יום חמישי בערב, אני יושב בבר יחד עם מלא חברים, מסיבת יום הולדת וזה תמיד תירוץ למפגש, אני יושב ומדבר עם אנשים עד שאני רואה אותה, אחת החברות היותר אינטליגנטיות שלי, אני קם ממקומי ועובר לשבת לידה וכמו תמיד איכשהו מתגלגלים לשיחה על שמאל וימין, היא משמאל, אני מימין.

התחלנו לדבר על ביבי, עברנו לסמוטריץ' עם פליטת הפה הלא חכמה במיוחד שלו, פליטת פה שגרמה לכולנו להתנצל למרות שהיא לא כה בעייתית אם היתה יוצאת מסתם אזרח, הבעיה היא שאם זה הופך לחוק הפרדה זה אפרטהייד, ואם זה איש מהגוף המחוקק (סליחה בג"ץ אבל זה לא אתם) אומר זאת, זה קרוב לאפרטהייד.

הר הבית. אפרטהייד נגד יהודים צילום: פלאש 90
הר הבית. אפרטהייד נגד יהודים צילום: פלאש 90

 

סיכמנו ששנינו מסכימים בנושא הזה ואז היא שואלת אותי שאלה מכשילה:
– "אתה יודע איפה המקום היחיד בארץ שיש בו אפרטהייד?"
– "אהמממ מה?" (שוב הם מתחילים עם זה? מה אפרטהייד בארץ?)
– "תחשוב איפה יש אפרטהייד בארץ?"
– "עיר? יישוב? בית? גוף ממשלתי?"
– "אפילו לא עיר, אבל מקום. תנסה לנחש

– "תל אביב?"

– "איזה אפרטהייד בתל אביב? נו תנסה קצת"
– "בתקשורת הימנית"
– "לא"

– "טוב נו דברי", איפה?"

ואז החברה השמאלנית התל אביבית הסוציאליסטית אומרת לי: "הר הבית".
הסתכלתי כמה שניות עליה, אחר כך עלי, שוב עליה, הייתי בשוק, בהלם פעמיים. פעם ראשונה בגלל שאני פאקינג שכחתי את זה, אחרי שרק בשבוע שעבר צייצתי את זה בטוויטר, פעם שנייה, כי לא ידעתי שהשמאל מודה בזה.

ואז היא גם מסבירה לי. המקום היחיד שבו יש הפרדה, לצד אחד מותר הכל ולצד שני אסור, לדת אחת מותר לעבור על תרבותה ולדת שניה אסור זה הר הבית. זה מדהים כי יש עדיין אנשי שמאל שמסתובבים בעולם וטוענים שהממשלה שלנו מובילה לאפרטהייד והם צודקים קצת, כי בהר הבית יש. זה היה כבר קודם, אבל הממשלה ממשיכה בקו הזה ואף מוסיפה עליו, הרי אסור לחברי כנסת להיכנס למקום, אבל עובדה: חברי כנסת ערביים כן נכנסים.

אבל לא רק הממשלה ומערכת הביטחון שעובדים בצורת החשיבה של האפרטהייד, זו שמריחה גזענות של ציפיות נמוכות, כאילו הערבים מתעצבנים מכל דבר, כאילו הם דליקים. זה בית המשפט שקבע השבוע כי מותר להעביר בשר משטחי הרש"פ לשאר שטחי ישראל, שזה אומר שני דברים:
א. מזל טוב ישראל, בג"ץ סיפח את השטחים, המשטרה יכולה לקחת סמכות במקום. אחרת לכו תסבירו לי למה אני לא יכול לייבא בשר מאף מקום בעולם (אלא באישורים מיוחדים) וגם זה במכסה מסויימת.

יין אילוסטרציה
על הבר. אילוסטרציה

ב. אפליה שוב, כי אנחנו צריכים לעמוד בסטנדרטים מסויימים והם לא. מה נסגר?
זו ממשלה שלא לוקחת החלטה, שלא קובעת את דעותיה וממשיכה הלאה. הרוח נושבת לדרגות שמתחת, מתחיל בדרגים הגבוהים בצה"ל, עובר לדרגים הנמוכים עד לחיילים החפ"שים שנראים מיואשים, עובר למערכת המשפט ולאזרח הקטן, וכך אנחנו נראים, והצד השני? הוא רואה את זה, והוא מתוסכל לא פחות מאיתנו, כולנו מתוסכלים.

יגיע הזמן שישראל תצטרך להחליט האם לספח את השטחים או להחזיר אותם. מתי נחליט כבר לכאן או לכאן? למשל הבשר, רוצים לייבא? קבלו משגיחים משלנו שיעקבו אחרי התהליך, רוצים לשמור על סטטוס קוו בהר הבית? סבבה אבל בשוויון חירויות מלא. וכן הלאה. עד אז – הצדק עם החברה השמאלנית שלי: אנחנו באמת מנהלים פה ממשלת אפרטהייד.

20 News

20 News