היום הוא יום מיוחד, יום שההשלכות שלו ילוו אותנו לזמן רב. זהו היום בו הסתיימה העמדת הפנים אודות ריבונות ישראלית בהר הבית, ולא רק.

כבר בפרוץ המשבר, עם ההחלטה על הקמת המגנומטרים, היה ברור שהראשון שימצמץ ויתקפל יזכה בשליטה על הר הבית ואולי יותר מכך. כולם ידעו שהנושא העיקרי כאן הוא הריבונות על ההר והשליטה הישראלית, וכי כניעה תסמן את תחילת הסוף. לכן, כמי שהבינה שהעומד בראשות הממשלה לא באמת עומד במצבי לחץ, התקשורת יצרה כוח חסר תקדים על מנת ללחוץ עוד ועוד ולסמן מטרה. היום היא הצליחה.

שוטרי מג"ב בסמוך לעמדת הבידוק בכניסה להר הבית בירושלים, אתמול. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שוטרי מג"ב בסמוך לעמדת הבידוק בכניסה להר הבית בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

הר הבית כבר לא בידינו. לא יעזרו הספינים והניסיון לטשטש את המציאות, לא יעזרו המצלמות החכמות והסייבר וגם לא הטקסים והמילים היפות ביום העצמאות – העמדת הפנים הסתיימה, אנחנו לא השליט. אנחנו מפחדים להיות השליט בג׳ונגל המזרח תיכוני, ובשכונה שלנו מי שמראה חולשה לא מחזיק יותר מידי זמן, אלה החוקים. זהו מוטיב שחוזר לאורך כל ההיסטוריה האנושית של ירושלים וכמו עוד פרק בספר שלא נגמר, חוזר על עצמו גם בימים אלו.

לא ברור מה יקרה עכשיו, אבל מה שברור הוא שהפסדנו, הפסדנו בקרב הכי חשוב – הקרב על התודעה. מצמצנו ראשונים וחשפנו את ה"אני האמיתי" שלנו, את חוסר הרצון לשלוט באמת, את חוסר היכולת לקבל החלטות קשות.

אבל הבעיה הגדולה עוד יותר היא האדישות. עד מתי אזרחי ישראל יישארו אדישים למלחמה האמיתית? כאחוזי פוסט-טראומה לאומית אנחנו מסרבים להביט למציאות בפנים ולומר את האמת, האמת המרה שהיא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה היהודית – אנחנו במלחמה נצחית על הקיום שלנו כעם. לא משנה לאן נפנה, מה נחליט, כמה נתרום לעולם או כמה נחדש טכנולוגית – תמיד יסמנו אותנו באותו טלאי, אותה אות קין.

המגנומטרים מפורקים באישון לילה. צילום: רויטרס
המגנומטרים מפורקים באישון לילה. צילום: רויטרס

 

אנחנו העם היהודי, והגיע הזמן שההחלטות שיתקבלו ישקפו את ההיסטוריה שלנו, ושנעמוד על שלנו בלי להוריד ראש ובלי למצמץ בידיעה ואמונה שלמה שירושלים וישראל כולה הנה אדמת האבות שלנו ואנחנו נלחמים על הבית בכל בוקר חדש.

"לא ארץ נוכריה לקחנו ולא על נוכרים השֹתררנו, אלא על נחלת אבותינו, אשר נכבשה בידי אוייבינו באחת העיתים בלי צדק. ואנחנו, כאשר הייתה לנו שעת כושר, השיבונו אלינו את נחלת אבותינו".ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם