4:34 20/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > דעות > השוואה מתועבת: ההבדל בין לוחמי המחתרות למחבלים הערבים

השוואה מתועבת: ההבדל בין לוחמי המחתרות למחבלים הערבים

הסיפור של אבא שלי, לוחם הלח"י, מגלה מדוע הטשטוש המכוון בין לוחמי המחתרות למחבלים הטרוריסטים הוא נבזי ושקרי. שמעון ריקלין בטור מיוחד

מדי פעם צצות פה השוואות מתועבות בין לוחמי המחתרות בימי המנדט הבריטי לבין המחבלים הרוצחים שמנסים לפגוע בנו בכל דרך. הטשטוש הזה הוא מכוון, וקורה בתחומים נוספים כמו שימוש זול במושג השואה לתיאור מעשה אלימות אכזרי שקורה. והמטרה: שנשכח את הייחוד ההיסטורי שלנו כיהודים.

חיים ריקלין ז"ל
חיים ריקלין ז"ל. תמונה: המרכז להנצחת מורשת לח"י

אבא שלי, זכרונו לברכה, היה לוחם במחתרת הלח"י. הוא מעולם לא התבלבל ותמיד שמר על קשר עין עם ההיסטוריה של העם היהודי, עם המורשת שלו וההיסטוריה שלו. היום נחשפתי לסיפור עליו שלא הכרתי קודם. סיפור שמדגים את בדיוק את האבחנה הזו. את הסיפור על אבי כתב בפייסבוק שוקי ברקן וכך הוא כותב:

"פעם דיברתי עם חיים ריקלין ז"ל על תקופת הלח"י. הוא התעצבן על ההשוואה שבין המחתרות לטרוריסטים של ימינו. שאלתי אותו אם הוא יכול לשים את האצבע על "מה כ"כ מרתיח אותו בהשוואה הזו. הרי לכאורה – מה שאמרת פה נכון וזה הכל עניין של נרטיב (שוב, לכאורה!) אז הוא סיפר לי בדמעות את הסיפור הבא:

"יום ראשון אחד הלח"י עמד להוציא לפועל התנקשות באיזשהו בכיר בריטי שמתצפיות ארוכות טווח אחריו עלה שהוא מתפלל מידי יום ראשון בכנסייה מסויימת ויוצא ממנה כשהוא לבדו לגמרי. זו הייתה הנקודה היחידה בשבוע בה הם גילו שהוא לבד ולכן בצד שביל היציאה מהכנסייה, התחבא אחד מהם עם הלחצן שאמור להפעיל את מטען הצד שהם קברו מתחת לשביל. מדובר במשימה סופר-מורכבת שהם התאמנו עליה חודשים תמימים ואינספור תצפיות. וברגע האמת, כשהבריטי יצא מהכנסייה, פתאום אחד התצפיתנים גילה שהוא יוצא משם הפעם עם ילד שליווה אותו, אז הוא הודיע בקשר על ביטול, והם ביטלו בזמן אמת את הפעולה. וזהו, הם עברו לתכנית אחרת. מורכבת יותר. שהופעלה בזמן אחר לגמרי".

'בזמן שהם, מראש, מכוונים לילדים, כי הם יודעים שזו ציפור נפשנו', אמר בדמעות, והם הולכים להשוות אותם אלינו'".

 

שמעון ריקלין

שמעון ריקלין

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

טור דנה 19.10

מגמה של שינוי בגופים הבינלאומיים

על אף ההטיה נגד ישראל בארגונים הבינלאומיים, דנה סומברג רואה נקודת אור: "בסוף העולם יבין שישראל שוחרת שלום אך לעולם לא תוותר על זכותה להתגונן מפני הטרור"