חנות "ג'ון לואיס" בווסטפילד סטרטפורד
חנות "ג'ון לואיס" בווסטפילד סטרטפורד

 

העולם המערבי עוסק בשנים האחרונות בטשטוש המגדריות וכעת רשת חנויות הכלבו הבריטית "ג'ון לואיס" לקחה את הנושא צעד אחד קדימה וחרטה אותו על דגלה. מעתה, לא תהיה עוד הפרדה במחלקות הילדים של רשת הכלבו הגדולה בין בנים לבנות, כך פורסם ב"אינדיפנדנט" הבריטי.

הליין שתוציא הרשת יהיה נטול מגדר, או  בעל מגדר נייטרלי, מה שתבחרו, ולא תהיה עוד ההפרדה המוכרת בין כחול לוורוד או בין בובות של נסיכות לדמויות של גיבורי על. הבגדים יהיו צבעוניים שיתאימו לשני המינים ושלטי "בנים ובנות" יופיעו גם לצד חצאיות ושמלות. מנהלת תחום הילדים ב"ג'ון לואיס", קרוליין בטיס, סיפרה: "אנחנו לא רוצים להשפיע על הילדים בסטריאוטיפים מגדריים, אנו מעוניינים להעניק בחירה חופשית ללקוחותינו, שההורים והילדים יוכלו לבחור מה ללבוש".

המהלך הנועז של "ג'ון לואיס" עורר סערה בבירטניה וזכה לתגובות משני הצדדים. רבים תומכים במהלך המהפכני ומצד שני יש הסוברים כי רשת הכלבו הגדולה לקחה את הנושא רחוק מדי. חבר הפרלמנט השמרן אנדרו בריגדן תהה: "נראה כי ה'פוליטיקלי קורקט' ממשיך להוביל ולכיוון הלא נכון. אני לא רואה לקוחות רבים שיקנו שמלה לילדם בן ה-6. נשים וגברים, ילדים וילדות, שונים אלו מאלו ביולוגית. אם יש לך בנים, למה שתרצה לבזבז זמן בלעבור על שמלות?".

צילום: "גון לואיס"
צילום: ""

 

מנחה הטלוויזיה פירס מורגן צייץ בטוויטר: "בריטניה השתגעה רשמית" וכריס מקגאוורן מקבוצת "חינוך אמיתי" אמר כי "אין ספק שהמהלך מגיע מתוך כוונה טובה, איך הוא עלול לבלבל את הילדים והמבוגרים. מדובר בתופעה סוציאלית של גניבת זהות מגדרית מהילדים והופכת אותם לאחד, והרי יש הבדל בין בנים לבנות".

מצד שני, בקבוצת ההורים שמובילה את המאבק לקידום בגדים נטולי מגדר בירכו על המהלך וקראו לרשתות נוספות ללכת באותו קו אנטי-מגדרי. "מגדר איננו מין, מגדר הוא סט של רעיונות או ערכים מסורתיים שעוצבו לאורך הזמן", אמרו בקבוצה.

באתר החברה אגב, עדיין ישנה הפרדה בין המינים. כמו כן, ההפרדה עדיין לא בוצעה בתלבושת אחידה של בתי הספר, צעד שיקרה גם הוא בהמשך. בינתיים, השיקה הרשת קו בגדים יוניסקס חדש לילדים, שמציע, בין היתר, שמלות הדפסי דינוזאורים וחלליות.

"ג'ון לואיס" היא הרשת הראשונה בבריטניה שמסירה את תוויות המגדר מבגדי הילדים שלה. יחד עם זאת אינה הראשונה לבטל את ההפרדה בחנויות בין מוצרי הבנים והבנות. זארה, טרגט ורשתות נוספות אימצו את תפיסת העולם החדשה והסירו את ההפרדה בין המינים בחנויות שלהן.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.