19:19 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הרפורמים מגנים את החלטת טראמפ: "מחריף את הסכסוך"

הרפורמים מגנים את החלטת טראמפ: "מחריף את הסכסוך"

אחרי שנלחמו על הכותל, בתנועה היהודית הרפורמית בארה"ב מגנים את ההכרה בירושלים כבירת ישראל: "לא תומכים כל עוד אין תכנית להסכם שלום"

רבנים רפורמי ונשות הכותל מוחים על האיסור להכניס ספרי תורה למתחם בנובמבר האחרון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
רבנים רפורמי ונשות הכותל מוחים על האיסור להכניס ספרי תורה למתחם בנובמבר האחרון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

בתנועה הרפורמית בארה"ב לא אהבו את נאום ירושלים של הנשיא טראמפ, ובמכתב רשמי ששלח נשיא היהדות הרפורמית, ריק ג'ייקובס, בשם ארגוני התנועה הרפורמית נכתב כי "השגרירות האמריקאית צריכה לעבור לירושלים בזמן הנכון, לא נוכל לתמוך בהחלטת הנשיא לעשות כן ללא תכנית להסכם שלום".

"הודעתו הנחרצת אך הצפויה של הנשיא טראמפ, מאשרת את מה שהתנועה הרפורמית היהודית קיימה זה מכבר: ירושלים היא בירתה הנצחית של העם היהודי ומדינת ישראל", פתחו הרפורמים את מכתבם. "עם זאת, בעוד אנו שותפים לאמונתו של הנשיא כי על שגרירות ארה"ב לעבור בזמן הנכון מתל אביב לירושלים, אין אנו יכולים לתמוך בהחלטתו להתחיל בהכנת מהלך זה בהיעדר תכנית מקיפה לתהליך שלום. בנוסף, העברה של שגרירות ארה"ב למערב ירושלים צריכה להתבצע בהקשר רחב יותר, המשקף את מעמדה של ירושלים כעיר קדושה ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים כאחד".

בית הכנסת הרפורמי פארק-איסט בניו יורק, ב-2015. צילום: רויטרס
בית הכנסת הרפורמי פארק-איסט בניו יורק, ב-2015. צילום: רויטרס

 

עוד נכתב כי "הנשיא אמר כי השגת השלום בין ישראל לפלסטינים היא "העסקה האולטימטיבית". רק בסוף השבוע האחרון ציין היועץ שלו, ג'ארד קושנר, את חשיבותו של הסכם כזה ליציבות האזורית. בעוד הנשיא עשה את הצעד הנכון  כשהודיע כי יחתום על ויתור (הצו לדחיית העברת השגרירות בחצי שנה, נ.מ), כמו גם קודמיו הרפובליקנים והדמוקרטים, אסור לבית הלבן לערער את המאמצים האלה על ידי קבלת החלטות חד-צדדיות שבסופו של דבר יחריפו את הסכסוך".

"אנו קוראים לנשיא לעשות כל שביכולתו כדי להתקדם במאמצים להביא שלום אמיתי לאזור ולא לנקוט צעדים חד צדדיים שירחיקו את החלום. אנו מברכים על ההזדמנות לעבוד עם הבית הלבן כדי להבין את היום שבו ירושלים באמת נהיית מגדלור של שלום", חתמו ארגוני הרפורמיים הגדולים את מכתבם.

ג'רמי בן עמי, נשיא ארגון השמאל הקיצוני 'ג'יי סטריט'. צילום: ג'ו מאבל
ג'רמי בן עמי, נשיא ארגון השמאל הקיצוני 'ג'יי סטריט'. צילום: ג'ו מאבל

כעס בארגוני השמאל היהודיים בארה"ב

גם בשדולה היהודית-אמריקנית הפרו פלסטינית, ג'יי-סטריט, הביעו דאגה עמוקה בעקבות הודעת הנשיא. ב"הארץ" פורסם כי נשיא השדולה ג'רמי בן-עמי הצהיר כי "העברת שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים לפני הסכם משא ומתן תעורר זעם בקרב בעלי ברית ערביים, תחולל אי-יציבות אזורית ותערער את המאמצים הדיפלומטיים של ארצות הברית להגיע לפתרון הסכסוך הגדול. הממשל צריך גם לציין שרק מיעוט קטן של יהודים אמריקאים – כ-20% – תומכים בהעברה חד-צדדית של השגרירות. להזיז את השגרירות או להכיר בירושלים כבירת ישראל עלולה להיות השלכה הרסנית על בעלות הברית האמריקאיות באזור – במיוחד ממלכות ירדן וסעודיה", הזהיר.

מנכ"לית ארגון השמאל הקיצוני JVP ('קול יהודי לשלום'), רבקה וילקומרסון: "במשך 70 שנה נתנה ישראל הסכמה באמצעות שתיקה לגניבת קרקעות פלסטיניות, לבניית התנחלויות יהודיות בלתי חוקיות ולשלילת זכויות הפלסטינים במזרח ירושלים ובמקומות אחרים. ההחלטה של טראמפ מעלה את המדיניות המתמשכת הזו שלב אחד קדימה, היא פזיזה, חסרת אחריות ומסכנת את חיי הפלסטינים והישראלים".

מנכ"ל הקרן לישראל חדשה בארה"ב, דניאל סוקאץ': "הנשיא טראמפ לא מבין מה עומד על כף המאזניים כאן, אבל אנחנו כן. העברת השגרירות מציתה את הקופסה של כעס, תסכול וחוסר תקווה שכבר קיימים בירושלים. למחווה החד צדדית הזו עלולה להיות השלכות חמורות", הוא העריך.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך תוכן, ערוץ 20.
ניר מועלם
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

נשיאת בית המשפט העליון הנכנסת, השופטת אסתר חיות. צילום: פלאש 90

השופטת חיות מקשה על השופטים להשתתף בכנסי לשכת עוה"ד

בעקבות התכנית "עובדה" שבה נצפו השופטים מתחנפים בכנסים ליו"ר לשכת עורכי הדין, הודיעה נשיאת העליון כי מעתה ההשתתפות השופטים בכנסים תותר רק באישור נשיא בית המשפט