אחרי שזכו לתקיפות משרים וח"כים מימין, חברי הרשימה המשותפת תוקפים בחזרה: היום (א') הודיעה הרשימה המשותפת כי תגיש תלונה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט נגד השר לביטחון פנים גלעד ארדן באשמת הסתה וסיכון חיי אדם. כמו כן הרשימה המשתפת קוראת להתפטרותו המידית של השר, "שנושא באחריות ישירה לשפיכות הדמים".

הרשימה גינתה בחריפות את מה שהיא הגדירה כ"מסע ההסתה של השר גלעד ארדן נגד הח"כים של הרשימה המשותפת". לפי הודעה שהוציאה מפלגת האופוזיציה, התלונה מגיעה בעקבות "הדברים המסוכנים שהוא פרסם נגד חברי הכנסת איימן עודה ואחמד טיבי". הודעת הרשימה מתייחסת ככל הנראה לשורת פרסומים של ארדן ברשתות החברתיות. בין השאר פרסם השר ביום שישי תיעוד של ח"כ אחמד טיבי קורא בפני פורעים ערבים שענו לו 'חייבר חייבר יא יהוד', וכתב: "גם טיבי יודע שאין סיבה אמיתית למה שהוא עושה שם. גם הוא יודע שהכל שקר. והוא מבין היטב מה שהם עונים לו. ובכל זאת ממשיך. אסור לשכוח את זה".

בראיון ל"לפני כולם" עם דנה סומברג (א'-ה' 19:30), תקף ארדן את חברי הרשימה המשותפת ואמר: "ההתנהגות הפושעת של חברי הכנסת הערבים מחייבת בעיניי פתיחת חקירה. אני שומע מהמשטרה שהפעילות המסיתה של חברי הכנסת הערבים ממש משפיעה על ההקצנה בשטח ועל הפעילויות וההתקפות האלימות שבסוף גורמות לשפיכות דמים. אני מקווה שלא רק שיפתחו כאן הליכים פליליים, אלא שלקראת הבחירות הבאות, הפעם, החלטות של ועדת הבחירות, כמו שהיו בעבר, לפסול חברי כנסת ערבים מלהתמודד לכנסת – יגובו ע"י בית המשפט העליון".

השר ארדן על הר הבית לאחר הפיגוע בשישי שעבר. צילום: משטרה
השר ארדן על הר הבית לאחר הפיגוע בשישי שעבר. צילום: משטרה

עוד תקפו ברשימה המשותפת כי ארדן הוא "האחראי הישיר על שפיכות הדמים בהתעקשותו על הצבת המגנומרטרים בכניסת למסגד אלאקצא ובהיותו השר הממונה על משטרה שיורה במפגינים נגד הצבתם". לדבריהם, השר ארדן טופל אשמות שווא נגד הח"כים עודה וטיבי ומתיר את דמם, ו"דבריו אינם עניין של חופש ביטוי אלא שיסוי מסוכן העלול להסתיים בשימוש באלימות".

המפלגה הערבית, המורכבת משתי הרשימות הערביות רע"מ-תע"ל, בל"ד והרשימה הקומוניסטית חד"ש, תקפה גם את השר ליברמן, שקורא להוציא את בל"ד מחוץ לחוק ולכלוא את שיח' ראאד סלאח למעצר מנהלי. "כל ההסתה הזאת לא יכולה להסתיר את העובדה שמי שהצית את התבערה הם שרי ממשלת ישראל שהחליטו על הצבת המגנומטרים במקום קדוש ורגיש ביותר. שרי ממשלת ישראל התנהגו כפירומנים המשחקים באש ורצים להתלונן על אש, שהם הציתו בעצמם".

הח"כים הערבים בפרעות בירושלים. צילום: הרשימה המשותפת
הח"כים הערבים בפרעות בירושלים. צילום: הרשימה המשותפת

עוד הבהירה הרשימה המשותפת כי היא קוראת להסיר מיד את המגנומטרים וכל מכשול אחר ולהחזיר שליטה מלאה לווקף על השערים ועל הכניסה למסגד אלאקצא. הרשימה מדגישה ש"הפתרון היחיד למצב הוא סיום הכיבוש של ירושלים המזרחית ושל כל השטחים שנכבשו בשנת 67. הכיבוש הוא הבעיה והוא שורש האלימות, וכל מה שישראל מנסה לכפות בירושלים המזרחית הוא לא לגיטימי ומנוגד לחוק הבינלאומי".