מעל 60 אלף מתפללים מוסלמים הגיעו הבוקר, , להר הבית במסגרת תפילות חג העיד אל אדחא וונשמעו לקריאות ההסתה.

מאז שעות הבוקר נרשמו כבדות וארבעה שוטרים נפצעו במהלך פיזור המתפרעים, שחסמו בגופם את שער המוגרבים, במטרה לא לאפשר ליהודים לעלות. בין המתפללים המוסלמים נצפה גם ח"כ אחמד טיבי.

מאות מתפללים יהודים הגיעו הבוקר לעמדת הבידוק להר הבית לאחר שבימים האחרונים הרשויות לא פרסמו האם בכוונתן לפתוח את ההר לעליית יהודים בט' באב או לא, ולאחר שעות ארוכות מאד בשמש, בהיותם בצום, נתפח ההר עד כה לשתי קבוצות בלבד, ולהליכה קצרה ביותר.

קריאות הסתה אלימות אל עבר קבוצת יהודים שעלתה הבוקר. לצפייה לחצו פליי:

ביקורת בימין: נכנעים לאלימות הערבית

בימין מבקרים בחריפות לאו דווקא את המשטרה, אלא את הכניעה לאלימות הפלסטינית ואת מדיניות הממשלה בנוגע להר הבית, שנמצא באחריות משרד ראש הממשלה:

"זאת בושה וחרפה מהסוג שמזכיר לנו על מה אנחנו צמים היום" אמר שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'. "ההחלטה להיכנע לטרור ולאלימות הערבית במקום הקדוש ביותר לעם היהודי היא השורש לאבדן ההרתעה גם ביתר הגזרות"

יו"ר הימין המאוחד, איילת שקד אמרה: ״ביום כזה מדינה ריבונית צריכה לאפשר לאזרחיה לעלות להר הבית. סגירת בפני יהודים, בגלל איומי אלימות, מובילה לאלימות. כשנכנעים לטרור הטרור מנצח".

עו"ד בן גביר מעוצמה יהודית אמר: " שמאפשרת תליית שלטי הסתה, נכנעת לאיומים ומנהיגה מדיניות אפרטהייד ואוסרת על יהודים לעלות להר ולהתפלל רק בגלל שהם יהודים צריכה לעבור שינוי מהותי.זה מה שקורה כשהשרים שלנו הופכים להיות צייצני טוויטר במקום להשפיע לשנות. דווקא ביום שבו עם ישראל מציין חורבן הממשלה נכנעת בהר הבית. מי ששולט בהר הבית ישלוט בארץ ישראל כולה".

כ-300 שוטרים נמצאים בהר הבית ונלחמים באמצעים לפיזור הפגנות על מנת להשיב את הסדר על כנו.

"כוחות משטרת ישראל בפיקודו של מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, נערכו במערכי תנועה משעות הבוקר בעוטף העיר העתיקה, ואפשרו למתפללים המוסלמים להגיע לשטח הר הבית ולחגוג את חגם" נמסר ממשטרת ירושלים. "בשלב מסויים החלו להתגודד אלפי מתפללים שהיו בשטח הר הבית באזור שער המוגרבים, ולהפר את הסדר במקום, תוך שקוראים קריאות לאומניות ומיידים אבנים, כסאות וחפצים לעבר השוטרים. לאור כך, נתן מפקד המחוז הוראה לפזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, והשיבו את הסדר הציבורי על כנו".

העלייה להר: מחלוקת הלכתית

על רקע ההתפרעויות ובקשת יהודים רבים לעלות להר, התבטא הבוקר הראשון לציון, הרב יצחק יוסף ובירך על ההחלטה לסגור את ההר לעליית יהודים בתשעה באב: ״עליית יהודים להר הבית אסורה על פי ההלכה בתכלית האיסור וראוי שתימנע עליית יהודים לאורך כל השנה, ירושלים תיבנה משמירת קדושתה ולא חלילה מחילולה, בפרט ביום תשעה באב בו אנו מייחלים לבניין ירושלים״.

במטה ארגוני המקדש אומרים היום: "חשיבות העליה להר הבית התעצמה היום והוכחה לעין כל. יש להוציא את הוואקף אל מחוץ לחוק. לראשונה הר הבית ריק מיהודים ביום חורבן מקדשיו.הקריאה ההיסטורית "הר הבית בידינו" עומעמה הבוקר פעם נוספת, כאשר אלפי פורעים הצליחו לסגור ולהסגיר אותו לידיהם.

"היום כולנו מפנימים כי האשמה בהסגרת ההר לאיסלאם, וביותר ביום הקינות על חורבן המקדש, תלויה בעיקר על צווארם של מי שמפנים את עורפם אל המקום הקדוש הזה".

"גם הבוקר, מדינת ישראל החליטה לאפשר למחבלים להתפרע בהר הבית, לתלות שלטי שנאה והסתה, לזרוק אבנים ולתקוף שוטרים" מוסרים מתנועת "סטודנטים למען הר הבית" בתגובה לאירועים הבוקר. "התוצאה היא מהומות, וכרגיל – בחירה קלה להשאיר בחוץ למעט כניסות משפילות לחצי דקה, את היהודים שרוצים להתפלל במקום לטובת אלה שרוצים לזרוע טרור והרס.

"המשוואה הזו חייבת להשתנות: לא רק שאין לסגור את הכניסה ליהודים, יש לדאוג להרחבת השעות מעבר ל4 השעות המותרות כיום לכניסת יהודים. הגיע הזמן שמישהו שם למעלה יחליט האם אנחנו מדינה ריבונית או רפובליקת בננות".

מאות בכניסה להר הבוקר. צילום: חיים קרויזר, מטה ארגוני המקדש
ח"כ לשעבר יהודה גליק בהר. צילום: חיים קרויזר, מטה ארגוני המקדש
קבוצה קטנה עלתה לכמה דקות. צילום: חיים קרויזר, מטה ארגוני המקדש
מאות בכניסה להר הבית הבוקר. צילום: חיים קרויזר, מטה ארגוני המקדש

 

 

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.