לרגל עשור לעליית ארגון הטרור חמאס לשלטון ברצועת עזה פרסמה היום (ד') הרשות הפלסטינית הודעה חריפה נגדו והודיעה על מהלכי "התנתקות" מהארגון.  בהודעה תיארה הרשות את השתלטות החמאס על הרצועה בתור "הנכבה השנייה שפקדה את עמנו".

מתנתק מהחמאס. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90
מתנתק מהחמאס. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90

בהתייחס למשבר החשמל ברצועה והתשלום טענה הרשות כי חמאס "הפך את רצועת עזה לגיהינום בלתי נסבל. המשברים החמירו והסבל התמשך בשל שליטתה על המעברים, על תחנת הכוח היחידה אשר מספקת לעזה חשמל ובשל ביזת הכספים מהאזרחים הפשוטים בעוד שאנשי הארגון ופעיליו לא משלמים את חשבונות החשמל שלהם".

"חמאס אינו מעביר את הכסף שנאסף מהאזרחים לקופת האוצר של הרשות הלאומית כי אם הוא אוסף את הכסף לצרכיו, מבלי שהאזרח הפשוט ייהנה מהתועלת של הכסף הזה", לשון ההודעה.

עוד נכתב כי "גם העיריות שנמצאות בשליטת חמאס ברצועת עזה מכבידות על התושבים במסים שהן גובות – מסים המוערכים במיליוני דולרים בכל חודש בנוסף לסבל של המגזר הפרטי ומגזרי הבנייה, המסחר והתעשייה כתוצאה מהמסים הללו". הרשות טענה שחמאס גוזל את המשאבים הרפואיים המועברים לבתי החולים בעזה ומעביר אותם למרפאות פרטיות של הארגון על חשבון תושבי הרצועה.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר למקורביו "אני לא מוכן להיות יותר כספומט של חמאס בעזה ללא תמורה. רוצים שירותים – שייתנו לי לשלוט שם, לא רוצים – שיסתדרו בעצמם". לפי תכנית אבו מאזן, הרשות תפחית בהדרגה את הממשק מול עזה. כך קוצץ שכר פקידי הרשות שיושבים בעזה ועד כה השתכרו על אף שלא עבדו למעלה מעשור, בהמשך הופסקה אספקת הסולר לתחנת הכח ברצועה לאחר שחמאס סרב לשלם מיסים ואחר כך הגיעה הודעתו של אבו מאזן כי הרשות לא תשלם עבור חשמל לרצועה.

לציין כי חמאס הפר את הסכם הפיוס מול הרשות והקים ועד מנהל שפועל כממשלה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא