No Tag To Print

צילום: פלאש 90

השומר העליון של בית המשפט

חברי הליכוד, ובראשם נתניהו, מדברים הרבה על הצורך בשינוי במערכת המשפט. הבוקר, לעומת זאת, נעדרו חברי הליכוד מהמליאה.
הליכוד ומערכת המשפט: הבטיחו, אבל לא הבטיחו לקיים

היום סיכלה שוב סיעת הליכוד את ההזדמנות לחולל שינוי במערכת המשפט, והפילה את הצעתו של ח"כ סמוטריץ' להקמת ועדת חקירה ל"ניגודי העניינים של מערכת המשפט". מדובר בצעד מפתיע לכאורה של הליכוד, לאור ההתקפות האחרונות על מערכת המשפט, אך מבט ארוך טווח מלמד שמדובר בהחלטה לא מפתיעה בכלל.

מערכת המשפט הפכה, כך נדמה, ליעד מספר אחד של מפלגת הליכוד והעומד בראשה נתניהו. חברי המפלגה תוקפים בכל הזדמנות את הפרקליטות, היועמ"ש ושופטי העליון. לפני מספר ימים, בעקבות חשיפת עמית סגל בערוץ 12, תקף נתניהו את אנשי הפרקליטות: "הם מחפים אחד על השני. יש פה טיוח, שיבוש חקירות, תפירת תיקים, מרמה, הפרת אמונים, הטעיית הציבור".
אלא שדיבורים לחוד ומעשים לחוד. בשנים האחרונות הליכוד בראשות נתניהו מנע כל ניסיון לשנות את מאזן הכוחות שבין הכנסת ובין מערכת המשפט.

2011: שימוע למועמדים למשרת שופטים? "לא במשמרת שלי" 

ההגנה על מערכת המשפט על ידי נתניהו מתרחשת כבר שנים רבות. ב-2011 הגיש יו"ר הקואליציה דאז, זאב אלקין, הצעת חוק, לפיה ייערך שימוע בכנסת למועמדים לבית המשפט העליון, אשר בו יישאלו המועמדים שאלות שונות על ידי חברי הכנסת. מטרת השימוע היא לאפשר בחירה מושכלת לאחר מכן בוועדה לבחירת שופטים, כאשר עמדותיהם של המועמדים ידועות וברורות לחברי הכנסת ולציבור.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה לגנוז את ההצעה. בנאום שנשא נתניהו באותה שנה בכנס השתלמות של אנשי הפרקליטות, תקף ראש הממשלה את ההצעה והוסיף: "צריך לשמור על עיקרון הפרדת רשויות ובית משפט עצמאי. במשמרת שלי נמשיך להגן על עצמאות בית המשפט".

שופטי בג"ץ עם הנשיא פרס וראש הממשלה נתניהו. 2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

2011: צמצום עתירות של עמותות שמאל – "אתנגד"

באותה תקופה (2011) עלתה יוזמה להצעת חוק שמטרתה להצר את צעדיהם המשפטיים של ארגוני השמאל. ההצעה ביקשה, בין השאר, למנוע מעמותות וגופים להגיש עתירות כנגד המדינה, אם הם אינם 'נפגעים ישירים' מהתיק הנדון. ח"כ לשעבר דני דנון, מיוזמי החוק הסביר כי "השימוש שארגוני שמאל עושים בבג"ץ כמקדם צרכים פוליטיים מבזה את מערכת המשפט בישראל". לדבריו, ארגונים כמו "שלום עכשיו" עותרים לבג"ץ "ללא כל הצדקה ולמעשה פוגעים בשלטון החוק".

גם לחקיקה זו התנגד נתניהו והודיע כי "אם תעבור ההצעה, היא עלולה לצמצם את העתירות הציבוריות שניתן יהיה להגיש לבג"ץ נגד המדינה. אתנגד לכל חוק שעלול לפגוע בעצמאות בתי המשפט בישראל".

2012: "לא אתן לפגוע בבית המשפט"

כבר ב-2012, בטקס החלפת נשיא בית המשפט העליון, ציין ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו כי: "בית המשפט חזק ויציב, לא נתתי ולא אתן לאף אחד לפגוע בו… גנזתי כל חוק שאיים לפגוע בעצמאות המערכת. אני אמשיך לפעול כך ובכל פעם שיגיע לשולחני חוק שעלול לפגוע בעצמאות ביהמ"ש בישראל אנו נוריד אותו".

נתניהו ונשיאת העליון הנכנסת, מרים נאור, 2015. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הכנסת ה-20: בריטי, קנדי או שום דבר?

לפני כחודש הגישה ח"כ איילת שקד את הצעת חוק 'פסקת ההתגברות', וחברי הכנסת מהליכוד נעדרו מההצבעה ונתנו לה ליפול. אך אין זו הפעם הראשונה בה מגיעה לדיון 'פסקת ההתגברות'.

בקדנציה הקודמת, דחה נתניהו יוזמה לחוקק 'פסקת התגברות'. נתניהו טען אז כי ההצעה, שהתבססה על 'המודל הקנדי' מתונה, ויש להביא לחקיקה את 'המודל הבריטי' הרחב יותר. אלא שחוץ מלדחות את ההצעה, לא התפרסמה שום ידיעה כי נתניהו אכן מקדם את 'המודל הבריטי'.

2016: להשאיר את הכוח בידי היועמ"שים

במהלך שנת 2016, לאחר מינויו של מנדלבליט למשרת היועמ"ש, ביקשה שרת המשפטים דאז איילת שקד, לשנות את אופן המינוי למשרת היועמ"שים, כך שלא יבחרו ע"י ועדת איתור, אלא יבחרו באופן ישיר בידי הממשלה.  משמעות השינוי, אם היה מתקבל, הוא החזרת הכוח שמחזיקים היועמ"שים, היכולים לסכל כל החלטה של שר ממונה, לידי הדרג הנבחר והממונה. 

נתניהו, בעצתו של מנדלבליט, דחה את ההצעה. בראיון ל'מעריב' סיפרה שקד כי: "בכל מאבק שלי עם מנדלבליט נתניהו לקח את העמדה של מנדלבליט".

בנימין נתניהו ואסתר חיות, 2017. צילום: מארק ישראל סלם, פול

2020: לא לחקור את החוקרים

בשבועות האחרונים נושא מערכת המשפט מסרב לרדת מסדר היום הציבורי. לאחר שורת תחקירים של העיתונאי קלמן ליבסקינד בעניין ניגודי עניינים לכאורה של שופטים, העלה ח"כ בצלאל סמוטריץ הצעת חוק להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את ניגודי העניינים. הפעם ראש הממשלה נמנע מהצהרות הגנה על מערכת המשפט, אך למעשה – רבים מחברי סיעת הליכוד נעדרו מהמליאה, בעקבות מה שנראה כהוראה מלמעלה.

היום, כאמור, שוב נעדרה סיעת הליכוד ולא פספסה את ההזדמנות לפספס הזדמנות לשינוי במערכת המשפט.

האם השינוי, לו מייחלים רבים, בכוחה המופרז של הרשות השופטת בישראל – יקרה בזמן שלטון הליכוד? אם לשפוט לפי ההיסטוריה, נראה כי הבטחות יהיו ועוד איך – אך המציאות למעשה תישאר בדיוק כפי שהיא כיום.

It is not Android