No Tag To Print

מרואן ברגותי פלאש 90

הרשות: ״גנץ נופל בפח של ביבי ויאלץ לחתום על הסיפוח״

ההערכה במקאטעה: מדובר בתוכנית "קשה מאוד לפלסטינים". לחץ אמריקאי על ישראל להסתפק בהכרזה על בקעת הירדן כאזור ביטחוני בלבד. האם המתיחות במזרח ירושלים במעורבות חמא"ס תביא להסלמה?


ברוך ידיד/TPS

ההנהגה הפלסטינית מגיבה בזעם רב על הכוונה האמריקאית לפרסם את תוכנית המאה בשבוע הבא, לאור הפרסומים השונים על עיקריה של התוכנית והתזמון, ערב הבחירות בישראל.
בשיחה מכווית עם סוכנות הידיעות הישראלית TPS, אומר ג'בריל רג'וב, בכיר הפת"ח ומי שמסומן כמועמד מוביל לרשת את אבו מאזן, כי "כל תכנית שלא תבטיח את הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67' ואשר תביא לחלוקתה של ירושלים, תהיה אסון לשני העמים, הישראלי והפלסטיני כאחד".
רג'וב מביע דאגה מהכוונות לפרסם את התוכנית בקרוב ואומר ל TPS, כי "רק פתרון שתי המדינות יוכל להבטיח תקווה וביטחון לישראלים ולפלסטינים ויביא ליצירת גבולות בטוחים וליחסים חיוביים בין הצדדים".
עוד אמר רג'וב, כי "פתרון מדיני בהסכמה הוא הפתח היחיד להבטחת האינטרסים וליציבות האזור כולו".

בתוך כך אומר בכיר ברמאללה ל TPS, כי ארה"ב עדכנה את הרשות שבכוונתה לפרסם את "עסקת המאה" ב 28 בינואר וההערכה במקאטעה היא שמדובר בתוכנית "קשה מאוד מבחינת הפלסטינים", שקרובה מאוד לעמדות ישראל.
גורם אחר ברמאללה מעדכן, כי קיים לחץ אמריקאי על ישראל להסתפק בהכרזה על בקעת הירדן כאזור ביטחוני ולהימנע לפי שעה מסיפוחו המלא, תוך מתן "אור ירוק" לסיפוח כלל ההתנחלויות.

ברמאללה קושרים בין התוכנית להתפתחויות הפוליטיות בישראל והדבר יוצר שם חשש גדול: גורם בכיר ברשות אומר, כי ברור לאבו מאזן, שהזמנתו של יו"ר "כחול לבן", בני גנץ, לארה"ב, היא "מארב מתוכנן של נתניהו בסיוע נשיא ארה"ב".
ממידע שהתקבל ברשות עולה, כי הממשל האמריקאי רוצה ל"חשק" את גנץ ולאלץ אותו לקבל את סעיפי התוכנית, גם בעניין בקעת ירדן, עוד טרם הבחירות בישראל, מה שמצביע על תיאום מוחלט בין נתניהו לנשיא האמריקאי.

עוה"ד זיד איובי, ראש המרכז הערבי לעניינים אסטרטגיים, המקורב להנהגה הפלסטינית, אומר ל TPS, כי קצרה הדרך לקראת אינתיפאדה שלישית שכן התוכנית האמריקאית פוגעת בליבת התביעות והזכויות הפלסטיניות. "ארגון הפת"ח לא יוכל לשבת בלא תגובה וההנהגה איננה צפויה להכיל את הפגיעה החמורה הזו בעמדותיה, באופן בו הכילה בשנים האחרונות את המשברים השונים".

"זוהי מתקפה חמורה על העם הפלסטיני, על כבודו וזכויותיו. נתניהו איננו רשאי להחליט לבדו על עתיד העם הפלסטיני וגם לא טראמפ, שפועל משיקולי בחירות ומחיזוריו אחרי הלובי הציוני והיהודי בארה"ב. שיקולי בחירות בישראל ובארה"ב יוצרים משבר חמור באזור כולו ויחזירו את הישראלים והפלסטינים למשבצת הראשונה של העימות הצבאי" – דברי איובי.

גורמים בפת"ח מעריכים, כי עמדות המיינסטרים הפלסטיני הפשרניות ייעלמו נוכח חיסול רעיון שתי המדינות: "הפלסטינים יפנו כעת לחידוש תביעותיהם על חיפה, עכו ויפו" – אומר איובי ומוסיף, כי הנכונות לפשרה טריטוריאלית תפנה מקומה לדרישה הפלסטינית על כל שטחי "פלסטין הגדולה".
גם בירדן ממתינים בדריכות לפרסום התוכנית. הפרשן הירדני, מומחה לענייני ישראל, אימן חוניטי, מביע חשש, כי "סיפוח בקעת הירדן יסבך את היחסים עם ירדן ואף יהרוס את הסכם השלום, נכס אסטרטגי". חוניטי מציין, כי "לישראל גבול ארוך ביותר עם ירדן" ופרסום התוכנית, מעבר לסיפוח הבקעה, עלול פגוע אנושות בהסכם השלום.

לצד עמדות "רשמיות" אלו, מודים גורמים אחרים בפת"ח, כי ההנהגה איננה יכולה לסכל את התוכנית הישראלית – אמריקאית בשל ההבנה, כי הרחוב הפלסטיני נטש את הרשות ואיננו מוכן להקריב את עצמו בשלישית, לאחר כישלונות האינתיפאדות הקודמות ונוכח השחיתות שהתגלתה בכל תחומי השלטון.

פ. א. בכיר פת"ח ממחנה דחלאן, מעריך "כי אבו מאזן כבול באסטרטגיה שלו שהתבססה על לחץ בינ"ל ובמצב החמור ברשות. אבו מאזן טרוד במאבקי הירושה בפת"ח ומעל לכל, הוא חושש מפני ניצולו של גל אלימות קרוב בידי חמא"ס וכל אלו מפחיתים את הסיכוי להתקוממות עממית רחבה".

"ברמאללה ברור, כי הפלסטינים כבר אינם מוכנים למות עבור אבו מאזן" – אמר הבכיר בפת"ח אך הוסיף, כי "משום כך, רק אם יצא תנזים הפת"ח לרחובות, ובוודאי אם ינצל את סוגיית המקומות הקדושים, עלולות ההתפתחויות לסחוף גם את ההמונים לרחובות". לדבריו, "אין זה מקרי שמזרח ירושלים תוססת שוב על רקע דתי".

עו"ד ו. צ. ממזרח ירושלים אומר ל TPS, כי הלכי הרוח ברחוב הפלסטיני כעת, בחלוף 25 שנות אוסלו מצביעים על אדישות כלפי הרשות הפלסטינית, שאיננה מסוגלת לעמוד מול ישראל. עם זאת, גוברת ההערכה בשטחי הרשות, כי המתיחות המתחדשת סביב המקומות הקדושים בירושלים, תוך מעורבות ברורה של חמא"ס, עלולה בנסיבות הנוכחיות להביא לגל אלימות עממית.

גורמים בואקף במזרח ירושלים אומרים ל TPS, כי בירדן עולה החשש מפני האפשרות שארה"ב תיתן לסעודים דריסת רגל במסגדים, על חשבונה של המשפחה ההאשמית והדבר מוסיף למתיחות סביב המסגדים, לצד מעצר הבית של שיח' עכרמה צברי, ראש המועצה המוסלמית העליונה.

It is not Android