בית הכנסת ביישוב נצרים. צילום: יהושוע כרמל

גרעין "נצרים באריאל", שהוקם בעיר אריאל ע"י מפוני היישוב נצרים שחרב בהתנתקות, פתח בפרוייקט מימון המונים באתר "Give Back". הפרוייקט שנקרא "ממשיכים את רוח נצרים" נועד לצורך המשך קיומם של המיזמים הרבים שהקימו בעיר אריאל ובאוניברסיטה.

"הרסו לנו את הבית, הרסו לנו את היישוב, הרסו לנו את הקהילה, אבל לא הצליחו להרוס את רוחנו ואת הרצון בבנייה מחודשת ובתחייה. מתוך החורבן של קהילות גוש קטיף וצפון השומרון התאספנו כאן, ובחרנו להמשיך את החיים. אנחנו פועלים יומם וליל, במגוון מיזמים חברתיים בתחומי הרווחה, החינוך והתרבות", כותבים חברי הגרעין בדף הפרוייקט.

בית הכנסת ביישוב נצרים. צילום: יהושוע כרמל

חברי הגרעין פונים אל הציבור הרחב ומבקשים את תמיכתו בפרוייקטים הרבים שהוקמו ע"י הקהילה מיד לאחר התיישבותה בעיר אריאל. רבים מהפרוייקטים נעשים בשיתוף עם מחלקות רווחה וחינוך בעירייה, ונותנים מענה לנוער בסיכון, משפחות נזקקות, קשישים, עולים חדשים, ילדים ועוד. בנוסף, הקימו חברי הגרעין בתי מדרש לסטודנטים וסטודנטיות, המעניקים נקודות זכות לתואר.

"את רוח נצרים צריך להביא לעוד מקומות בארץ"

"כדי להמשיך לפעול בצורה מיטבית, כדי לתחזק את הפעילות השוטפת שאנחנו עושים, וכדי להרחיב את מסגרת הפעילות שלנו לאנשים ולקהילות אחרות, אנחנו צריכים את תמיכתכם", נכתב בדף הפרוייקט. "מתוך רוח של אהבה ומסירות למדינת ישראל, לעם ישראל ולארץ ישראל, מתוך אמונה שלמה בטוב ליבו של האדם, מתוך דבקות בערכי התורה והמוסר, ומתוך ביטחון עמוק בדרכנו, אנחנו מאמינים כי קהילת 'נצרים באריאל' היא המתנה שלנו לעם ישראל".

"את רוח נצרים צריך להביא לעוד מקומות בארץ כדי שיותר נערים בסיכון יקבלו את ההזדמנות שלהם, כדי שנזקקים ימשיכו לקבל את התמיכה הנחוצה להם, כדי שסטודנטים יעמיקו את זהותם היהודית והציונית, כדי להעמיק את החיבור בין הקהילות השונות, אנחנו זקוקים לתמיכתם. זוהי הזדמנות חד פעמית שלכם להיות חלק ממשהו גדול, הצטרפו אלינו לעשייה חברתית וערכית בלב ישראל".

בית הכנסת ביישוב נצרים. צילום: יהושוע כרמל

יצחק וזאנה, מנהל בית המדרש "עוז רועי" ומחברי הגרעין, אמר: "בשעת ליקוי מאורות לאומי, הונפה היד על שנות דור של התיישבות יפה ואיתנה. האחריות והרצון לתקן לא תמו. להיפך: עכשיו יותר מתמיד – לא נרצה להיות חלק מהשבר והבעיה, אלא חלק מהפתרון: לפתח יציבות ובטחון דווקא כשהרבה כל כך מתערער ומשתנה. להמשיך לרצות בארץ ישראל על כל חבליה, גם הפחות 'פופולאריים'. להעמיק את האמון והערבות בין חלקי העם, גם עם כאלה שלא קל איתם. לרצות בחיזוק המדינה ובפריחתה, גם כשהיא פוגעת בעצמה ובשרה. האם אנחנו כבר שם? מסתבר שעוד לא.  אבל המודל שהציב גוש קטיף מסמן את הדרך. הזרעים שנזרעו שם ממשיכים לנבוט ולפרוח ברחבי הארץ".

בית הכנסת ביישוב נצרים. צילום: יהושוע כרמל
שכונה בישוב נצרים שנחרב בגירוש מגוש קטיף. צילום: ערן שטרנברג
אתר הקראוונים באריאל בו גרו מגורשי נצרים. ללא קרדיט


בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20