הכותל המערבי. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
הכותל המערבי. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יו"ר האופוזיציה נושא ונותן על ירושלים – עם הסעודים. ח"כ (המחנה הציוני) התראיין לאתר "אילאף" הסעודי ובו קרא לעולם הערבי להתאזר בסבלנות לאחר ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל והדגישה כי "באמצעות משא ומתן קובעים את גבול הריבונות הישראלית בירושלים".

הרצוג הדגיש כי עמדת מפלגת העבודה בעד אחדות ירושלים, אך הציע שלל פתרונות להסדר – בהם ריבונות סעודית בהר הבית. "צריך להתחיל בפתרון ביניים לעשר שנים ואז להגיע לסוגיית ירושלים. אני סבור שכאן יש לסעודיה תפקיד גדול. כאשר נגיע לירושלים ולמקומות הקדושים, כמו אל-אקצא, אני חושב שצריך להיות תפקיד ואחריות סעודית במקומות הקדושים, מאחר והיא מדינה שבה המקומות החשובים ביותר לאסלאם, ויש לה ניסיון בניהול המקומות הקדושים במכה ובמדינה. יש להעניק לסעודיה תפקיד מרכזי בסוגיה זו".

"הכניסה לממשלה נעצרה בגלל לחץ המתנחלים"

הכתב, מג'די חלבי, החמיא להרצוג וכתב כי הוא מדבר ערבית בצורה טובה ועוקב אחר המצב בעולם הערבי. הכתב גם הזכיר את ההצעה שהגיש בפניו ראש הממשלה בנימין נתניהו להצטרף לממשלה כשר החוץ. הרצוג סיפר כי "התוכנית הייתה שנהווה קואליציה מתונה שתמזער את כוחות המתנחלים והקיצוניים, ונאמץ מסלול מבוסס על תוכנית השלום הערבית, במהלכה יוקפאו ההתנחלויות מחוץ לגושים, ולהיפרד מהפלסטינים לקראת פתרון שתי מדינות, כך שבסופו של דבר נגיע לפסגה אזורית באחת ממדינות ערב. במהלך ההתפתחויות הללו נועדתי עם אישים ערביים חשובים מירדן, מצריים, מדינות המפרץ ועם המדינות שיש להן נגיעה לעניין. האווירה הייתה חיובית".

כזכור, המגעים בין נתניהו והרצוג עלו על שרטון, לאחר שראש הממשלה הזמין דווקא את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לשולחן הממשלה ונתן לו את תפקיד שר החוץ. בעקבות כך, הרצוג, תחת לחצי חברי מפלגתו, הודיע מעל בימת הכנסת כי תמו המגעים. "לאחר שהגעתי לכמעט הסכם עם נתניהו, ונועדתי עמו בביתו בירושלים יום אחרי יום במאי 2016, הייתה התנגדות קשה בשני המחנות שלנו", סיפר הרצוג.

הרצוג. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
הרצוג. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

"אני יודע שנציגי המתנחלים בממשלה הכניסו את ליברמן לממשלה. אחד השרים שאני לא רוצה לציין את שמו(ככל הנראה מדובר בשר התיירות יריב לוין – ע"ל), הובא לאחת הפגישות שלי עם נתניהו והוא הזהיר אותו שנציגי המתנחלים יפילו את הממשלה שלך. אז, נתניהו חזר בו והכשיל את ההסכם הקואליציוני, ובכך הביא לסיום המתווה האזורי. נתניהו נקרע בין התקדמות במסלול השלום האזורי לבין הבייס הפוליטי שלו. אני רואה שהעתיד יהיה עם החלפת נתניהו. זה יהיה צורך היסטורי".

יו"ר האופוזיציה ביקר את הממשלה רבות והדגיש כי יש צורך להפילה "כדי להחזיר את התקווה לשני העמים – הישראלי והפלסטיני". הרצוג הוסיף כי יו"ר מפלגתו, אבי גבאי יכול להנהיג את ישראל לשלום וקרא ליו"ר הרשות מחמוד עבאס לנאום בכנסת ישראל.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.