סיעת 'הרשימה הערבית המשותפת' פנתה היום (ד') לאיחוד הפרלמנטים הבינלאומי בדרישה כי האיחוד ינקוט בצעדים נגד ישראל בעקבות חקיקת חוק הלאום. בפנייתו לנשיאות האיחוד, כתב ח"כ יוסף ג'בארין כי "חוק הלאום סותר באופן מסוכן ערכים בסיסיים במשפט הבינלאומי, וכי החוק מאמץ משטר אפרטהייד של ממש". ג'בארין התריע על "הפגיעה במעמדה של השפה הערבית, שהיא שפת האם של מיעוט לאומי ילידי במדינה" וטען כי החוק מקדם "עליונות אתנית ליהודים ומעודד מדיניות גזענית בתחומי חיים מרכזיים".

חברי הרשימה המשותפת בכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הפנייה לאיחוד הבינלאומי היא חלק מצעדי מחאה שמתכנן הציבור הערבי במישור הבינלאומי נגד חוק הלאום. בתחילת ספטמבר צפויים נציגי הרשימה להיפגש עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני.

"פנינו לאחרונה לאיחוד הפרלמנטים הבינלאומי בתלונה גם על הצרת חופש הביטוי הפוליטי של חברי הכנסת הערבים לאחר חקיקת חוק ההדחה", הוסיף ג'בארין, "פנייתנו התייחסה גם לאיסור לבקר אסירים פלסטיניים, האיסור לנסוע במימון ארגון התומך בחרם, וכן פסילת הצעת החוק של המשותפת בעניין מדינה שוויונית ודמוקרטית. פניית הרשימה נמצאת בטיפול המחלקה לזכויות אדם באיחוד".

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני. צילום: Saeima

 

ח"כים מהרשימה המשותפת אף יוזמים שביתה כללית במגזר הערבי והפגנה נגד "חוק הלאום" שתתקיים בעוד כשבועיים.

כזכור, אתמול הגישה מפלגת 'מרצ' עתירה לבג"ץ נגד חוק הלאום בטענה כי "החוק מעגן את האפליה בחוק יסוד, ולכן סותר עיקרון יסוד של השיטה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20