משת"פים על חשבון : שר האוצר עשה שימוש בסמכותו וקיזז כספי מיסים של הרשות הפלסטינית לטובת תשלום למשת"פים שעונו ע"י הרשות הפלסטינית. רשם ההוצאה לפועל הורה לקזז מיליון וחצי שקלים מכספי המיסים שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית, על מנת לשלם לתובעים שעונו בידי הרשות בחשד לשיתוף פעולה עם ישראל. עורך הדין של 52 המשת"פים יספר את הפרטים המלאים, הערב ב"היום הזה", ב-23:00.

מדובר ב-52 איש שבית המשפט קבע שעונו, וחלקם נאנסו בידי הרשות הפלסטינית בתקופת . אחרי נסיונות חוזרים של הרשות להתחמק מתשלום, הוציאו התובעים צו עיקול מתוך הכספים שישראל גובה ומעבירה מידי חודש לרשות הפלסטינית.

כחלון וא-שייח בפגישתם בספטמבר 2016. צילום: משרד האוצר
כחלון ושר האוצר הפלסטיני א-שייח בספטמבר 2016. צילום: משרד האוצר

 

לאחר נסיונות התמקחות של משרד האוצר ולאור זימון החשכ"ל וחשב משרד האוצר לחקירה אצל רשם ההוצאה לפועל. הודיע היום רשם ההוצאה לפועל על הקיזוז. ההחלטה התאפשרה לאור הסכמה מאולצת של הרשות הפלסטינית ולאור שימוש תקדימי בזכות הקיזוז שקיימת לשר האוצר בחוק לקזז מכספי המיסים של הרשות הפלסטינית. במקביל, הודיע שר האוצר על עשיית שימוש בסמכותו לקזז מכספי המיסים של הרשות הפלסטינית הנגבים ע"י ישראל.

צו העיקול של בית המשפט לרשות הפלסטינית
צו העיקול של בית המשפט לרשות הפלסטינית

עורכי הדין וברק קדם ממשרד רום, ארבוס, קדם, צור מסרו בתגובה: "אנו מברכים את מדינת ישראל על החלטתה לקזז למעלה מחצי מיליון שקלים מכספי הרשות הפלסטינית. כספים אלו מקוזזים לטובת הוצאות משפט של משתפי פעולה שתבעו את הרשות על כליאת שווא ועינויים. זו החלטה ערכית חשובה מאוד. ההחלטה מבהירה כי מדינת ישראל תעמוד לצד אלו שעמדו לצידה בעת מלחמתה בטרור".

ביהמ"ש פסק: הרשות עינתה, כלאה ורצחה משת"פים

כזכור, בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי על הרשות הפלסטינית לפצות למעלה מ-50 משתפי פעולה בהם התעללה. לאחר שזו סירבה להעביר את תשלומי הוצאות המשפט שנפסקו נגדה, החליט היום סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בירושלים, השופט משה דרורי, להוציא צו עיקול הוצא על 513 אלף ש"ח על כספי הרשות הפלסטינית המוחזקים במשרד האוצר.

אבו דוהא, פקיד פלסטיני שנידון למוות בשנת 2009 בעוון שיתוף פעולה עם ישראל. צילום: פלאש 90
אבו דוהא, פקיד פלסטיני שנידון למוות בשנת 2009 בעוון שיתוף פעולה עם ישראל. צילום: פלאש 90

 

כזכור, בפסק הדין, קבע השופט דרורי כי הרשות עינתה, כלאה ואף רצחה משתפי פעולה עם ישראל, ופסק בשלב זה הוצאות משפט בסך מעל חצי מיליון ש"ח. פסק הדין התקדימי השתרע על מעל אלפיים עמודים ובו מפורטת מסכת העינויים אשר עברו משתפי הפעולה במרתפי הרשות הפלסטינית  וכן את הקביעות המשפטיות אשר הובילו אותו לקביעתו.

צבי טסלר

צבי טסלר


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.