פורעים ערבים סמוך לגבול רצועת , יוני 2018. צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

הרשות הפלסטינית חשפה בפני כי איראן מממנת את נגד ישראל ברצועת עזה, כך עפ”י פרסום בחדשות 10.

“איראן מממנת ודוחפת באופן מלא את הפגנות חמאס בעזה”, אמר לפני כשבועיים השגריר הפלסטיני בפריז, סלמן אל-הרפי, באוזני בכיר צרפתי. “אין לרשות ברירה אלא לתמוך בהפגנות כיוון שרבים מהמשתתפים מפגינים בגלל המצוקה הכלכלית. אנחנו מגנים את התגובה הישראלית כי רוב המפגינים פועלים בדרכים לא אלימות.

למרות זאת, ולמרות הטרור והירי שספגה ישראל, הגינויים של צרפת כלפיה היו מן הבולטים במדינות אירופה. בין היתר תמכה צרפת בהצעתה של כווית להקים כוח בינלאומי שייגן על שלטון חמאס מפני ישראל. ההצעה סוכלה בסוף השבוע בזכות הוטו שהטילה ארה”ב.

מקרון על עזה: “מגנה אלימות נגד אזרחים”, נתניהו: “הייתם פועלים כמונו”

כזכור, הערב (ג’) אמר נשיא צרפת, עמנואל מקרון, בתום פגישה עם רה”מ נתניהו: “אני מוטרד מהאיומים על תהליך השלום. אנחנו מגנים כל אלימות נגד אזרחים כולל סביב האירועים האחרונים בעזה”. לדבריו, “צרפת מחוייבת למצוא פתרון לבעיות ההומניטריות בעזה ושוחחנו גם על התהליכים שעשינו עם ירדן. אנחנו מקווים שנביא פתרון”.

רה”מ נתניהו השיב לנשיא הצרפתי: “מה שראיתם זאת מחאה אלימה שמארגן חמאס. הם רוצים לחטוף ולרצוח ישראלים. חמאס מממן אותם והם רוצים לחדור לישראל ולחטוף חיילים ואזרחים. הם שורפים את שדותינו. מה הייתם עושים אם היו מנסים בצרפת לפרוץ את הגדרות שלכם ולהרוג צרפתים? הייתם פועלים כמונו”.

מסיבת העיתונאים של רה”מ ונשיא צרפת . צילום: רויטרס

מקרון חזר על העמדה הצרפתית הידועה המבוססת על פתרון שני המדינות וירושלים כבירה משותפת וגינה את לירושלים.

בנושא האיראני אמר מקרון כי “יציאה מהסכם הגרעין לא תתרום ליציבות האזור” והביע תמיכה בקיום ההסכם. נתניהו אמר בתגובה כי “יש שני איומים על העולם: איראן וצפון קוריאה”. לדבריו, “ההסכם נתן לאיראן סכומי כסף אדירים. הם לקחו את הכסף במטרה לכבוש את המזרח התיכון”. עוד אמר כי התבססות איראן בסוריה משמעותה מלחמת דת שם ואלפי פליטים באירופה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.