No Tag To Print

מרואן ברגותי פלאש 90
אבו מאזן. ברייקזיט? צילום: רויטרס

הרשות הפלסטינית מאותתת: "לא שוברים את הכלים לפי שעה"

הרחוב הפלסטיני אדיש, לפי שעה

ברוך ידיד/TPS
בכיר מאוד ברשות הפלסטינית אומר לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי ההנהגה מקיימת קשר עם גורמים פוליטיים בישראל בעניין "תכנית המאה" וממתינה להתפתחויות בזירה הפנימית הישראלית בטרם יתקבלו החלטות משמעותיות לגבי עתיד ההסכמים שבין הרשות לישראל.

לדבריו, ברשות עוקבים מקרוב אחר תוכן פגישתו של בני גנץ עם נשיא ארה"ב ותוצאותיה ומקווים כי מפלגת "כחול לבן" תביא לשינוי ביחסים המתדרדרים עם ישראל ותוכל לתקן את המצב המסובך, אם תנצח בבחירות הקרובות".

נציגי הפלגים הפלסטינים הוזמנו להשתתף הערב בישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה, ביוזמתו של אבו מאזן. גם חברי הפרלמנט של חמא'ס באיו'ש הוזמנו. הג'יהאד האסלאמי אישר את השתתפותו וחמא'ס מביעה הערכתה ליוזמה ומצהירה כי תהיה שותפה למאבק ב'תכנית המאה'. ייתכן כי בכיריה יגיעו לישיבה.

בעקבות הסערה בתקשורת, מבקשים בכירים ברשות הפלסטינית בשעות האחרונות להבהיר, כי קיים פער בין הדיווחים בכלי התקשורת לבין המצב בשטח. גורמים אלו, בהם בכירי פת"ח והרשות, מעריכים, כי לא צפויות התפתחויות דרמטיות ברמאללה, אף שהערב יתכנסו הנהגות פת"ח ואש"פ לצד ראשי מנגנוני הביטחון בשעה 19:00, מועד הכרזתו הצפוי של הנשיא טרמפ על "תכנית המאה".

הדוברים השונים אומרים, כי כל עוד לא החלה ישראל ליישם את תכנית המאה בפועל, עוקבת ההנהגה אחרי ההתפתחויות ואיננה שוברת את הכלים, וזאת אף שהנהגת פת"ח דרשה לבטל את כלל ההסכמים מול ישראל. "ההצהרות בתקשורת נועדו לזירה המקומית והן אינן משקפות את המצב" – אומר גורם ביטחוני ברשות.

בכירים בפת"ח מכחישים בתוקף את הדברים שיוחסו לאבו מאזן וטוענים, כי בפגישתו עם הוועדה המרכזית של הארגון לא קילל את נשיא ארה"ב. עם זאת, קיימות טענות סותרות לגבי הנחייתו של אבו מאזן למנגנונים ואחדים מאשרים לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי אף שלא ניתנה הנחייה לעצור את המחאה העממית ואת אירועי יום הזעם המתוכננים היום ומחר, הרי שהרשות תפעל להבטיח שליטה באירועים. אף שהתקשורת הפלסטינית מדווחת שהרשות הבהירה למצרים שלא תפריע לציבור הפלסטיני להביע את מחאתו, אומרים גורמים ברשות, כי האירועים לא יצאו מכלל שליטה.

המאמץ הפלסטיני מתרכז בשעות האחרונות בזירה הערבית ובשעות האחרונות מנסה הרשות הפלסטינית לשכנע את מדינות ערב שלא לתמוך בתוכנית המאה האמריקאית ולמנוע השתתפות נציגים ערביים באירוע ההכרזה בוושינגטון.
בניגוד לדבריהם של בכירי הרשות, חוזרת חמא"ס וקוראת לאבו מאזן לנקוט בצעדי תגובה משמעותיים ולכנס פסגה פלסטינית ולאחד כוחות במאבק פעיל נגד התוכנית האמריקאית.

מחר צפויה שביתה כללי ברצועה וגורם בפת"ח אומר, כי גם שם צפויה חמא"ס למנוע הדרדרות אלימה וכוחות הביטחון הונחו להגביל את אירועי המחאה שכבר החלו במוקדים שונים.

לצד הפלגים הפלסטינים, קוראת גם הנהגת האסירים לציבור הפלסטיני כולו לקחת חלק באירועי המחאה, אולם, לפי שעה מגלות הרשתות החברתיות אדישות כלפי ההתפתחויות האחרונות וכתבה מצולמת של "אל חדת'" מעלה חוסר התעניינות של ממש מצד הרחוב הפלסטיני.

פעילי פת"ח מאשרים כי יקשה על הרשות לגייס את הרחוב למאבק נרחב. אחדים מעריכים, כי הרחוב, שמפגין אדישות כלפי ההנהגה יפעל להגנה על זכויותיו ומדגישים כי הדבר צפוי אם תאיים התוכנית האמריקאית על מסגדים במזרח ירושלים, בעיקר.