בוטלה הופעת מחבלת בברלין. אמש (שישי) הודיעו גורמים רשמיים בגרמניה על גירוש המחבלת רסמייה עודה.

עודה שרצחה אזרחים ישראלים ב-1969 וכיום היא פעילת BDS, הייתה אמורה לנאום בכנס אנטי ישראלי בברלין אך הודות לפעילות ישראלית ענפה, לרבות זו של השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן ובעקבות מחאת הקהילה היהודית בגרמניה,הופעתה בוטלה על ידי הרשויות. בנוסף, בוטלה הויזה של המחבלת.

שר הפנים של גרמניה הגיב לביטול הופעתה של עודה ואמר: "הזכות לחופש הביטוי חשובה מאוד אבל אם היא מנוצלת כדי להסית נגד מדינת ישראל, יהודים ויהודיות זה מהווה חציה של קו אדום. ברלין עיר של איחוד וסולידריות ולא של הפרדה ופרופגנדה".

השר גלעד ארדן אמר בעניין ביטול הופעת המחבלת: "הצדק וההיגיון ניצחו. אני מברך את הרשויות בגרמניה על ההחלטה הערכית והחד משמעית שקיבלו" עוד אמר השר: "מדובר בהחלטה ערכית וחשובה ואני קורא למדינות נוספות באירופה לאמץ את הגישה של אפס סבלנות למחבלים המסווים את עצמם כפעילי זכויות אדם".

כזכור, גם בשנה החולפת גורשה עודה על ידי הרשויות בארה"ב לאחר שהסתירה את מעורבותה בטרור.

רסמייה עודה בכנס 'קול יהודי לשלום', בתחילת החודש. צילום מסך

 

עודה, ילידת ירדן ופעילת ארגון הטרור 'החזית הלאומית לשחרור פלסטין', נידונה למאסר עולם בכלא הישראלי בעקבות מעורבותה בפיגוע חבלה בירושלים בשנת 1969. בפיגוע נרצחו 2 ישראלים, לאון קאנר הי"ד ואדוארד יופה הי"ד, ונפצעו 9 נפשות. עודה הורשעה בהנחת המטען בחנות, אותו הסוותה בקופסת סוכריות. בית הדין הצבאי הרשיע אותה וגזר עליה מאסר עולם, אולם היא שוחררה לאחר כעשור במסגרת עסקת חילופי שבויים לשחרור חייל המילואים אברהם עמרם.

עודה עברה לארה"ב בשנת 1994 והתמקמה בשיקגו, תוך שהיא מסתירה את עברה כטרוריסטית מורשעת בפני הרשויות. כעשור לאחר מכן ,בעת הגשת בקשה לאזרחות אמריקנית, הסתירה עודה פעם נוספת את דבר הרשעתה בטרור. בשנת 2013 נחשף עברה של עודה לאחר שהחלה לעבוד במסגרת תכנית הבריאות הלאומית "אובמה קר", אשר עובדיה עברו בדיקות רקע מקיפות. הטיפול בה הועבר ל-FBI ובשנת 2014 נשפטה עודה ונידונה ל-18 חודשים מאסר בפועל.

במשפט טענה עודה שלא סיפרה על עברה כי לא ידעה היטב אנגלית. בהמשך שינתה את גרסתה וטענה שלא זכרה את הפרטים בשל פוסט טראומה שנגרמה בעקבות מאסר ועינויים שטענה שעברה בכלא הישראלי. בעקבות כך בוטלה ההרשעה ובקשתה למשפט חוזר התקבלה. עודה עמדה בפני משפט חדש בו הייתה מסתכנת ב-10 שנות מאסר לו נמצאה אשמה, אלא שאז הוצע לה הסדר טיעון.

במסגרת ההסדר נדרשה עודה להודות בכך שהונתה את הרשויות האמריקאיות לצורך קבלת אזרחות ובתוך כך היא תגורש מארה"ב לירדן ולא תרצה עונש מאסר. בחודש אפריל 2017 חתמה עודה המתגוררת בשיקגו על הסדר הטיעון והתייצבה בבית המשפט הפדרלי בדטרויט, אך סירבה לענות "אשמה" למרות הפצרות השופט. "חתמתי על זה", ענתה במקום ולבסוף נאלץ השופט לקבל את הטענה כי הודתה במעשיה באמצעות החתימה על הסדר הטיעון. עודה חזרה על טענתה כי הרשעתה בטרור בישראל הושגה בעקבות 25 ימי עינויים פיזיים ומיניים.

בארה"ב עודה שסייעה למהגרות ערביות הייתה ידועה כ"פעילת זכויות אדם" ואף "לוחמת חופש" בקרב ארגוני שמאל רדיקליים. עודה הייתה בין מובילות מחאת הנשים נגד בחירתו של דונלד טראמפלנשיאות. בחודש אפריל השנה נאמה עודה בכנס תמיכה ב-BDS שיזם ארגון השמאל היהודי – אמריקאי 'קול יהודי לשלום' והתקבלה בתשואות. "אנו מברכים אותך היום רסמייה עם אהבה, עם הערכה, עם הכרת תודה על כל מה שאת", אמרה הרבה הרפורמית אליסה וייז. בהמשך אף כינתה את המחבלת "אחת מלוחמת החופש הגדולה בזמננו".תומכיה של עודה, ובהם וייז, מכחישים כי היא פעילת טרור וטוענים שהיא הודתה במעשה בעקבות התעללות פיזית ומינית של צה"ל.

.
אורן רפאל

אורן רפאל

כתב אקטואליה ומנהל רשתות חברתיות. orenre@gmail.com
אורן רפאל