל מחדלים לא מבוטלים של הסנגורים הקודמים". אולם אמר כי "מניסיוני, בתי משפט של ערעור לא אוהבים את הטיעון הזה".

"למ"פ רס"ן תום נעמן יש תשע גרסאות". המ"פ רס"ן תום נעמן. צילום: פלאש 90
"למ"פ רס"ן תום נעמן יש תשע גרסאות". המ"פ רס"ן תום נעמן. צילום: פלאש 90

 

השופט צבי סגל שאל האם מתישהו במהלך המשפט הודה אזריה בטעות בשיקול דעתו, לאחר שהבין שלא היה מטען על המחבל. עו"ד שפטל השיב כי באף אחד מהתקדימים הדומים לא הודה הנאשם בטעותו. "בכל הפסיקה שמתעדת את כל המקרים שבהם לא הייתה עמדה לדין – אין שום עכבות בתיאור פרטני של כל העובדות וגם שם אין ציטוט של אמירה שהנאשמים הכירו שהייתה טעות בדיעבד".

"מדוע ארבעה עדים, שלושה חיילים וקצין אחד מעידים ולא מספרים שאלאור הזהיר ממטען?"

לאחר מכן אמר השופט סגל כי "אין עוררין על איכותו של החייל", אך שאל "מדוע ארבעה עדים, שלושה חיילים וקצין אחד מעידים ולא מספרים שאלאור הזהיר ממטען? הרי הם יקפצו על זה חבריו לנשק ויגידו את זה מיד ברגע הראשון שיש מטען. אני רוצה להבין את הרציונל. אפשר להגיד כולם שקרנים". השופט פנה לעו"ד שפטל והמשיך את שאלתו: "יש כאן חיילים והם חברים שלו שמסכנים את חייהם יום יום. למה הם לא אומרים מיד שהוא העיר על מטען? אלאור, אחרי האירוע ולפני שהוא נלקח לחקירה, מרים שיחות טלפון רבות להרבה אנשים. מה שמתבקש הוא שבשיחות האלה הוא יגיד שהוא חשש ממטען והוא לא אומר את זה לאף אחד. לא רואה לא רציונל ולא הגיון שימנע מאנשים שהם צמודים אליו שיספרו את זה".

עו"ד שפטל השיב כי "אלאור היה בהלם וזה הוכח, והוסיף כי "עובדה שאחרי כמה שעות, שמתבהרים הדברים, הם כן מעידים ומחזקים את גרסתו. אני ממש רואה את בית הדין מזכה את הנאשם על סמך זה שאימא שלו תמסור עדות ותספר שהוא אמר לה בשיחת טלפון שהוא חשש ממטען".

אולם השופט סגל הקשה: "אבל הוא דיבר עם המ"מ שלו שעה וחצי – למה הוא לא אמר לו בהתחלה שהוא חשש ממטען?". בשלב זה התפרץ צ'רלי אזריה לעבר השופטים וזעק "זה לא נכון, אתם מעוותים את הכל".

הרכב השופטים בערעור משפט אלאור אזריה. צילום: נועם אמיר
"למה הוא לא אמר לו בהתחלה שהוא חשש ממטען?". הרכב השופטים בערעור משפט אלאור אזריה. צילום: נועם אמיר

 

לאחר מכן החל עו"ד שפטל לטעון נגד רצון התביעה להחמיר את העונש.

"התובע התפתל ולא הצליח למצוא תשובה"

הדיון האחרון שהתקיים ביום רביעי שעבר, הסתיים בדרישת התביעה להחמיר בעונשו של אזריה ולגזור עליו 3-5 שנות מאסר, לאחר שבית הדין גזר עליו עונש מאסר של שנה וחצי. מנגד, טענה ההגנה כי יש לבטל את העונש ולכל היותר להאשים את הלוחם ב"טעות מבצעית". במהלך הדיון התקיימה הפגנה של תומכי אזריה מחוץ לבית הדין לערעורים בקריה בת"א.

בתום הדיון הקודם, הגיע עו"ד יורם שפטל, סנגורו של אזריה, לאולפן 'לפני כולם' והביע אופטימיות זהירה בנוגע להליך הערעור. "מה שמאד שימח אותי זה שהודעת הערעור שלי, שכל כולה מלאה בדוגמאות של איפה ואיפה ביחס של בית הדין לפרשנות העדויות שהיו בפניו, פתאום השופט סגל מפנה את התובע לכך שכאשר לא מאמינים לאלאור אומרים לו תראה את הגרסה הזו הוא מסר שעה וחצי אחרי האירוע, לעומת זאת כשרוצים לחזק את האמינות של המ"פ אומרים לו את הגרסה ההפוכה הזו הוא מסר כמה שעות אחרי הגרסה ההפוכה הקודמת שלו. ביה"ד אמר זו איפה ואיפה והפנה את התובע לעניין הזה והתובע התפתל ולא הצליח לגרד התחלה של תשובה לעניין הזה".

עו"ד שפטל מסכם את הדיון השני בערעור. מתוך 'לפני כולם' (17.5)

שפטל הוסיף, "אני כל הזמן אופטימי על פי הדין והעובדות, אלמלא הייתי אופטימי לא הייתי מגיש את הערעור. אני לא מקבל שום תיק אלא אם כן אני בודק אותו קודם ואני רואה שיש טעם ללכת ולהלחם בו. אני כל הזמן אופטימי, אבל כדי לאזן את התמונה אני אומר שהעובדה שהעניינים הולכים היטב על פני הדברים לא מבטיחה שאותם שופטים שיבואו לכתוב הכרעת דין אכן ינהגו על פי ההערות שלהם במהלך הדין. ובכלל, ערעורים לא מתקבלים כל יום, ובוודאי לא תיק שכל הממסד הצבאי עומד מאחורי ההרשעה. למעשה השאלה היא האם לבית הדין יהיה אומץ לרסק בפסק הדין את ההרשעה הזו שאין לה שום מקום".

צ'רלי אזריה: "הקצינים שיקרו, יש ראיות"

ביום רביעי האחרון התבטא בנוגע לערעור תא"ל גיא חזות, מי שהיה מפקד חטיבת כפיר בזמן הפרשה. חזות טען כי לאזריה "אין סיכוי בערעור", לאחר שהואשם בהריגה ונידון ל-19 חודשי מאסר. זאת מפני שלדבריו, אזריה אמר לאחר האירוע כי "אין מצב שמחבל שירה בחבר שלי יצא חי מזירת אירוע". עוד אמר חזות על הפרשה: "חששנו שהאירוע של אזריה יגרום להתפרצות נוספת ויהיו ישראלים שישלמו בדם".

לדבריו של חזות הגיב אביו של אלאור, צ'רלי אזריה, ואמר בראיון ל-103 FM: "יש בידיי ראיות על קצינים בכירים ששיקרו תחת שבועה במדים כולל תא"ל גיא חזות. אין לי צל של מושג מדוע גיא חזות החל במאבק אישי נגדי. הגנרל חזות הדליף את השיחות המוקלטות בינינו והדבר נודע לי בדיעבד. אני הקלטתי אותו לאחר שאיבדתי את האמון במספר קציני צה"ל ולאחר ששמעתי על התיק שתופרים לבני אלאור, למזלי אני שמח שעשיתי זאת". צ'רלי אזריה התייחס גם לדבריו של חזות לפיהם "האבא צ'רלי לא רצה לעזור לבן שלו" ואמר: "אני פונה לגנרל גיא חזות להסתכל לי בעיניים ולהסביר לי כיצד אבא רוצה לפגוע בבן שלו".

אל"מ גיא חזות, מח"ט כפיר. צילום: רועי אלימה, פלאש 90
אל"מ גיא חזות, מח"ט כפיר. צילום: רועי אלימה, פלאש 90

 

בהתייחסות לניסיון לקביעת פגישה מול צ'רלי אזריה, שהוקלטה על ידי משפחת אזריה ותוכנה הופץ, אמר חזות: "תום נאמן (המ"פ של אלאור בתקרית) הלך לפגוש את המשפחה ועשו לו לינץ' מילולי, ביישו אותו, ביזו אותו וגם הקליטו אותו. הבנו שכל מה שאנחנו עושים לא עוזר ולכן בהמשך החלטתי ליצור קשר פעם נוספת באישור מפקדי. לצערי הרב האבא צ'רלי לא רצה לעזור לבן שלו הוא רצה רק לבזות אותי ואת המערכת. ניסינו לעזור למשפחה אבל בעיניי זו טרגדיה. מבחינתי יש כל כך הרבה אנשים שעשו סיבוב על המשפחה ועל אלאור אזריה. זה מה שעצוב בסיפור הזה".

"היה לי קשה שלא הייתי בקשר עם המשפחה ולכן הלכתי לפגוש אותם. נפגשתי גם עם אלאור אבל הוא אמר לי 'אני לא מעוניין לדבר איתך'. כששאלתי חברים והתייעצתי עם מפקדיי אמרו לי 'תחתוך מגע'".

מתוך הפטריוטים, ימים א'-ה' בשעה 22:00

חזות שיתמנה היום למפקד אוגדה 80 האחראית על בטחון גבולות הדרום, התייחס במהלך ההרצאה להתנהלות ראש הממשלה לאחר חשיפת הפרשה: "שר הביטחון היה כל כך נחרץ והיה חשוב לו, ולרמטכ"ל, ולראש הממשלה שאחר כך שינה את דעתו ואני לא אכנס לזה, לגנות את האירוע- כדי שלא יפרצו לנו אירועים נוספים".

חזות גם דיבר על התנגשות בין דברי פוליטיקאים ורבנים להוראות המטכ"ל: "מה עושה נער דתי שקם בבוקר, שומע את הרמטכ"ל אומר על מחבלת שמחזיקה מספרים שלא יורים (בה) ובצהרים שומע את הרב הראשי לישראל אומר אל תקשיבו לרמטכ"ל- תירו בה? בסיטואציה כזאת הוא בבעיה. היום, אני אגיד לחיילים שלי משהו והם ישלפו את הסמארטפון ויגידו לי 'אתה מדבר שטויות תראה מה בנט אומר, תראה מה גלאון אומרת'. אלה סיטואציות בעייתיות".

כמו כן, התבטא על היחס לחיילים בחברה הישראלית: "היחס לחיילים כילדים מעצבן אותי. זה שהדם של החיילים שלנו קדוש וסמוק יותר מאזרחים, זה קיים רק בחברה הישראלית". דובר צה"ל התייחס לדברים ומסר כי "היה ראוי שלא יאמרו".

עוד טען אביו של אלאור כי הוא מחזיק בידיו ראיות מוקלטות נגד המ"פ והמג"ד. "הקלטתי גם את השיחות עם המ"פ והמג"ד ומה שיש בשיחות האלו הוא שום דבר מלבד הדברים שהם אמרו.  את השיחות העברתי לצוות ההגנה הקודם. כואב לי על השקרים של הקצינים הבכירים. אלאור יושב במעצר 14 חודשים ללא עוול בכפו, לנו המשפחה אין יום ואין לילה".

 

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון