בשנים שלאחר הניצחון הישראלי המוחץ במלחמת ששת הימים, חיל האוויר הישראלי, המנצח הגדול של אותה מלחמה מפוארת, חלש על המרחב האווירי של מצרים באין מפריע.

פנטום ישראלי. צילום ארכיון: באדיבות חיל האוויר

 

למדינת ישראל יש טייסת פאנטומים וטייסת סקייהוקים חדישה, והיא נהנית מיתרון משמעותי על פני מערכות ההגנה המיושנות של המצרים – מפציצה בעומק התעלה, מצלמת תמונות מודיעין ומדי פעם אף דואגת להרעיד את קהיר עם רצף של בומים על קוליים.

 

נשיא מצרים, גמאל עבד אל־נאצר, כועס ומבולבל. מלחמת ששת הימים הותירה את הצבא המצרי מותש, חסר מוטיבציה ובעיקר חסר אונים מול העליונות האווירית הישראלית. בצר לו הוא פונה לברית המועצות, שאז – בדיוק כמו היום – מחפשת הזדמנות לדחוק את ארה"ב מהמזרח התיכון, הפעם הזו ברקע המלחמה הקרה, שהתנהלה באותן שנים בין שתי המעצמות.

מטוסי קרב סובייטים מסוג מיג 21. צילום ארכיון: באדיבות מחלקת המדינה של ארה"ב

 

הפנייה המצרית לברית המועצות נענית בחיוב, וכוללת חבילת הטבות שקשה לסרב לה: מצרים תקבל שלוש טייסות חדישות של מטוסי קרב מסוג מיג 21 ו-100 טייסים סובייטים, שיקחו חלק פעיל בלחימה ו"ילמדו את חיל האוויר המצרי איך מנצחים את ישראל בשמיים".

בישראל עוקבים בדאגה אחר ההתרחשויות ומבינים שחוקי המשחק השתנו. עכשיו זה אנחנו מול הסובייטים.

בחיל האוויר מוקמת יחידת מודיעין של דוברי רוסית שעוקבת אחר רשת הקשר הסובייטית, ובחלונות הגבוהים מבינים שזה רק עניין של זמן עד לעימות חזיתי מול ברית המועצות.

בצה"ל מחליטים ליזום ויוצאים למבצע שזכה לשם 'רימון 20'.

במארב מתוזמן ומתוסרט היטב, שהתרחש השבוע לפני 48 שנה (כ"ו בתמוז תש"ל – 30 ביולי, 1970) – מצליחים טייסי חיל האוויר למשוך את הטייסים הסובייטים למרחב אווירי "פרוץ" מדרום-מערב לתעלת סואץ.

בשלב הראשון של המארב מגיעים לאיזור מטוסי סיור ישראלים, המדמים פעילות צילום רגילה. הטייסים הסובייטים מוזנקים למקום ו"סיירת הצילום" ממהרת לחזור על עקבותיה, כשהיא מושכת את הטייסים הסובייטים אחריה.

אלא שאז – כשהטייסים הסובייטים משוכנעים שידם על העליונה – מגיחים מאחור "אלופי ההפלות" של חיל האוויר, בהובלת אביהו בן-נון (לימים מפקד חיל האוויר) ואביעם סלע (לימים מפעילו של יונתן פולארד), כשברקע יחידת המודיעין הצה"לית משתלטת על רשת הקשר הסובייטית ומעבירה לטייסים הוראות סותרות ברוסית.

בקרב האווירי לוקחים חלק 14 מטוסים ישראליים ו-24 מטוסים סובייטים בשירות מצרים. התוצאה הסופית מרשימה במיוחד – חיל האוויר הישראלי מנצח את הסובייטים בתוצאה 5:0: 5 מטוסי מיג סובייטים חדישים מופלים (3 טייסים סובייטים נהרגו ו-2 הצליחו לצנוח בשלום) – עם אפס נפגעים בצד שלנו.

לימים התפרסם כי הכוח הסובייטי במצרים הוזהר על ידי בכירים בקרמלין שלא לפרסם את דבר התבוסה האווירית ברבים, וכי היו רבים בחיל האוויר המצרי ששמחו לאידם של הסובייטים – בעיקר בשל שחצנות הטייסים והעובדה שבשבועות שקדמו למפלה האחרונים זלזלו באופן מופגן ביכולות המקצועיות של צוותי האוויר המצריים.

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל