19:18 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > חם ברשת > הרשתות החברתיות יקימו מאגר לבלימת הסתה לטרור

הרשתות החברתיות יקימו מאגר לבלימת הסתה לטרור

פייסבוק, מיקרוסופט, טוויטר ויוטיוב ישתפו פעולה בניסיון למנוע תכנים מעודדי טרור ברשתות החברתיות

הרשתות החברתיות מתחילות לפעול נגד תוכן ההסתה לטרור. מדובר על יוטיוב, פייסבוק, טוויטר ומיקרוסופט, שהודיעו כי יקימו מאגר לבלימת תוכן הקשור לטרור. בהודעה משותפת שפרסמו החברות אתמול (ג') הן הכריזו על הקמת מאגר מידע משותף שיסייע להן לזהות תמונות וסרטונים שמעלים פעילי טרור.

שרת המשפטים איילת שקד מספרת על המאבק בהסתה ברשתות החברתיות. מתוך 'כלכלי בלילה' עם שרון גל

לפי ההודעה המשותפת, מאגר המידע יכיל מזהים ייחודיים של סרטונים ותמונות עם קשר לטרור. "החברות יתחילו לשתף את טביעות האצבע הדיגיטליות של התמונות וסרטוני הטרור הבוטים ביותר שהסרנו מהשירותים שלנו – תוכן שסביר להניח שמפר את מדיניות התוכן בכל החברות השונות". החברות ניסו להרגיע את אלו החוששים מפגיעה בחופש הביטוי והסבירו כי זיהוי של משתמש מסוים במאגר לא יבטיח הסרה מיידית מכל הפלטפורמות.

על אף שיתוף הפעולה, כל חברה תחליט בעצמה איזה תוכן יעלה למאגר. "כל חברה תמשיך להפעיל את המדיניות שלה, ואת ההגדרות של תוכן טרוריסטי כאשר היא מחליטה אם להסיר תוכן במידה שמתגלה התאמה לחתימה הדיגיטלית ששותפה במאגר", נכתב.

נושא שמעורר מחלוקת בסוגיית המאבק בטרור הוא הפגיעה בפרטיות המשתתפים. החברות נמצאות בבעיה שכן הן מביטחות לשמור על חופש הביטוי, אך מנגד הרשויות (גם בישראל) לוחצות עליהן להסיר תכנים פוגעניים או מסיתים.

לפי הודעת החברות, לא ישותף כל מידע אישי מזהה של המשתמשים שאחראים להעלאת התכנים הבעייתיים.

 

ישראל בחזית המאבק בהסתה

 כאן בישראל מכירים את בעיית ההסתה היטב. בגל הדקירות הפלסטיני בשנה שעברה הטילו במערכת הביטחון את האשם להשראה ליציאה לפיגועים ברשתות החברתיות. בספטמבר האחרון השרים גלעד ארדן ואיילת שקד נפגשו עם נציגי פייסבוק העולמית וסיכמו על שיתוף פעולה להסרת תכני הסתה לטרור מהרשת. כזכור, גל הטרור האחרון שפקד את ישראל התאפיין במחבלים רבים שהודו בחקירתם שהושפעו מההסתה בפייסבוק, טוויטר, יוטיוב ופלטפורמות אחרות.

היוזמה החדשה של הרשתות החברתיות מגיעה על רקע לחצים ברחבי העולם לפעול על מנת להגביל את הפצת תכנים שמסייעים לטרור. במדינות רבות, כולל ישראל, הממשלות מאיימות לפעול באפיק החקיקה אם החברות לא יקדמו פעולות מנע בעצמן.

 

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

"המוסד הזה נוצר ועוצב כדי לתת לגברים שליטה וחזקה על נשים וילדים". ח"כ מיכאלי בהרצאתה ב-TED. צילום מסך מתוך YuoTube

מכחישה? חכו שתראו את זה

מרב מיכאלי טוענת ש"הימין הדתי הקיצוני" סילף את דבריה על התא המשפחתי והוציא אותם מהקשרם, אבל הרצאה שלה ב-TED מ-2013 מגלה כי דעתה על התא המשפחתי אף קיצונית יותר