מרואן ברגותי פלאש 90
מרואן ברגותי. צילום: פלאש 90

עונש חסר תקדים בשל מעורבות בטרור: ביום שישי האחרון פסק בית המשפט המחוזי בירושלים כי הרשות הפלסטינית ומבצעי פיגוע בכביש 443 במהלך האינתיפאדה יפצו את התובעים בסך של 62 מיליון ש"ח.

בגזר הדין קבע השופט משה דרורי כי מבצעי הפיגוע אחראים בנזיקין כלפי התובעים וכי הרשות הפלסטינית אחראית אף היא – זאת מכוח כללי פקודת הנזיקין, הן כמשדלים ומסייעים לביצוע הפיגוע והן באחריות אישית עקב אספקת הנשק ומימון מבצעי הפיגוע.

מדובר בפיגוע ירי קשה שהיה בתחילת האינתיפאדה ביום 25.8.01, במוצאי שבת. התובעים נסעו ברכב, בכביש 443 בשובם מטיול באילת לביתם במרכז הארץ. רכב שבו נהגו המפגעים: אחמד ברגותי; מחמד רחמאן סאלם מצלח; חוסאם עקל רג'ב שחאדה; הייתם אלמותפק חמדאן; פארס צאדק מחמד ע'אנם; ועלי עליאן – "נצמד" לרכבם של הנרצחים.

לאחר שנצמדו אל רכבם של הנרצחים, ירו הרגו את שלושה המבוגרים שהיו ברכב: שרון בן-שלום ז"ל; יניב בן שלום ז"ל; ודורון סוורי ז"ל. שתי התינוקות שהיו ברכב, אפרת בן שלום ושחר בן שלום, ניצלו בכך שאימם שרון בן שלום ז"ל סוככה עליהן בגופה ונורתה בגבה. שתי היתומות גודלו מאז על ידי אחות אימם ובעלה, אודליה משה בן שלום ועצמון משה.

בפסק הדין נפרסה התמונה המלאה של הנזקים הפיזיים והנפשיים של כל קרובי המשפחה כולל ההורים של הנרצחים. השופט דרורי ציין כי "נוגעים ללב היו מכתביהן של היתומות לאורך כל השנים ביום השנה לרצח הוריהן".

השופט קבע כי יש מקום להטלת פיצויים עונשיים בסך של 10 מיליון ש"ח לכל אחד מן העיזבונות של שלושת הנרצחים, 6 מיליון ₪ לכל אחת מן היתומות ו-5 מיליון ש"ח לכל אחד מן ההורים של הנרצחים.

הנרצחים: דורון סוויר, שרון ויניב בן שלום הי"ד
הנרצחים: דורון סוויר, שרון ויניב בן שלום הי"ד

עם זאת, דרישת המשפחות השכולות לחייב את הרשות ואת המחבלים לשלם לכל אחת מהתובעים 20 מיליון ש"ח לפי תיקון תקנות האגרות, לא התקבלה. כמו כן, השופט דחה את בקשת המשפחות לשלם פיצויים בגבהים של מאות מיליוני דולרים, כפי שנפסק בבתי המשפט האמריקאיים, זאת לאור הבדלי החוקים בין שתי המדינות. גם טענת המשפחה להחזר הסכומים שקיבלו מהמוסד לביטוח לאומי נדחתה, זאת מכיוון שהפיצויים הינם עונש ואינם קשורים לסיוע המתקבל מן המוסד לביטוח לאומי.

השופט דרורי קבע כי הרשות הפלסטינית תשלם 40 אחוזים מתוך סך הסכום הכולל, שהם 24.8 מיליון ש"ח. הרוצחים חויבו בתשלום של 60% מסך העונש, שהם 37.2 מיליון ש"ח. כמו כן נקבע כי הנתבעים על פי החלוקה הנ"ל ישלמו את שכר טרחת עורכי הדין של התובעים והוצאותיהם המשפטיות בשיעור 20% מן הסכום שנפסק.